30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Galaxy Digital: Büyük Bankalar Bitcoin’den Daha Fazla Enerji Harcıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto para şirketi Galaxy Digital, Bitcoin ile büyük bankaların enerji kullanımlarını kıyaslayan bir rapora imza attı. Sonuç olarak Bitcoin’in büyük bankaların kullandığı enerjinin yarısını bile kullanmadığı ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

Bitcoin hakkındaki çevre ile ilgili, yüksek enerji tüketimi nedeniyle her fırsatta dile getiriliyor. Son olarak ise Elon Musk, Tesla elektrikli otomobillerin satışlarında artık Bitcoin kullanılmayacağını açıklamıştı. Musk bu kararının nedenini ise özellikle Bitcoin madenciliği alanında giderek daha fazla oranda fosil yakıt kullanılması olarak belirtmişti. Şimdi ise bu konuda güncel bir çalışma yayınlanmış oldu ve geleneksel bankacılık sistemlerinin toplam Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiği açığa çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Mike Novogratz’ın Şirketi Galaxy Digital, Bitcoin’in Elektrik Tüketimiyle İlgili Bir Rapor Sundu

Mike Novogratz’ın kripto para şirketi olan Galaxy Digital Cuma günü, Bitcoin ile bankaların enerji tüketimlerini karşılaştıran bir rapor sundu. Rapor, başlığında da iddia ettiği gibi, “öznel bir soruya, nicel bir yaklaşım” sunuyor. Galaxy Digital ayrıca kullandığı metotları ve hesaplamaları açık kaynaklı bir şekilde yayınladı.

Galaxy Digital’in çalışmasının Bitcoin madenciliği kolunda Bitcoin’in yıllık elektrik tüketimi 113.89 TWh olarak ölçüldü. Bu değerin içinde tüm madencler, havuzlar ve düğümler bulunuyor. Bu sonuçlar ile birlikte, yıllık bazda Bitcoin’in tükettiği enerjinin, hem banka sistemlerinden hem de bundan bağımsız olarak altın endüstrisinden neredeyse yarıya yakın daha az enerji tükettiği açığa çıktı.

Bankaların Enerji Tüketim Verileri Şeffaf Değil

Çalışmaya göre Bitcoin’in enerji tüketimi şeffaf bir şekilde ölçülüyor ve Cambridge Bitcoin Electricity Consumption (Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi) endeksi gibi araçlar sayesinde de kolaylıkla takip edilebiliyor. Galaxy Digital Mining’e göre, altın endüstrisinin ve geleneksel finans sisteminin kullandığı enerji miktarı ise bu kadar basit bir şekilde değerlendirilemiyor.

İlgili Haber:  Ethereum İşlem Ücretleri, Son 49 Gün İçindeki En Düşük Seviyesinde

Bitcoin ağının çok fazla enerji tükettiğiyle ilgili aslında şüphe bulunmuyor. Ancak bu enerji kullanımıyla ağın güvenliği ve stabilliği sağlanabiliyor. Bitcoin’i eleştirmek isteyenler için ise bu çevre farkındalığı konusu adeta bulunmaz bir nimet. Ancak bu eleştiriler beraberinde bir soruyu da getiriyor: Enerji tüketimi çok yüksek denilirken Bitcoin ne ile kıyaslanıyor?

Galaxy Digital’in tahminlerine göre tüm dünyada bankaların veri merkezlerinin, şubelerinin, ATM’lerinin ve kredi kartlarının işlem merkezlerinin yıllık olarak toplam enerji tüketimi 263.72 TWh seviyesini buluyor. Bu veriler tahminlere göre oluşturulabiliyor çünkü bankalar elektrik kullanımı verilerini direkt olarak paylaşmıyor. Aynı durum altın endüstrisi için de geçerli. Çalışmaya göre Altın endüstrisi yıllık olarak 24.61 TWh elektrik harcıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar