1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

GameStop Gibi Aniden Yükselen Hisseler Bitcoin’in Yükselişini Durdurabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paralar, diğer özelliklerinin yanı sıra yalnızca değerli olduklarına dair genel itibariyle paylaşılan ortak yargı nedeniyle değerli kabul edildi. Kripto paraların değeri, bu fikir birliğini güçlendiren milyonlarca işlem üzerinden yapılan dijital anlaşmaların bir ürünü oldu. Bitcoin’in değerine olan güven son birkaç ayda daha da büyürken kripto para bu uğurda ciddi bir mücadele verdi.

Binance indirim kodu

Son günlerde önemsiz seviyelerdeki hisse senetlerini kurcalayıp onları bir internet fenomenine dönüştürerek kör güven uygulamanın yeni bir yolunu bulan perakende yatırımcıların kripto paraların cazibesini tehdit edip edemeyeceği meselesi gün yüzüne çıktı.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz birkaç gün içinde GameStop, Blockbuster ve AMC gibi hisse senetlerinin, WallStreetBets alt dizinindeki Reddit kullanıcılarının kurumsal yatırımcılar tarafından büyük ölçüde kısalan hisse senetlerine doğru izdiham tetiklemesinin bir sonucu olarak haksız kazançlar elde ettiği görüldü. Bu da kısa süreli ve sıkıntılı riskten korunma fonlarına yol açarak 2020’nin çoğunluğunda yaklaşık 5 dolar değerindeki bir hisse senedinin fiyatının bugün 300 doların çok üzerine çıkmasına neden oldu. Bu gelişme, bu verimli pazarlar hipotezinin tamamen reddedilmesi ve kurumsal güvenin yeniden icat edilmesi olarak değerlendirildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin, halka açık hisse senetlerinden temel farklılıklara sahip olduğu için bunların çoğunun, geleceğin parası olarak coinle bahis yapanlar için çok önemli olabileceği kaydedildi. Ancak koyu taraftar olmayan perakende yatırımcıları için kaçırma korkusunun kripto para alanındaki en ilgi çekici yanlardan biri olduğu belirtildi.

Fakat Bitcoin’in şu an için amacının yalnızca bir “değer deposu” olarak kalmak olması durumunda bireysel yatırımcıların, çıkarlarını başka yerlerde geliştirebilecekleri bir dünya ortaya çıktı.

Bu tür hisse senetlerinin yükselişi Bitcoin’i yıldıramayacak gibi görünüyor

Bitcoin ve diğer kripto paralar son günlerde kayda değer bir fiyat hareketi görmedi. Bitcoin son 24 saat içinde yaklaşık %6 düşse de son birkaç haftadır 30.000 doların çok üzerinde gezindi ve hatta 40.000 doların üzerine çıktı. Eğilim seyrini tersine çevirmediği sürece kripto paranın, yakında 30.000 dolar aralığının altına düşmeye hazır göründüğü belirtildi.

İlgili Haber:  EOS Fiyatı %46 Arttı: İşte Nedeni

Tüm bunlar, 560 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ve 56 milyar dolarlık bir 24 saatlik ticaret hacmi ile birlikte paketlenmiş Bitcoin’in kesinlikle tüm bu internet fenomeni hisse senetlerinden farklı bir ölçekte bir varlık olduğunu kanıtladı. Bitcoin, son birkaç ayda stratosferik bir büyüme gördüğü için aşırı büyük bir çöküşün dışında perakende yatırımcıların, Blockbuster’ın eski hisselerini satın almak için Bitcoin’i tamamen terk etmeleri olası görünmedi.

Bu kısa vadeli hisse senetlerini alıp satmak daha ucuz olduğu için perakende yatırımcıların vadeli işlemler aracılığıyla kaldıraç elde etmeleri daha kolaydı. Kısacası, iyi vakit geçirmek isteyen yatırımcılar için bu hisseler, kriptodan daha eğlenceli bir mecra oldu.

Düzenleyiciler karşısında hisse senetleri daha avantajlı

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey ise GameStop’un hiçbir sebep olmaksızın uzun vadeli bir değer deposu haline gelmesi halinde ne olacağı sorusu oldu.

Yatırımcıların toplu olarak uzun vadede daha fazla finansal varlığa körü körüne güvenmeye başlaması üzerine bu devalüasyonun kendisine mi yoksa üzerinde daha fazla tekel olan devasa varlıklara mı güveneceği meselesi ortaya çıktı. Çoğu yatırımcı bunun olmasını beklemese de Tesla gibi hisse senetleri analistlerin anlayamayacağı gülünç primlerle rahatça hayatını sürdürmeye başladı. Tesla ve GameStop gibi çok farklı hisseler, kurumların GameStop’un yükselişini daha iyi anladığını göstermelerini sağladı.

Tüm bunların yanı sıra bu kargaşanın bazı düzenleyici tepkilere yol açmadığı ve merkezi bir yönetim açısından kripto paralar için aynı şekilde tehdit oluşturmadığı görüldü.

TD Ameritrade ve Schwab ise bugün bu internet fenomeni hisse senetlerinin bazılarının alım satımlarını şimdiden sınırlandırma yoluna gitti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar