9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

SEC Başkanı Gary Gensler’dan Şok Çıkış: “Tüm Kripto Paralar Denetime Tabii Olacak!”

Önemli Gelişmeler

SEC başkanı Gary Gensler, bu hafta yaptığı açıklamasında kripto para sektörü açısından çok önemli bir mesaj verdi. Gensler’ın açıklaması özellikle merkezsiz finans (DeFi) teknolojisini kullanan kripto paraları hedef aldı.

blank

Gary Gensler: “Tüm Kripto Para Platformları Bizimle Çalışmalı”

21 Eylül tarihinde, ABD’li borsa denetleyicisi SEC’in başkanı Gary Gensler, kendi görüşüne göre, kripto para tokenlerinin birer menkul kıymet olarak değerlendirilmesi açısından herhangi bir şüphe bulunmadığını iddia etti. Bununla birlikte SEC başkanı, bu görüşünü temel alarak, kripto para borsalarında işlem gören birçok tokenin, SEC’e kayıt yaptırmak zorunda olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda, basitçe açıklamak gerekirse, 63 yaşındaki Gensler, kripto paralar ve merkezsiz finans gibi gibi oldukça yenilikçi teknolojileri, 1930’lu yıllardan kalma yasalara tabii tutmak istiyor. Gensler, çok sayıda DeFi projesinin, SEC ile işbirliği yapmasını talep ediyor. Yalnızca söz konusu projelerin SEC ile işbirliği yapması durumunda projeler ABD’deki geçerli olan vergi, kara para aklama ve menkul kıymet yasalarına tabii tutulabilecek. Gary Gensler, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “SEC olarak gerçekten güçlü yetkilerimiz bulunuyor ve biz de bu yetkileri kullanmak istiyoruz. Menkul kıymetler ile iş yapan, Lending ya da Staking gibi hizmetler sunan platformların bize başvurması en uygun çözüm olacaktır. Bu sayede birlikte çalışarak, bu platformların kanunlara uyum sağlayabilmesini mümkün kılabiliriz.

blank

Buna ek olarak Gary Gensler, SEC’in yetki alanında bulunan kanunlara karşı koyarak faaliyet gösteren platformlara ise sert müdahalelerde bulunacağını söyledi. Bu haberlerin ardından DeFi sektöründe bir aşağı yönlü gidiş başladı. Yalnızca yedi gün içerisinde DeFi Pulse Index (DPI) değerinin %30’unu kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DPI değeri bu yazının yazıldığı anlarda 291.66 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Dostu Ticaret Uygulaması Robinhood, Ana Gelir Kaleminden Vazgeçmek Zorunda Kalabilir

Bitfinex CeFi ile DeFi Teknolojilerini Birleştirdi

Kripto para borsası Bitfinex’ten ise bazı olumlu haberler geldi. Platform, Perşembe günü yaptığı duyurusunda, kendi merkezi alım satım platformlarının, bir Katman 2 DeFi borsası olan DeversiFi ile birleştiğini duyurdu. Oluşturulan köprü ile kullanıcılar, daha fazla veri güvenliğine sahip olacak. Buna ek olarak, kullanıcılar, yüksek likiditeye sahip olan ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olan bir merkezi borsasının da nimetlerinden faydalanabilecek. Bununla birlikte, Bitfinex açıklamasında, işlemlerin ilk olarak yalnızca tartışmalı bir stablecoin olan Tether (USDT) ile gerçekleştirilebileceğini aktardı. Tether’ın varlıklarının çoğunun nakit dışı kaynaklara bağlı olduğu ortaya çıkmıştı. Bitfinex’e göre, gelecekte diğer ERC-20 tokenleri ile de işlem yapmak mümkün olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend