NFT pazar yeri olan Cargo’nun kurucusu Sean Papanikolas; yüksek gaz fiyatlarının, değiştirilemez token (NFT) pazarları için bir sorun haline gelmeye başladığını açıkladı.

Papanikolas, verdiği bir röportajda NFT sektörünün bir dönüm noktasında olduğunu söyledi. Ancak artık gaz fiyatları yükselişte olduğu için ölçeklenebilirliğin sektördeki yeni oyunculara sıkıntı vermeye başladığını belirten Papanikolas, “2020 itibariyle platformlar, gaz fiyatlarındaki ani artışlar nedeniyle ölçeklendirme sorunu yaşamaya başladı. Gaz yüksekken bazı platformlar token üretimini durdurmak zorunda kaldı ve diğer platformlar da faaliyetlerinde büyük bir düşüş yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Cargo’nun kurucusu, yüksek gaz fiyatlarının bazı platformların ikinci katman (Layer 2) çözümler üzerinde çalışmaya başlamasına neden olduğunu ve bazılarının ise diğer zincirlere taşınarak Ethereum’u tamamen terk ettiklerini açıklayarak Cargo’nun daha yüksek gaz ücretlerini karşılayabilmek için ERC-721 ve ERC-2309 standartlarına dayalı bir çözüm başlattığını söyledi.

NFT pazarı büyüme eğiliminde

Ancak, blok zinciri şirketlerinin işlerini NFT ortamında genişletmek istemeleri durumunda bunun düşündükleri kadar kolay olmayacağı uyarısında bulunan Papanikolas, durumu şu cümlelerle açıkladı: “Blok zinciri şirketleri; karşılaşabilecekleri teknik engellerin, Ethereum üzerinde gerçekleşen akıllı sözleşme kısıtlamalarının ve son aşamada bu parçaların geleneksel sistemlerle nasıl çalışacağı gibi sorunların üstesinden gelebilmek için gereken yazılım mühendisliği çabası düzeyine hazırlıklı olmaları gerekiyor.”

Şu anda kullanıcılar ellerinde bulunan az miktarda Ether (ETH)’i, gazı daha sonra fiyat artış riski yaşamadan kullanabilmek ve bunu güvence altına alabilmek için cari fiyat üzerinden harcayabiliyorlar. Bu, geçmişte diğer sektör oyuncularının da başvurduğu bir yöntem. Qtum’un kurucu ortağı ve baş geliştiricisi Jordan Earls da önceden verdiği bir röportajda yaratılan bu ağın, bugün gördüğümüz gibi gaz fiyatlarındaki artışa düzgün yanıt verememesine neden olduğunu söylemişti.

Bu tokenlere erişimi olan bazı kişilerin bu ucuz gazı kullanıyor olabileceğine dikkat çeken Earls, bu kişilerin aynı zamanda herhangi bir ETH harcamadan işlemlerinin yüksek öncelikli hale getirildiğini belirtmişti. Earls ayrıca diğer şirketlerin de NFT firmalarının yüksek gaz fiyatlarından kaçınmak için başka yollar araştırdıklarını ifade etmişti.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Twitter Üzerinden NFT veya Token Ticareti Yapılabilecek

Bir Cevap Yazın