F1 Delta Time blok zinciri oyunu için basılan ilk dijital F1 arabasını temsil eden bir eşsiz token (NFT) Mayıs 2019’da 110.000 dolarlık rekor bir fiyata satılmıştı. Müzayedenin galibi nihayet ortaya çıktı ve bu anlaşılması zor kararına bir açıklama getirdi.

Resmi lisanslı oyun için tasarlanan 1-1-1 Formula 1 arabası, 2019’da satılan en pahalı NFT oldu. Türünün tek örneği olan yarışçı, Formula 1 ile gerçekleştirilen resmi bir ortaklıkla üretildi ve dijital bir dönüm noktası olarak değerlendirildi. Alıcı şu ana dek anonim kalmayı tercih ediyordu.

Alıcı ile ilgili detaylar Blockchain Gaming World podcast’inde açıklandı ve NFT’yi satıp Delta Time’ı yaratan blok zinciri oyun şirketi Animoca Brands, alıcının anonim ‘Metakovan’ olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Metakovan’ın bir melek yatırımcı, girişimci, Ethereum balinası ve NFT koleksiyoncusu olduğu bildirildi. Podcast sunucusu Jon Jordan ile yaptığı röportajda yatırımcı, yaptığı en pahalı satın alma işleminin bu olmadığını ve dijital arabayı henüz dijital yolda bir dönüş için çıkarmadığını açıkladı. Markanın ve müzayedenin ilgisini çektiğini söyleyen ve markalı bir NFT’nin, gözüne çarpan ilk şeylerden biri olduğunu ifade eden Metakovan, şirketi tanımadığı halde ilginç bir ihale savaşının geliştiğini gördüğünü ve müzayedeyi görünce burada ilginç bir şey olduğunu fark ettiğini söyledi.

Kendisi için NFT çağrısının benzersizliğine ve bu hikayenin de bu doğrultuda gerçekleştiğine dikkat çeken yatırımcı, bunun yerine o zaman gerçek bir araba alabileceğini ama aslında günün sonunda iyi hikayeler yaratan şeyin de böyle tercihler olduğunu ifade etti.

“Sanatı meşhur edenler koleksiyonerlerdir”

1-1-1 gibi NFT’lerin oyunda yarışabileceği ve yerel REVV tokenleri kazanmak için bahse yatırılabileceği belirtilirken Metakovan attığı bir tweet’te NFT’lerin kendisi için neden bu kadar önemli olduğunu açıkladı. NFT’lerin kripto için mükemmel bir araç olduğunu fakat sanatın, NFT’nin iki katı kadar daha fazla kazanç sağladığını belirten yatırımcı, bunun nedeni olarak NFT’lerin çok eğlenceli olmasını ve NFT’lerle tamamen oluşturulmuş deneyimleri ve gelecekteki deneyimlerin tohumları olan deneyimler topladığını söyledi.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı %6 Arttı

Sanatın, sanatçının kendileri tarafından meşhur olmadığını ve koleksiyonerler tarafından ünlendiğini söyleyen Metavokan, hikayeyi çok daha güçlü ve ilginç kılarak büyütenlerin koleksiyonerler olduğunu vurguladı.

Gösterişli 1-1-1 yarış arabasının tasarımcısı İbrahim El-Mouelhy, müzayedenin ve ardından gelen satın almanın sahibi için uzun bir kişisel hesap yazdı. Eylemin o sırada 272 dolar civarında fiyatlandırılan WETH’de belirlendiğini açıkladı.

419.5 ETH’lik kazanan teklif, o zamanki fiyatlarla 111.111 dolara denk geliyordu. Bugün ise bu ETH fiyatı 191.200 dolara denk geliyor.

Öte yandan NFT satışları 2020’de artış yaşıyor ve bu eğilimin yakın zamanda yavaşlaması muhtemel görünmüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın