Bitcoin bu hafta 11.000$ sınırlarını hafifçe zorlayan bir mesafede seyrediyor gibi görünüyor. Uzmanlar, bir sonraki üst seviye destek testinin 12.100$’a geçmeden önce 11.100 dolar olacağını öne sürüyor. İstatistikçi Willy Woo ise bu konuda iyimser bir tavır takınarak feci bir yıkım olasılığının çok düşük olduğunu düşünüyor.

Bazı bitcoinler ise satılamayacak şekilde Ethereum ağında kilitlenmiş durumda. Ethereum ağındaki DeFi protokollerine erişebilmek için bir milyar dolardan fazla Bitcoin tokenize edilmiş durumda. Bu miktar ise neredeyse 100.000 Bitcoin’e ve DeFi’nin birleştirilmiş sermaye miktarının %12’sinden fazlasına denk geliyor.

Bu tokenler son günlerde oldukça zor zamanlar geçiriyor. Neredeyse tüm DeFi tokenleri son günlerde kayıp yaşıyor; bazıları ise yüzde 50’ye kadar düştü. Fakat piyasa tek bir günde yüzde 19 artarak toparlanmayı başardı.

Ancak piyasanın -en azından Ethereum piyasasının- nereye gittiğini bilmek istiyorsanız, Polkadot fiyat hareketlerini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Analistler, DOT’un fiyat hareketlerine bakarak Ether’in on beş dakika ile dört saat arasındaki hareketliliğinin tahmin edilebildiğini söylüyorlar.

Bu hareketler bir yandan spekülatörlerin çok para kazanmasına yardımcı olsa da öte yandan Evrensel Temel Gelir (UBI) noktasında herkesin yeterli paraya sahip olmasını sağlayacaktır. eToro’nun GoodDollar ile yaratmaya çalıştığı şey de tam olarak budur. GoodDollar koini, herkesin yasal paraya dönüştürebileceği bir dijital para birimi talebinde bulunabilmesine izin veriyor.

Ünlülerinde dünyasına neler oldu

Fakat koinler ve tokenler yalnızca harcama amaçlı varlıklar değillerdir. Bunun en taze örneğini ünlü Rus pop şarkıcısı Oleg Kenzov’da görebiliriz. Kenzov, şarkılarından birinin dijital haklarını transfer edebilmek için teknolojiyi kullanmayı tercih etti ve blok zincirinin gerçek dünyada başka bir kullanımını göstermiş oldu.

Yine de her müzisyen blok zinciri teknolojisini doğru şekilde kullanmıyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Rapçi T.I.’yi sahte bir kripto para biriminin reklamını yapmakla suçladı.

İlgili Haber:  DeFi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Brock Pierce’e, Block.one aleyhine açılan davanın bir parçası olarak menkul kıymet dolandırıcılığı yüzünden dava açıldı. Pierce o sırada ABD başkanlık kampanyası mitingindeydi.

Çoğu kez ilgi çeken kostümleri ile sahnede görmeye alışık olduğumuz basçı Simmons, Cameron Winklevoss tarafından atılmış olan ve insanları Bitcoin ve Ether satın almak için teşvik eden tweete yanıt verdi. Efsanevi müzisyen, Winklevoss’un tweetinin altına “Yapacağım” şeklinde bir cevap yazdı.

SushiSwap draması

Şef Nomi, SushiSwap’in geliştirme fonuna gelen 14 milyon dolarlık ETH’yi geri iade etti. Nomi, projenin kontrolünü FTX değişim CEO’su Sam Bankman-Fried’e verdikten sonra 27 milyon dolarlık sermayeden fon almıştı.

Apple’ın kripto para sansürü

Öte yandan Apple, işleri zorlaştırmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong; teknoloji şirketinin, blok zincir firmalarının iOS uygulamalarının kripto para kullanarak para kazanmasına ve DeFi uygulamalarına erişim sağlamasına izin vermediğini söyledi.

Bitcoin ile jet alımı

iPhone’unuzda kripto kazanamasanız bile, kripto ticaretinin ödüllerinden yararlanabilirsiniz. Bir uçak satıcısı olan Aviatrade tarafından sunulan ve Jeff Bezos ile Elon Musk tarafından tercih edilen bir jet modeli olan Gulfstream G650ER, 40 milyon dolar değerinde ve Bitcoin ile satın alınabiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın