30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Bitcoin Çöküşünden Çıkarılacak 5 Önemli Ders

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasası için oldukça zorlu bir hafta oldu. Elon Musk’ın açıklamaları, Çin’den gelen çeşitli düzenleyici haberler, siber saldırganlar vs. derken kripto parada ciddi bir düşüş yaşandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz hafta Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının genelinde oldukça ciddi bir düşüş yaşandı.
  • Bitcoin fiyatı, 30.000 Dolara kadar geriledi.
  • Peki, bu çöküşten çıkarılacak dersler neler?

Her şey Elon Musk’ın, BTC’nin çevresel etkilerine dair yaptığı açıklamalar ile ateşlendi. Sonrasında Çin’den gelen düzenleyici haberlerle daha da sert bir düşüşe geçen Bitcoin fiyatı, haftasonunu 40.000 Dolar seviyesinin altında geçiriyor. Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 30.000 Dolar fiyatına kadar düştü.

Binance indirim kodu

Peki Tüm Bu Çöküş Sürecinden Nasıl Bir Ders Çıkarılmalı?

1. Kripto paranın büyük oranlarda düşme eğilimi akıllardan çıkarılmamalı. Başlangıcından bu yana çılgın fiyat artışları tarihi seviyelere yükselen Bitcoin ve kripto paranın, aynı ölçüde düşme eğiliminin de olduğu bir gerçek. Benzer düşüşler ve oldukça büyük düzeltmeler, Bitcoin fiyatı 2013’te ilk kez 1000 Dolara ulaştığında ya da 2017’de 20.000 Doları gördüğünde de gerçekleşti. Öte yandan her bir düzeltme, fiyat arttıkça, bir öncekine göre daha sert olmaya başladı. Yani volatilite ve büyük fiyat düşüşleri bu yolculuğun önemli bir parçası ve kesinlikle her zaman akılda tutulması gereken bir etken.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2. Ana akım medyanın büyük bir kısmı (hâlâ) kriptoya karşı duruşu ile dikkat çekiyor. Ana akım medya, Bitcoin’i yıllarca görmezden geldi ve haber yaptıklarında da ilk eğilimleri genellikle kripto topluluğuyla alay etmek üzerine oldu. Son yaşanan çöküş sürecinde de Reuters ve diğer pek çok büyük medya kuruluşu, Çin’deki haberleri yanlış sunarak (mevcut bir yasağın tekrarı yerine yeni bir yasak olarak haberleştirerek), zaten gergin olan kripto piyasasında paniğe yol açtı ve bu panik nedeniyle perakende kripto satışlarının artmasına neden oldu.

İlgili Haber:  Bitcoin 23.000 Doların Üzerine Çıktı. Peki Şimdi Ne Olacak?

3. Bitcoin’in bir itibar sorunu olduğu açık: Colonial Pipeline siber saldırganlarına yapılan Bitcoin fidye yazılımı ödemesi, kripto para ve suç tartışmalarını tekrar başlattı. Ayrıca Bitcoin’in yüksek enerji tüketimi nedeniyle çevresel bir tehdit olduğu yönündeki tartışmalar da son günlerde oldukça yoğunlaştı. Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi nedeniyle şirketi Tesla’nın BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıklaması bu tartışmaları tekrar gündeme getiren etken oldu. Bu kapsamda kripto endüstrisi, Bitcoin’i ve diğer tüm kripto paraları küresel ölçekte daha iyi tanıtacak ve tüm bu eleştirilere mantıklı yanıtlar sunacak elçilere ihtiyaç duyuyor.

4. Coinbase, Binance ve Robinhood başta olmak üzere pek çok kripto para borsası, piyasa çöküşü esnasında kesintilerle karşılaştı. Bu durum kripto para borsa müşterilerinin haklı olarak sinirlenmesine neden oldu. Çöküş esnasında borsalarda yaşanan kesintiler kimi kullanıcıların daha çok zarar etmesine yol açtı. Küresel ölçekte önde gelen Coinbase, Binance gibi borsaların böylesine çöküşlere dair sunacak mazeretleri artık yok ve bu durum, uzun vadede, borsaların itibarını önemli ölçüde zedeleyen bir sorun olmaya devam ediyor.

5. Kripto temelleri, yine de sağlam kalmaya devam ediyor. Bu zorlu hafta geride kalırken bile kripto paranın geleceği, 2013’te ya da 2017’de yaşanan büyük çöküşlere nazaran çok daha umut vaat ediyor. Bu yıl Dfinity’den Uniswap’e kadar piyasada büyük adımlar atan pek çok önemli proje öne çıktı. Kriptonun geleceği artık soyut tahminlerden oluşan bir “bahis” değil, kurumsal alan başta olmak üzere her noktada gittikçe büyüyen bir gerçeklik. Geride bıraktığımız haftada yaşanan çöküş ise geçici bir engel.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar