Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Bitcoin Çöküşünden Çıkarılacak 5 Önemli Ders

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasası için oldukça zorlu bir hafta oldu. Elon Musk’ın açıklamaları, Çin’den gelen çeşitli düzenleyici haberler, siber saldırganlar vs. derken kripto parada ciddi bir düşüş yaşandı.

blank

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz hafta Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının genelinde oldukça ciddi bir düşüş yaşandı.
  • Bitcoin fiyatı, 30.000 Dolara kadar geriledi.
  • Peki, bu çöküşten çıkarılacak dersler neler?

Her şey Elon Musk’ın, BTC’nin çevresel etkilerine dair yaptığı açıklamalar ile ateşlendi. Sonrasında Çin’den gelen düzenleyici haberlerle daha da sert bir düşüşe geçen Bitcoin fiyatı, haftasonunu 40.000 Dolar seviyesinin altında geçiriyor. Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 30.000 Dolar fiyatına kadar düştü.

blank

Peki Tüm Bu Çöküş Sürecinden Nasıl Bir Ders Çıkarılmalı?

1. Kripto paranın büyük oranlarda düşme eğilimi akıllardan çıkarılmamalı. Başlangıcından bu yana çılgın fiyat artışları tarihi seviyelere yükselen Bitcoin ve kripto paranın, aynı ölçüde düşme eğiliminin de olduğu bir gerçek. Benzer düşüşler ve oldukça büyük düzeltmeler, Bitcoin fiyatı 2013’te ilk kez 1000 Dolara ulaştığında ya da 2017’de 20.000 Doları gördüğünde de gerçekleşti. Öte yandan her bir düzeltme, fiyat arttıkça, bir öncekine göre daha sert olmaya başladı. Yani volatilite ve büyük fiyat düşüşleri bu yolculuğun önemli bir parçası ve kesinlikle her zaman akılda tutulması gereken bir etken.

2. Ana akım medyanın büyük bir kısmı (hâlâ) kriptoya karşı duruşu ile dikkat çekiyor. Ana akım medya, Bitcoin’i yıllarca görmezden geldi ve haber yaptıklarında da ilk eğilimleri genellikle kripto topluluğuyla alay etmek üzerine oldu. Son yaşanan çöküş sürecinde de Reuters ve diğer pek çok büyük medya kuruluşu, Çin’deki haberleri yanlış sunarak (mevcut bir yasağın tekrarı yerine yeni bir yasak olarak haberleştirerek), zaten gergin olan kripto piyasasında paniğe yol açtı ve bu panik nedeniyle perakende kripto satışlarının artmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

3. Bitcoin’in bir itibar sorunu olduğu açık: Colonial Pipeline siber saldırganlarına yapılan Bitcoin fidye yazılımı ödemesi, kripto para ve suç tartışmalarını tekrar başlattı. Ayrıca Bitcoin’in yüksek enerji tüketimi nedeniyle çevresel bir tehdit olduğu yönündeki tartışmalar da son günlerde oldukça yoğunlaştı. Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi nedeniyle şirketi Tesla’nın BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıklaması bu tartışmaları tekrar gündeme getiren etken oldu. Bu kapsamda kripto endüstrisi, Bitcoin’i ve diğer tüm kripto paraları küresel ölçekte daha iyi tanıtacak ve tüm bu eleştirilere mantıklı yanıtlar sunacak elçilere ihtiyaç duyuyor.

4. Coinbase, Binance ve Robinhood başta olmak üzere pek çok kripto para borsası, piyasa çöküşü esnasında kesintilerle karşılaştı. Bu durum kripto para borsa müşterilerinin haklı olarak sinirlenmesine neden oldu. Çöküş esnasında borsalarda yaşanan kesintiler kimi kullanıcıların daha çok zarar etmesine yol açtı. Küresel ölçekte önde gelen Coinbase, Binance gibi borsaların böylesine çöküşlere dair sunacak mazeretleri artık yok ve bu durum, uzun vadede, borsaların itibarını önemli ölçüde zedeleyen bir sorun olmaya devam ediyor.

5. Kripto temelleri, yine de sağlam kalmaya devam ediyor. Bu zorlu hafta geride kalırken bile kripto paranın geleceği, 2013’te ya da 2017’de yaşanan büyük çöküşlere nazaran çok daha umut vaat ediyor. Bu yıl Dfinity’den Uniswap’e kadar piyasada büyük adımlar atan pek çok önemli proje öne çıktı. Kriptonun geleceği artık soyut tahminlerden oluşan bir “bahis” değil, kurumsal alan başta olmak üzere her noktada gittikçe büyüyen bir gerçeklik. Geride bıraktığımız haftada yaşanan çöküş ise geçici bir engel.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend