1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Gelecek Yıl Kripto Para Vergisi Kaçınılmaz

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paradan elde edilen sermaye kazancı vergisi, 2022’de Güney Kore’ye gelecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para vergileri Güney Kore’ye geliyor.
  • Ülkenin Maliye Bakanına göre, 2022’de kripto kazançları üzerinden sermaye kazancı vergisi alınacak.

Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, ülkedeki kripto para vergilendirme politikalarının yolda olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Kripto Para Vergisi

Hong, bugün düzenlediği basın toplantısında “Bu kaçınılmaz, sanal varlıkların alım satımından elde edilen kazançlara vergi uygulamamız gerekecek.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hong daha önce de kripto para satışlarından alınacak sermaye kazancı vergilerinin Ocak 2022’de başlayabileceğini dile getirmişti. Reuters raporuna göre, kripto alım satımlarından elde edilen 2.5 milyon Won’un (2.253 Dolar) üzerindeki herhangi bir yıllık kazanç, %20 oranında sermaye kazancı vergisine tabi olacak.

Buna ek olarak Hong, kripto paraları “maddi olmayan varlıklar” olarak tanımladı ve bunları “para birimleri” olarak sınıflandırmanın yanlış olacağını öne sürdü. Dahası Hong, dijital token alım satımının yeni yasa dışı kaynak yaratma ve dolandırıcılık faaliyetlerine zemin hazırladığını ve yatırımcıların bu konuda tetikte olması gerektiğini belirtti.

Güney Kore ve Kripto

Güney Kore, son aylarda kripto endüstrisini düzenlemeye odaklanmış durumda.

25 Mart’ta, Güney Kore’nin kripto işletmeleri için yeni finansal raporlama kuralları yürürlüğe girdi. Bu konudaki herhangi bir uyumsuzluk, kripto para kullanıcıları için 44.000 Dolarlık para cezası veya beş yıla kadar hapis cezası anlamına gelebilir.

Bu ayın başlarında, Güney Kore’deki Finansal Denetleme Hizmeti (FSS) ve diğer düzenleyici makamlar, kripto para işlemleriyle ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmayı kabul etti. Büyük Güney Koreli bankalar da kripto para spekülasyonu konusunda endişelerini dile getirdi.

Ve sadece bu hafta, Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), kripto düzenlemesi üzerinde çalışan kişilere, FSC’nin davranış kurallarının bir parçası olarak kripto para yatırım portföyleri hakkında raporlar sunmaları gerektiğini hatırlattı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar