Gelişen Teknolojiler Afrika’nın Finansal Yapısını Değiştirebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Afrika 1,2 milyar insana ev sahipliği yapıyor ve Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi dünyanın en büyük ticaret bölgesi olarak tanımlanıyor. Afrika, kalkınmayı sürdürmek için yeni bir yol çiziyor ve finansal hizmetlere erişim, ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynayacak. 416 milyon Afrikalı’nın aşırı yoksulluk içinde yaşadığı ve finansal hizmetlere erişimin çözümün tam kalbinde olduğu düşünüldüğünde, yoksulluğun azaltılması için iyileştirilmiş sistemler sağlama ihtiyacı daha da artıyor.

blank

Finansal içermenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin bir incelemede Dünya Bankası, “bu tür hizmetlerin tüketiciye sorumlu ve güvenli ve sağlayıcıya sürdürülebilir bir şekilde sunulması gerektiğini” savunuyor. Uygun bir şekilde yorumlandığında, finansal tabana yayılma, dezavantajlı grupların, aksi takdirde elde edilemeyecek fırsatlardan yararlanmalarına yardımcı olarak yoksulluğu ve eşitsizliği azaltma potansiyeline sahiptir.

blank

Finansal hizmetlerdeki zaman içinde yenilik, küresel olarak finansal kapsayıcılığa erişimi genişletmiş ve geliştirmiştir. Geleneksel olarak bunlar, bankaların ve diğer finansal kurumların çoğalması, bankacılık hizmetlerinin kısıtlanması ve diğer bu tür hizmetlerin yanı sıra mikrofinans, mikrokredi, mikro tasarruflar, mikro sigortanın geliştirilmesi şeklinde olmuştur. Bu genişlemeye rağmen, Afrika gibi bölgeler, finansal aracılık, değer yaratımı ve nihayetinde ekonomik büyüme için etkileri ile finansal katılımda geride kalıyor. 2017 küresel finansal erişim veri tabanından elde edilen veriler, Afrika’da banka hesabı olan yetişkinlerin sayısının% 50’lik medyan sınırın çok altında olduğunu gösteriyor.

Bankacılık ve finansal hizmet sunumunun tuğla ve harç modeli, öngörülebilir gelecekte Afrika’nın dinamiklerini değiştirmeyecek; ancak, gelişen teknolojiler olacaktır. Fintech, benimsenmelerinin ve kullanılmalarının altında yatan faktörleri belirlemek için mevcut sosyo-ekonomik yapılar içinde bağlamsallaştırılmalıdır; bu da kıtanın büyüme ve kalkınma gündemini destekleyebilecek en etkili fintech çözümlerini ön plana çıkaracaktır.

Afrika için Çin modeli

Son 20 yılda Çin, Afrika’nın fintech çözümlerini modelleyebileceği bir şablon sağlıyor. Çinli politika yapıcılar, kredi ve ödeme altyapısının önemini ve eşler arası kredilendirme, çevrimiçi mikro kredi ve finans ve tüketici finansmanı gibi yeni tür finansal hizmet sağlayıcılarının yaratılmasını anlayarak, finansal hizmetlere erişimi kırsal bölgelere genişletme ihtiyacını kabul ettiler. tüketiciler.

Çevrimiçi sosyal medya ve e-ticaret platformlarının kullanımı nedeniyle, yeni dijital finansal ürünlerin büyük ölçüde ağ etkisine bağlı olarak ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Bu ağ tabanlı iş modelleri, finansal hizmetleri mevcut platformlara entegre etti ve sonuçta milyonlarca Çinli’nin yoksulluk tuzağından çıkmasına neden oldu.

Çin’in yaklaşımı, tesadüfen son hizmet tüketicilerine daha fazla genişleme için bir rüzgar gibi hareket eden homojenliği, merkezi yönetim ve politika planlaması nedeniyle başarılı oldu. Evrensel finansal erişimin nihai hedefine ulaşılmasını sağlamak için büyük verileri ve çapraz sübvansiyon fırsatlarını keşfetmek için yer var.

İnternet erişimi ve kimlik yönetimi sistemleri, Çin deneyimindeki temel oyun bileşenleridir. Afrika, %39’luk küresel ortalamanın altında internet penetrasyonu ile bu konuda geride kalıyor ve heterojen siyasi sistemler nedeniyle parçalanmış bir politika planlaması ve idaresi var.

Mobil veri planlarının maliyeti, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla kıtadaki en yüksek maliyettir ve bazı fiyatlar, insanların gelirinin neredeyse %9’una ulaşıyor. Örneğin Zimbabve, bir gigabayt veri için 2017 sonunda Hindistan’ın 289 katı maliyete sahipti.

Yüksek düzeyde cehalet ve akıllı telefonların kullanımıyla ilgili karmaşıklıklar da onların kullanımını ve nihayetinde internet tabanlı uygulamaların kullanımını etkiliyor. Dünya Bankası, kıtada elektriğe erişimin yaklaşık %43 olduğunu ve bunun modern ekonomik faaliyetler için önemli etkileri olduğunu, teknolojinin benimsenmesini ve internet kullanımını sınırladığını tahmin ediyor.

Gelişen teknoloji çözümleri

Bu, blockchain teknolojisinin çeşitli uygulamalarında görüldüğü gibi, telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları ve dağıtılmış defter sistemleri tarafından Yapılandırılmamış Ek Hizmet Verilerinin veya USSD’nin kullanılması gibi alternatif teknolojilerin devreye girdiği yerdir. M-Pesa, MTN, Bharti Airtel, Orange ve Sahra altı Afrika’daki diğer GSM hizmet sağlayıcıları gibi aktörler tarafından genişleyen mobil para hizmeti, şimdiye kadar erişemeyecek olan ekonomik acentelere makbuz, ödeme ve krediye erişim sağladı. Bu benzersiz hizmet sunumu, çok temel düzeyde, cep telefonu sahiplerinin, mobil ağ operatörleri için USSD tabanlı sistemleri kullanarak para almalarına ve transfer etmelerine olanak tanır. Örneğin Gana, Nijerya ve Kenya’daki ağ operatörleri arasında hizmetin birlikte çalışabilirliği, hızlarını ve sınırlar arasındaki işlem hacmini artırdı – ana akım bankacılık kurumlarının sağladığından çok daha fazla.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

İnternet bağlantısı olmadan çalışma yeteneği, krediler, kredi ve sigortada türev hizmet sağlama fırsatlarıyla birlikte mobil para hizmetlerinin kullanımını hızla genişletiyor.

Finansal tabana yayılma ve cinsiyet eşitsizliği

Mobil para transfer sistemleri aynı zamanda finansal hizmetlere erişimde bir başka önemli eşitsizliğin – cinsiyetin – köprülenmesine de katkıda bulunur. Kıtadaki çoğu ülkenin sosyo-kültürel özellikleri, kadınları, finans sektörü düzenleyicileri ve ticari bankalar tarafından Müşterinizi Tanıyın gereksinimleri için gerekli olan toprağa, araziye sahip mülklere ve diğer kimlik öğelerine erişimden mahrum bırakmıştır.

Kıtada daha fazla hükümet biyometrik tanımlama sistemlerini zorunlu hale getirdikçe ve telekomünikasyon hizmetlerine erişim sağladıkça, bu boşluk kadın girişimcilerin mobil para hizmetlerinden kar elde etme fırsatıyla daha da aşılabilir. Çin ve Hindistan bu konuda başı çekiyor ve Afrika, finansal hizmet erişimini genişletmek için bu teknolojiyi kullanarak KYC gereksinimlerini kısa devre yapmayı düşünebilir.

Blockchain gibi dağıtılmış defter sistemleri üzerine inşa edilen diğer fintech çözümleri de Afrika için ileriye dönük olacak. Finansal hizmetlere erişimi veya finansal kapsayıcılığı bir amaca yönelik bir araç olarak yorumladığımızda, Afrika ekonomisinin geniş enformel sektörünü desteklemek için ayrıntılı ve bürokratik bir güven sistemi yükü olmaksızın akıllı sözleşmeler için dikkate alınacak hususların yaygınlaştırılması zorunlu olacaktır.

Afrika’daki gayrimenkulleri, hisse senetlerini, emtiaları ve Afrika Kalkınma Bankası’nın öncülüğünü yaptığı güzel sanat eserlerini dijitalleştirmek için güvenlik tokeni platformlarının kullanılması gibi girişimler, Afrika içi ticareti yönlendirmenin omurgasını oluşturacak – bu, kıtasal serbest ticaret bölgesi, sınırsız özellikleri göz önüne alındığında.

Yeniliklere yönelik bir talep var mı?

Örneğin 2019’da Nijerya, Gana, Kenya ve Güney Afrika’da da benzer eğilimler gözlemlenerek Google’ın Bitcoin (BTC) aramalarında dünyanın zirvesinde yer aldı. Genç kıtada internet penetrasyonu arttıkça (Birleşmiş Milletler verilerine göre Afrika nüfusunun yaklaşık dörtte üçü 35 yaşın altındadır), bu hizmetler her yerde bulunmalı ve tüm Afrikalılar için fırsat ve refah için oyun alanını düzleştirmelidir.

Genç girişimcilerin Afrika ekonomisinin geleneksel değer zincirleri arasında köprüler bulması ve kâr elde etmek için yenilikçi fintech çözümlerini birbirine bağlamasıyla, doğru ortamın küratörlüğünü yaptığı varsayılırsa, Afrika yalnızca finansal hizmetlere erişimde bir genişleme değil, aynı zamanda muhtemelen öncülük edecek kapsayıcı bir tasarım görecek. ekonomik kalkınma ve büyümeyi ele almak için internet tabanlı olmayan çözümlerde dünya.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ünlü Analist: “Dogecoin Fiyatı Bu Seviyeyi Aşarsa Yüzde 1000 Yükseliş Yaşanabilir!”

Dogecoin yatırımcıları, altcoin için önemli bir güncelleme özelliği taşıyan 1.14.4 versiyonunu bekliyor. Bu güncelleme ile birlikte ağ üzerindeki işlem...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend