Ethereum 2.0’a odaklanan Spadina test ağı, teknik sorunlar nedeniyle ortaya çıkan düşük katılımdan muzdaripti. Testin başarısız olduğu dile getirildi.

Haberin Özeti

  • Spadina test ağı, Ethereum 2.0’ın başarılı bir biçimde çalışmasına odaklanıyor.
  • Teknik sorunlar ve kullanıcı katılımının sınırlı olması nedeniyle, test ağının beklendiği gibi başlamadığı gözlendi.
  • Geliştiriciler gelecek hafta başka bir test olan Zinken’i çalıştıracaklar.

Eth2 oluşumunun “kostümlü provası” olarak tanımlanan Spadina test ağı, piyasaya sürülmesinin ardından bazı sorunlarla karşılaştı.

Testnet çabalarına öncülük eden geliştirici Danny Ryan, yakında çıkacak olan Ethereum 2.0’ın en az bir teste daha ihtiyacı olacağını belirtti.

Spadina, Ethereum 2.0 oluşumunun denenmesi ve ilk bloğun başarılı bir biçimde oluşturulması için kullanılan kısa vadeli bir test ağıdır.

İkinci En Büyük Blockchain Ağından Başarısız Test

İkinci en büyük blockchain ağı olan Ethereum, proof-of-work birliğinden proof-of-stake haline geliyor. Bununla birlikte, teorik olarak da, daha düşük gaz ücretleriyle daha az sıkıştırılmış bir blockchain olacağı belirtiliyor.

Spadina, proof-of-stake ağının çalışır durumda olan bir sürümünü temsil eden ve genel bir sanal alan olarak bilinen Medalla test ağından farklı bir yapıdır. Spadina, bu anlamda, ağın oluşumunu test eder. Çünkü proof-of-stake çalışmaya başlamadan önce, ağ kapsamında en az 16.384 “doğrulayıcı” olmalı ve toplu olarak yarım milyondan fazla ETH yatırılmış olmalıdır.

Test ağları, doğaları gereği, geliştirici olmayanlar için fazla fayda sağlamadıkları gerekçesiyle tam teşekküllü blockchainlerden daha az kullanılıyor olsa da Ryan, “İstemci yayın sürecindeki küçük hatalar bu sorunu daha da kötüleştirdi ve katılım ⅓ oranı ile sınırlı kaldı.” şeklinde konuştu.

Yani, blockchain doğru bir biçimde başlatılamadı.

Yeni Bir Test Yapılacak

Prysm ise bununla başa çıkmanın sorun olmayacağını belirtti. Söz konusu problemin kritik bir hata olmadığını belirten Prysm, “Sorun, yapılandırma parametrelerinden kaynaklanan ve bir sürümle düzeltilebilecek bir şeydi” dedi.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0 Lansmandan Önce Son Provasını Yaptı

Test sürecinde ortaya çıkan aksaklık nedeniyle, Ryan ve Eth2 testinden sorumlu diğer kişiler, önümüzdeki hafta içerisinde Zinken olarak bilinen başka bir “kostümlü prova” planını devreye soktular.

Bun testin başarılı olması için testnet katılımcılarının oyunlarını geliştirmeleri gerektiğini belirten Ryan, “Bu bir kostümlü prova olduğu için ciddiye alınmasını rica ediyoruz.” dedi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın