2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Gelmiş Geçmiş En Büyük Halka Arz: Ant Grup

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’in blockchain sahnesinin ön saflarında yer alan bir şirket, Şangay ve Hong Kong’da ilk kez halka arz ediliyor.

Binance indirim kodu

Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın Fintech kolu Ant Group, bugün Hong Kong ve Şanghay’da ikili liste kaydı yaptı. 225 milyar dolar değerleme arayan şirketin ilk halka arzının (IPO) dünyanın şimdiye kadarki en büyüğü olması bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ant Group’un amiral gemisi ürünü Alipay; ödemeler, araç çağırma, varlık yönetimi, mobil yemek siparişleri ve seyahat rezervasyonları gibi hizmetleri kolaylaştırarak Çin’in dijital yaşamını besliyor.

Alibaba kurucusu milyarder Jack Ma’nın sahibi olduğu Ant Group, aynı zamanda Çin’in blockchain çabalarının da ön saflarında yer alıyor. Şirket, son dört yıldır şaşırtıcı bir hızla patent topluyor. Ayrıca kendi blok zincirleri AntChain‘i de piyasaya sürdüler. Hizmetleri Çin’in günlük yaşamına derinlemesine gömülü olduğu için, Ant Group, blok zinciri deneyleri için yerleşik kullanıcılara (ve daha da önemlisi kullanım durumlarına) sahip olmanın doğal avantajına sahip.

Halka arz rakamının büyüklüğünün yanı sıra, Ant Group’un New York’u pas geçerek Hong Kong ve Şanghay’ı seçmesi de çok önemli bir gelişme. Bu hareket bir yandan Çin piyasalarının olgunlaşması olarak algılanabilir. Aynı zamanda Çin’in bir sermaye piyasası olarak tek başına ayakta durabileceğinin de işareti olabilir. Öte yandan, Tik Tok ve WeChat gibi teknoloji şirketleri daha büyük jeopolitik tartışmalara saplandığından, Çin ve ABD arasında büyüyen bölünmeyi de gösteriyor bu durum.

Ant Group, sadece Şangay borsasında listelenmeyi seçmek yerine hem Şangay’ı hem de Hong Kong’u seçti. Bazı Çinli gözlemciler bunun Hong Kong’un Çin hükümeti tarafından henüz terk edilmediğini gösterdiğini söylüyor; tersine, hala Çin için finans merkezi olarak hizmet vermektedir.

İlgili Haber:  Bitcoin: Geleceğin En Büyük Varlık Sınıfı

Ant Group’un başarısı müthiş. Raporlar, 2020’nin ilk yarısında 10,5 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 3,1 milyar dolar kâr elde ettiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, medyanın ilgisi jeopolitik bölünmeden daha çok halka arzdan elde edilen servet miktarına odaklandı. Nitekim, birçok kişi bu borsalarda halka arz yapacak bir sonraki şirketin hangi Çinli şirketin olacağını merak etmeye başladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar