Görsel: ShutterStock

Çin’in blockchain sahnesinin ön saflarında yer alan bir şirket, Şangay ve Hong Kong’da ilk kez halka arz ediliyor.

Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın Fintech kolu Ant Group, bugün Hong Kong ve Şanghay’da ikili liste kaydı yaptı. 225 milyar dolar değerleme arayan şirketin ilk halka arzının (IPO) dünyanın şimdiye kadarki en büyüğü olması bekleniyor.

Ant Group’un amiral gemisi ürünü Alipay; ödemeler, araç çağırma, varlık yönetimi, mobil yemek siparişleri ve seyahat rezervasyonları gibi hizmetleri kolaylaştırarak Çin’in dijital yaşamını besliyor.

Alibaba kurucusu milyarder Jack Ma’nın sahibi olduğu Ant Group, aynı zamanda Çin’in blockchain çabalarının da ön saflarında yer alıyor. Şirket, son dört yıldır şaşırtıcı bir hızla patent topluyor. Ayrıca kendi blok zincirleri AntChain‘i de piyasaya sürdüler. Hizmetleri Çin’in günlük yaşamına derinlemesine gömülü olduğu için, Ant Group, blok zinciri deneyleri için yerleşik kullanıcılara (ve daha da önemlisi kullanım durumlarına) sahip olmanın doğal avantajına sahip.

Halka arz rakamının büyüklüğünün yanı sıra, Ant Group’un New York’u pas geçerek Hong Kong ve Şanghay’ı seçmesi de çok önemli bir gelişme. Bu hareket bir yandan Çin piyasalarının olgunlaşması olarak algılanabilir. Aynı zamanda Çin’in bir sermaye piyasası olarak tek başına ayakta durabileceğinin de işareti olabilir. Öte yandan, Tik Tok ve WeChat gibi teknoloji şirketleri daha büyük jeopolitik tartışmalara saplandığından, Çin ve ABD arasında büyüyen bölünmeyi de gösteriyor bu durum.

İlgili Haber:  Çin'in Sosyal Kredi Sistemi Blockchain'e Emanet

Ant Group, sadece Şangay borsasında listelenmeyi seçmek yerine hem Şangay’ı hem de Hong Kong’u seçti. Bazı Çinli gözlemciler bunun Hong Kong’un Çin hükümeti tarafından henüz terk edilmediğini gösterdiğini söylüyor; tersine, hala Çin için finans merkezi olarak hizmet vermektedir.

Ant Group’un başarısı müthiş. Raporlar, 2020’nin ilk yarısında 10,5 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 3,1 milyar dolar kâr elde ettiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, medyanın ilgisi jeopolitik bölünmeden daha çok halka arzdan elde edilen servet miktarına odaklandı. Nitekim, birçok kişi bu borsalarda halka arz yapacak bir sonraki şirketin hangi Çinli şirketin olacağını merak etmeye başladı.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here