30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Gemini Borsası, Bitcoin Karbon Emisyonunu Dengelemek İçin 4 Milyon Dolarlık “Karbon İzni” Satın Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Amerikan kripto para borsası Gemini, Bitcoin varlıklarının karbon ayak izini dengelemeyi amaçlayan yeni bir girişim başlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Winklevoss kardeşler liderliğindeki Gemini borsası, çevre dostu uygulamaları iş modeline dahil etmek için çalışıyor.
  • Borsa, karbon ayak izini dengelemek için 4 milyon Dolarlık yatırım yaptı.

Kripto borsası Gemini, borsa gözetimindeki kripto paraların yarattığı karbon emisyonunu dengelemek için uzun vadeli yeni bir girişim olan “Gemini Green”i başlattı.

Binance indirim kodu

Gemini, 4 Milyon Dolarlık “Karbon İzni” Satın Aldı

Gemini, bu amaç için, Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen kâr amacı gütmeyen Climate Vault kuruluşu ile çalıştı. Perşembe günü yapılan duyuruda Gemini borsası, bu yıl 1 Ocak ile 30 Haziran arasında Bitcoin ağını kullanmaktan kaynaklanan karbon emisyonlarını dengelemek için 4 milyon Doların üzerinde “karbon izni” satın aldığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bazen karbon kredisi olarak da adlandırılan karbon izni, şirketlerin atmosfere belirli miktarda sera gazı salmasına izin veren bir tür “geçiş izni” gibidir. Bir şirket çevreyi ne kadar çok kirletirse, bu emisyonları dengelemek için o kadar fazla karbon kredisine ihtiyaç duyar. Bu, aynı zamanda emisyonları azaltmak için bir teşvik süreci de yaratır. Bir şirket, kendisine verilen izinlerden daha az sera gazı üretiyorsa, satın aldığı izinleri kâr amacıyla başkalarına satabilir.

Gemini, iklime duyarlı girişimini başlatarak, her ikisi de geçen ay karbon emisyonlarını dengelemeye başlayan BitMEX ve FTX gibi diğer büyük kripto borsalarını takip ettiğini gösterdi.

Gemini, Bitcoin Ağının %1.43’ünü Kullanıyor

Gemini, borsanın bu yıl kaydettiği ortalama günlük Bitcoin bakiyesini 250.843 BTC (bugünün fiyatlarıyla 8.4 milyar Dolardan fazla) olduğunu belirtti. Borsa, Bitcoin ağının %1.43’ünü kullandığını tahmin ediyor.

Gemini’nin karbon izinleri karşılığında Climate Vault’a bağışladığı 4 milyon Doların, 340.000 metrik tondan fazla karbonun atmosfere girmesini engellemesi bekleniyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in 4 Saatte Yaşadığı %6'lık Düşüşün 3 Nedeni

Ayrıca Gemini, kripto endüstrisine daha fazla sürdürülebilirlik getirmeye odaklanan şirketleri, projeleri ve kâr amacı gütmeyen kuruluşları da destekleyeceğini dile getirdi. Borsa, ayrıca, Bitcoin madencileri tarafından tüketilen yenilenemez enerjiyi dengelemek adına ileride daha fazla fon ayırmayı planladığını belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar