Girişim Mezarlığı

Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için dünyadakiler birbirini kırıp geçirmektedir. -İmam Gazali

Girişim, girişimci, inovasyon.. kulağa çok güzel gelen ifadeler.

TDK girişimciyi şöyle tanımlıyor;

Üretim için bir işe girişen, kalkışan kimse, müteşebbis. 2. Ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse, müteşebbis.

TDK’nın özellikle belirttiği gibi bir işe girişmek için önce bir sermayenizin olması gerekiyor. Bu sermayeye sahip olduktan sonra istediğiniz işe teşebbüs edebilirsiniz. Bazılarının herhangi bir sermayesi yoktur. Bu durumlarda melek yatırımcı (!) abiler ortaya çıkar ve der ki; gel, biz sana TDK’nın da belirtmiş olduğu gerekli sermayeyi sağlayacağız. Fakat sen de bize bu girişimden %50 pay vereceksin. Tabi bu melek abiler her sermayesiz girişime bu şekilde babacan yaklaşmaz. Sadece potansiyel gördüklerine böyle babacandırlar. Ve aslında biraz da risk almış olurlar. Zira girişim tutmaz ise yatırımları boşa gitmiş olacaktır. İşte hem Türkiye’de hem de dünyada hergün yüzlerce girişim açılmakta ve yine yüzlercesi kapanmakta. Bunlardan bir dikiş tutturup yatırımcısını sevindiren sevindirmeyenlere oranla daha düşük. Türkiye de girişim noktasında adeta bir cennet. Ve gerek yatırımcıların gerekse girişimcilerin vizyonsuzluğu neticesinde adeta bir mezarlık. Ülkemiz adeta bir girişim mezarlığına dönmüş durumda. İnternetin ıssız bucaksız köşelerinde bir zamanlar büyük umutlarla başlayan girişimlerin mezarları var.

girisim_mezarligi

Geçenlerde e-Tohum sitesinde dolaşırken geçmiş yıllardaki girişim başvurularına denk geldim. 2009’a kadar giden bir girişim arşivleri var. Bunları incelerken döneminde çok rağbet görmüş, belki de büyük bir umutla başlamış girişimlerin pek çoğunun internet sayfasında yeller esiyordu ve “This domain is for sale” yazılarıyla karşılaşıyordum. Fakat bu bir ve iki tane değildi. Düzinelerce idi. Ben de bu girişim arşivlerinin birer mezara dönüşmesini ibretle izledim açıkcası. Aşağıda bu mezarlığın sakinlerini sizlerle paylaşıyorum.

Not: Bu listede sadece e-Tohum üzerinde ödül almış ve yılın girişimi seçilmiş ve daha sonra mezarlığa dönüşmüş girişimler yer almaktadır. Son 3 yılı çıkardım sadece. Daha fazla geriye gitmeye kalbim dayanmadı.

girisim_mezarligi2

2013 Girişim Mezarlığı

2013 yılında 39 e-Tohum başarılı girişiminden 17 tanesi yani %43‘ü mezarlıkta yerini almış.

tarzimon.com
stajyeri.com
abcde.com
clovergamestudios.com
iyiuygulama.com
cardgusto.com
spine
IS&SD
paraplejik.com
sofigo.com
muvizi.com

muvizi

muvizi2

cetciz.com
fashionple.com
odak.net
kidomini.com
announce4me.com
signup.likelyapp.com

2014 Girişim Mezarlığı

2014 yılında 37 e-Tohum başarılı girişiminden 14 tanesi yani %37‘si mezarlıkta yerini almış.

formhane.com.tr
bast-home.com

girisim

giftek.it
supportsoad.com
otekne.com
boutiqpress.com
govatra.com
stilkolik.com
faturafinansman.com
hoguma.com
tazelezzetler.com
guessabout.me
palwar.com
giftmeapp.com

2015 Girişim Mezarlığı

2015 yılında 33 e-Tohum başarılı girişiminden 5 tanesi yani %15‘i mezarlıkta yerini almış.

sociomonitor.com
gamelooper.com
formetre.com
richiepic.com
kahin

Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için dünyadakiler birbirini kırıp geçirmektedir. -İmam Gazali

Facebook Yorumları

Yorum yapın