27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Gizlilik Merkezli Brave Tarayıcısı Nasıl Kullanılır?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Gizlilik merkezli Brave, InterPlanetary Dosya Sistemini (IPFS) güncellenmiş tarayıcısına entegre etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Brave, gizlilik üzerine kurulmuş bir web tarayıcısıdır.
  • InterPlanetary Dosya Sistemi, dosyaları paylaşmak için dağıtılmış bir protokoldür.
  • IPFS’nin, Brave’e entegre edildiği duyuruldu.

Brave, 2018’de piyasaya sürüldüğünden beri Web kullanıcılarına istediklerini vererek sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu: Daha fazla gizlilik ve daha az reklam.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şimdi, İnternet’i sansüre daha dayanıklı hale getirerek kullanıcıların geri ödeme yapmasına izin veriyor.

IPFS Nedir?

Gizlilik merkezli Brave tarayıcısı, Brave kullanıcılarının InterPlanetary Dosya Sistemi (IPFS) aracılığıyla içeriği görüntülemesine olanak tanıyan günümüz yazılım güncellemesine şık bir yeni entegrasyon ekledi.

IPFS, web sitelerinin şirketler tarafından değil, düğümleri çalıştıran diğer IPFS kullanıcıları tarafından barındırıldığı dosyaları paylaşmak için kullanılan merkezi olmayan bir sistemdir. IPFS’nin yapımcıları olan Protocol Labs’e göre sistem, eşler arası protokol bant genişliğinden tasarruf sağlar, internet bağlantısını geliştirir ve içeriği çevrimiçi tutmayı kolaylaştırır.

Konu ile ilgili yapılan bir basın açıklamasında, “Bugün, dünyanın dört bir yanındaki web kullanıcıları, örneğin Tayland’daki Wikipedia’nın bazı bölümleri, Çin’deki COVID-19 bilgilerine kritik erişim dahil olmak üzere kısıtlanmış içeriğe erişemiyor. İnternet bağlantısı olan herkes bu kritik bilgilere Brave tarayıcısında IPFS aracılığıyla erişebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Brave Tarayıcısı Nasıl Kurulur?

Bu, zaten kontrolü kullanıcıların ellerine bırakmayı amaçlayan Brave’in iş yapısı ile son derece uyumlu görünüyor. Örneğin, reklamları görüntüleyen kullanıcıları kendi yerel tokeni olan Basic Attention Token (BAT) ile ödüllendiriyor. Kullanıcılar daha sonra BAT’ı yayıncılara bağış yapmak veya nakit paraya çevirmek için kullanabiliyor. Brave, kullanıcıların izleyiciler ve çerezler gibi şeyleri engellemesine de izin veriyor.

Brave’de IPFS kullanmak için, kullanıcıların önce 1.19 sürümünü kurması gerekiyor. Sonrasında ise iki seçenekleri bulunuyor: Birincisi, tarayıcıya bir IPFS URL’si eklemek. Bu, kullanıcının içeriğe genel bir ağ geçidi aracılığıyla erişmesine izin veriyor.

İlgili Haber:  New York Times Bir Köşe Yazısını NFT Olarak Sattı; Değeri 562 Bin Dolar

İkinci yöntem, ağı daha güçlü hale getirecek ve kullanıcıların çevrimdışıyken önceki içeriğe bakmalarına izin verecek yerel bir IPFS düğümü kurmak. Brave, IPFS içeriğini algılarsa, kullanıcılara yerel bir düğüm kullanma seçeneği de sunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar