Gizlilik Merkezli Brave Tarayıcısı Nasıl Kullanılır?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Gizlilik merkezli Brave, InterPlanetary Dosya Sistemini (IPFS) güncellenmiş tarayıcısına entegre etti.

blank

Haberin Özeti

  • Brave, gizlilik üzerine kurulmuş bir web tarayıcısıdır.
  • InterPlanetary Dosya Sistemi, dosyaları paylaşmak için dağıtılmış bir protokoldür.
  • IPFS’nin, Brave’e entegre edildiği duyuruldu.

Brave, 2018’de piyasaya sürüldüğünden beri Web kullanıcılarına istediklerini vererek sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu: Daha fazla gizlilik ve daha az reklam.

blank

Şimdi, İnternet’i sansüre daha dayanıklı hale getirerek kullanıcıların geri ödeme yapmasına izin veriyor.

IPFS Nedir?

Gizlilik merkezli Brave tarayıcısı, Brave kullanıcılarının InterPlanetary Dosya Sistemi (IPFS) aracılığıyla içeriği görüntülemesine olanak tanıyan günümüz yazılım güncellemesine şık bir yeni entegrasyon ekledi.

IPFS, web sitelerinin şirketler tarafından değil, düğümleri çalıştıran diğer IPFS kullanıcıları tarafından barındırıldığı dosyaları paylaşmak için kullanılan merkezi olmayan bir sistemdir. IPFS’nin yapımcıları olan Protocol Labs’e göre sistem, eşler arası protokol bant genişliğinden tasarruf sağlar, internet bağlantısını geliştirir ve içeriği çevrimiçi tutmayı kolaylaştırır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Konu ile ilgili yapılan bir basın açıklamasında, “Bugün, dünyanın dört bir yanındaki web kullanıcıları, örneğin Tayland’daki Wikipedia’nın bazı bölümleri, Çin’deki COVID-19 bilgilerine kritik erişim dahil olmak üzere kısıtlanmış içeriğe erişemiyor. İnternet bağlantısı olan herkes bu kritik bilgilere Brave tarayıcısında IPFS aracılığıyla erişebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Brave Tarayıcısı Nasıl Kurulur?

Bu, zaten kontrolü kullanıcıların ellerine bırakmayı amaçlayan Brave’in iş yapısı ile son derece uyumlu görünüyor. Örneğin, reklamları görüntüleyen kullanıcıları kendi yerel tokeni olan Basic Attention Token (BAT) ile ödüllendiriyor. Kullanıcılar daha sonra BAT’ı yayıncılara bağış yapmak veya nakit paraya çevirmek için kullanabiliyor. Brave, kullanıcıların izleyiciler ve çerezler gibi şeyleri engellemesine de izin veriyor.

Brave’de IPFS kullanmak için, kullanıcıların önce 1.19 sürümünü kurması gerekiyor. Sonrasında ise iki seçenekleri bulunuyor: Birincisi, tarayıcıya bir IPFS URL’si eklemek. Bu, kullanıcının içeriğe genel bir ağ geçidi aracılığıyla erişmesine izin veriyor.

İkinci yöntem, ağı daha güçlü hale getirecek ve kullanıcıların çevrimdışıyken önceki içeriğe bakmalarına izin verecek yerel bir IPFS düğümü kurmak. Brave, IPFS içeriğini algılarsa, kullanıcılara yerel bir düğüm kullanma seçeneği de sunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend