7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Gizlilik Odaklı Kripto Para Monero’nun Fiyatı %30 Yükseldi: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Önde gelen gizlilik merkezli kripto para Monero’nun fiyatında önemli bir artış yaşandı. Artışın temel sebebinin, Biden’ın yeni vergi planlarına dair haberlerin yayılması olduğu belirtiliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Monero, Biden’ın yeni vergi planlarının ardından yükselen birkaç kripto paradan biri oldu.
  • Önde gelen gizlilik odaklı kripto para Monero, işlem yaparken kullanıcıların kimliklerini gizliyor.

Gizlilik odaklı kripto para Monero fiyatı, geçtiğimiz gün %32 seviyesinde arttı ve 316 Dolara yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Monero Nedir?

Monero fiyatındaki artışın temel sebebinin Biden yönetiminin kripto parada uygulayacağı vergi planları olduğu düşünülüyor. ABD Hazinesi, yeni vergi düzenlemeleri ile birlikte 10.000 Dolar değerinin üzerindeki kripto para işlemlerinin vergi dairelerine bildirilmesini zorunlu kılacağını açıkladı.

Söz konusu vergi haberlerinin yayılmasının ardından pek çok kripto para fiyatında düşüş yaşanırken; Monero günü %32 artışla tamamladı.

Monero, kullanıcılarının kimliklerini korumak için işlemlerin kaynağını gizleyen bir kripto paradır. Karaborsada kripto para kullananlar arasında oldukça popüler olan Monero, en büyük darknet piyasalarında da sıklıkla tercih edilir.

ABD Vergi Dairesi, Monero işlemlerini takip edemediği takdirde, söz konusu vergi yasalarına uymayan kişileri de tespit edemez. Monero’nun fiyatının artmasındaki temel sebep de kripto paranın bu kendine özgü özelliği olarak görülüyor.

5,3 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Monero şu anda 28’inci en büyük kripto para konumunda yer alıyor.

Monero Faaliyetleri de Takip Edilebilir

Ancak işler Monero kullanıcıları için bu kadar da basit olmayabilir. Blockchain analiz firması Ciphertrace, Monero işlemlerini izleyebileceğini iddia ettiği patentli bir yazılıma sahip. Ayrıca rakip firma Chainalysis de söz konusu işlemleri takip etmek için IRS ile 625.000 Dolarlık bir sözleşme yaptı.

İlgili Haber:  Bitcoin Vadeli İşlem Hacminin Azalması Yeni Bir Boğa Trendini Başlatabilir

Öte yandan, Nomics’ten alınan verilere göre Monero, son 24 saatteki fiyat artışına rağmen geçen hafta ortalamasına göre %21 değer kaybetti.

Kripto para piyasasının genelinde olduğu gibi; önce Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili açıklamaları, sonrasıda Çin’den gelen bankacılık ve ödeme firmalarının kripto piyasasında faaliyet göstermesinin yasaklanması gibi haberlerin ardından Monero fiyatı da ciddi bir düşüş yaşadı.

Lider kripto para Bitcoin’in fiyatı Çarşamba günü %30’un üzerinde değer kaybetti ve bir ara 30.000 Dolar seviyesine kadar geriledi. Aynı gün Monero ise Şubat ayından bu yana en düşük seviyesi olan 198 Dolara kadar düştü.

Ancak kripto para piyasası bu düşüşün ardından belli ölçüde toparlanmış görünüyor. Şimdilik…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar