İngilizce’de en sık karıştırılan kelimelerden biri de goal ve objective.  Goal ve Objective kelimeleri için sözlüğe bakacak olursanız hemen hemen aynı anlamlara geldiğini görürsünüz: hedef, gaye, amaç, ülkü, ideal.

Tamamlamak istediğiniz birşey varsa hem goal hem de objective’lerinizi önceden ayarlamanız gerekir. Goal ve objective arasındaki farkı anladığınızda bunların ne kadar önemli olduğunu da farketmiş olacaksınız. Objective hedeftir, goal ise amaç. Hedefi olmayan bir amaç olamaz. Amaç olmadan hedefe ulaşılamaz.

Goals ve Objectives Tanımları
Goals başarmak istediğiniz uzun soluklu hedeflerdir. Objectives ise belirli bazı adımları izleyerek varılabilecek bir başarıdır.  Goals ve objectives kelimeleri genelde aynı anlamlarda kullanılır fakat en önemli fark somutluk derecelerindeki farktır. Objective çok somuttur fakat Goal daha az yapılandırılmış soyuta daha yakın bir ifadedir.

Goals ve Objectives arasındaki farkı şu şekilde küçük bir trik ile de hatırlayabilirsiniz: Goals kelimesinin için Go vardır. Yani gitmek. Yani belirli bir yön doğrultusunda dosdoğru gitmek. Yani amacınız için belirli bir yol izlersiniz ve varmak istediğiniz nokta işte o amaçtır. Bu izlediğiniz yol daha önce girilmemiş, bilinmeyen bir yol da olabilir dolayısıyla yolun nerede biteceğini bilemeyebilirsiniz.

Objective kelimesinin içindeyse “object” yani obje vardır. Objeler somut, elle tutulur şeylerdir. Bundan dolayı objective dediğimiz şey bir zaman çizelgesi ile belirlenebilir ve bütçelenebilir.

Goals dediğimiz şeyin başarısını ölçmek biraz zordur. Çok yaklaştığınızı düşünürsünüz fakat tam olarak o hedefe ulaştığınızı bilemeyebilirsiniz.

Objectives ise ölçülebilir. Sadece objective’nizi soru cümlesi içinde kullanın. Mesela, “3 ay içinde 1 kilo vermek istiyorum” cümlesini “3 ay içinde 1 kilo verdim mi?” şeklinde değiştirerek evet ya da hayır şeklinde sorunuza cevap bulabilir ve objective yani hedefinize varıp varmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Goals and Objectives örnekleri

İlgili Haber:  Objektif ve Subjektif Arasındaki Fark

Goals: “Çok iyi bir futbolcu olmak istiyorum”, “Çin kültürüyle ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorum”, “Okuldaki başarımı arttırmak istiyorum”

Yukarıdaki örneklerden görebileceğiniz gibi elimizde somut birşey yok. Sadece hedefler var. Elle tutulabilir birşey de yok.

Objectives: “Bir sonraki sınavdan önce periyodik tabloyu ezberlemek istiyorum”, “Bu ayki satışlarımı %10 arttırmak istiyorum”, “Gitarda Freebird çalmayı öğrenmek istiyorum”

Yukarıdaki objectives örneklerinde gördüğünüz gibi herşey somut ve elle tutulur ve zaman çizelgesi var. Neyi öğrenmek istiyorum: periyodik tabloyu. Ne zaman: Bir sonraki sınavdan önce.

Özet:
1. Goals ve objectives başarmak istediğiniz şeyler için kullanabileceğiniz araçlardır.
2. Goals uzun solukludur, objectives ise genelde kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilir.
3. Goals toz bulutu gibidir, belirsizdir, başarıp başarmadığınızı kısa vadede söylemeniz zordur fakat objective’in sonuçları ölçülebilirdir.
4. Goals’u bir zaman çizelgesine oturtmak zordur, objectives ise bir zaman çizelgesi dahilinde daha etkilidir.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın