11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Goldman Sachs’tan Sürpriz Bitcoin ve Kripto Uyarısı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve altcoin fiyatları, piyasadan 1 trilyon doları silen satışların ardından bir miktar sakinlemiş gözüküyor.

Binance indirim kodu

Bildiğiniz gibi Bitcoin ve kripto para piyasası 2022’ye çok iyi bir başlangıç yapmamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin son ATH’sinden bu yana %46 değer kaybederken, bazı altcoinlerde değer kaybı %90’ların üzerine çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin ile Nasdaq ve S&P 500 gibi hisse senedi piyasaları arasındaki fiyat korelasyonunun son 18 ayın en yüksek seviyesine çıktığını haberleştirmiştik. Bu haberden kısa bir süre sonra IMF analistleri bu korelasyonun finansal sistem için bir risk olduğunu açıklamışlardı.

Bitcoin’in majör hisse senedi endeksleriyle olan korelasyonuyla ve ana akım tarafından benimsenmesiyle ilgili Goldman Sachs analistlerinden ilginç bir yorum geldi.

Goldman Sachs’a göre Bitcoin’in daha fazla kurum ve kişi tarafından benimsenmesinin ve popülarite kazanmasının fiyata olumlu yönde bir etkisi olmayabilir. Yani benimseme artarken eş zamanlı olarak fiyatın artacağına dair bir işaret yok.

Goldman Sachs analistlerinin yayınladığı notta şöyle denildi;

Bitcoin’in son bir kaç yıldır ana akımda artan benimsenmesi ile birlikte majör endekslerle olan korelasyonu da arttı. Bu korelasyon sadece hisse senedi piyasalarıyla sınırlı kalmadı. Bitcoin fiyatı ham petrol fiyatlarının yanı sıra teknoloji hisseleri ile pozitif ilişki içinde görünürken, reel faiz oranları ve ABD doları ile negatif ilişkili görünüyor.

Goldman Sachs analistleri uyarı notunda, “Kripto paraların ana akım tarafından benimsenmesini iki ucu keskin bir kılıç olabileceğinin” altını çizdi. “Yaygın benimsenme kripto paraların değerlerini artırabilse de, muhtemelen diğer finansal piyasa değişkenleriyle korelasyonlarını da artıracak ve bunları elinde tutmanın faydasını azaltacaktır” dendi.

Fed ve diğer merkez bankaları son birkaç ayda para politikasını sıkılaştırmaya başladıkça, reel faiz oranları yükseldi ve dolar büyük ölçüde değer kazandı. Bu, kripto paralara ve yüksek fiyatlı teknoloji hisselerine zarar verdi ve genel kripto piyasası değeri Kasım ayında 3 trilyon dolardan fazla iken yaklaşık 1.76 trilyon dolara kadar düştü.

İlgili Haber:  Goldman Sachs CEO’su Bitcoin ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Notta son olarak, “Zamanla, metaverse de dahil olmak üzere blok zinciri teknolojisinin daha da gelişimi, belirli dijital varlıkları fiyat açısından iyi noktalara getirebilir. Ancak bu varlıklar, Fed’in para politikasını sıkılaştırması da dahil olmak üzere farklı makroekonomik güçler karşısında her zaman değer kaybedebilirler” dendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar