8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Goldman Sachs’tan Bir İlk: Bitcoin Teminatlı Kredi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bankacılık tarihinde bir ilk gerçekleşti. İlk kez bir banka Bitcoin teminatlı kredi sunmaya başladı. Ve bu banka öyle küçük bir banka da değil! ABD’nin en köklü bankalarından Goldman Sachs!

Binance indirim kodu

ABD’nin en büyük bankalarından Goldman Sachs, Wall Street’in kripto paraları benimsemesini hızlandıracağı düşünülen büyük bir adım atarak, Bitcoin teminatlı kredileri hayata geçirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bankadan yapılan açıklamada, borçlunun sahip olduğu Bitcoin ile teminatlandırılarak nakit kredi alabileceği söylendi.

Wall Street’in büyük bankaları yıllardır Bitcoin ve kripto paralara karşı direniyordu. Ancak son yıllarda hem kripto pazarının büyümesi hem de popüler hale gelmesiyle bankalar da bu direnişlerini kırmaya ve kripto hizmetleri sunmaya başladılar.

Goldman Sachs, Mart ayında ilk tezgah üstü Bitcoin opsiyonlarını (OTC) duyurdu. Goldman Sachs ayrıca bünyesinde sadece kriptoya özel bir departman kurdu. Goldman Sachs geçen sene Avrupa’da kripto ETP ürünleri sunmak için de harekete geçmişti. Bu adımlar bankaların kriptoyu benimsemeye başladığının bir sinyali olarak okunabilir. Türkiye’de ise henüz bu yönde bir adım bulunmuyor.

Örneğin Jefferies Financial Group kripto müşterileri için bankacılık hizmetlerini genişletirken, BlackRock bu ay stabilcoin firması Circle için 400 milyon dolarlık bir finansman turuna katıldı. Butik yatırım bankası Cowen Inc., Mart ayında Goldman Sachs gibi özel bir kripto departmanı kurdu.

Wall Street’te hali hazırda kripto ile ilgili 3 ana iş kolu yoğun ilgi görüyor; varlık yönetimi, ticaret ve yatırım bankacılığı. Analistler, kripto teminatlı kredi sunan şirketlere borç vermenin bir sonraki adım olacağını düşünüyor.

Goldman Sachs’ın dışında Silvergate Capital Corp. da Bitcoin teminatlı ABD doları kredileri konusunda çalışmalar yapıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar