1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Goldman Sachs, Bitcoin Vadeli İşlemlerini Başlatıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Küresel yatırım bankası Goldman Sachs, büyük yatırımcılara Bitcoin vadeli işlemlerini sunmaya başlayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Goldman Sachs, kısa bir süre önce Bitcoin ticaret masasını başlatmıştı.
  • Şimdi ise şirket, büyük yatırımcıları hedefliyor.

Yönetimi altında 2 trilyon Doların üzerinde varlığa sahip olan küresel yatırım bankası Goldman Sachs, büyük yatırımcılara Bitcoin vadeli işlemlerini sunmaya başlayacağını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Goldman Sachs, NDF Hizmetini Başlatacak

Bloomberg’in raporuna göre Goldman Sachs, “teslim edilemeyen iletiler (non-deliverable forwards – NDF)” kullanmaya başladı. Bunlar, Bitcoin’in gelecekteki fiyatını doğru bir şekilde tahmin edebilen yatırımcılara nakit olarak ödeme yapan kısa süreli vadeli işlem sözleşmeleridir. İki taraf bir fiyat üzerinde anlaşır; sözleşme sona erdiğinde kazanan taraf, sözleşmeli fiyat ile gerçek fiyat arasındaki farkı kazanmış olur.

Goldman Sachs, bu strateji ile birlikte Bitcoin’in görünüşte olumsuz yönlerinden biri olan yüksek volatilitesinden yararlanarak kâr elde etmeyi amaçlıyor. Bitcoin’in fiyatı, geçen ay 63.512 Dolar ile 49.278 Dolar arasında hareket etti. Şu anda ise 56.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Goldman bu yıl halka açık Bitcoin vadeli işlemlerini eklemesine rağmen, NDF ürünü Wall Street firmaları gibi daha büyük yatırımcılara ulaşmayı hedefliyor.

Yatırım bankası, dijital varlık ticareti şirketi Cumberland DRW ile koordineli olarak, CME’nin opsiyon piyasalarında BTC vadeli işlemlerini alıp satacak.

Yasal Düzenlemeler, Goldman Sachs’ın Hareket Alanını Kısıtlıyor

CME, ilk çeyrekte Bitcoin vadeli işlemlerinden 4.7 milyon Dolar gelir elde ettiğini açıkladı. CME, geleneksel yatırımcıların BTC vadeli işlemlerini gerçekleştirmeleri için ana nokta olmasına rağmen, kripto türev borsaları Binance, Huobi, OKEx, Bybit, FTX ve BitMEX’in tümü daha büyük ticaret hacimleri raporladı.

Asya Pasifik Dijital Varlıklar Başkanı Max Minton Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Kurumsal talep bu alanda önemli ölçüde artmaya devam ediyor; ve Cumberland gibi ortaklarla çalışabilmek yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olacak.” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in %15 Değer Kaybetmesinin Sebebi CoinBase CEO'sunun Yaptığı Açıklama mı?

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada, firmanın Bitcoin’i yakından takip ettiğini ancak mevcut yasal düzenlemelerin geniş çapta hareket etmeyi engellediğini belirtmişti. “Elbette, mevcut düzenleyici kurallar dahilinde hareket etmemiz gerekiyor.” diyen Solomon, yeni geliştirilen NDF ürününün de bu kapsamda planlandığını belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar