Goldman Sachs: “Ethereum’un, Bitcoin’in Üstünlüğünü Ele Geçirmesi Yüksek Bir Olasılık”

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Goldman Sachs’ın paylaştığı nota göre, Bitcoin’in piyasaya ilk çıkan kripto para olma avantajı, eninde sonunda, bir birikim aracı olarak Ethereum’un gerisinde kalmasını engelleyemeyecek.

blank

Bankaya göre Ethereum’un, bir birikim aracı olarak gerçek kullanım alanlarındaki üstünlüğüyle birlikte, Bitcoin’in piyasalardaki dominansının Ethereum tarafından geride bırakılması yüksek bir ihtimal.

Ekonomist Nouriel Roubini de, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarında, finansal varlıkların ya bir nakit akışına ya da temel değerlerini belirleyebilecek kullanım senaryolarına sahip olduğunu ancak bunların ikisinin de Bitcoin de bulunmadığını söyleyerek Goldman Sachs’ın görüşlerine benzer bir görüşe sahip olduğunu belirtmişti.

“Bu Kez Ethereum, Kripto Para Alanında Bir İlk Olmanın Avantajını Kullanacak”

Goldman Sachs’ın paylaştığı nota göre, Ethereum NFT’ler DeFi dünyası için tercih edilen bir alım satım ortamı ve Bitcoin’e oranla saniye başına çok daha fazla sayıda işlem yapma kapasitesine sahip: “DeFi ve NFT’lerin kripto para dünyasında giderek daha yaygın hale gelmesiyle beraber, bu kez kripto paralar için bir alanda ilk olma avantajına Ethereum sahip olmuş olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum 2.0 ile Ethereum’un saniye başına işlem kapasitesi 3.000’e çıkacak. Bitcoin’in ise saniye başına işlem kapasitesi yalnızca 7 ile sınırlı. Visa’nın kapasitesi ise saniye başına 65.000 işlem olarak biliniyor ancak genel olarak bu kapasitenin yalnızca 2.000’i kullanılıyor.

“Ethereum’un Çok Sayıda Farklı Kullanım Alanı Mevcut”

Dijital bir para birimi olarak Ethereum’un giderek popülerlik kazanmasının yanında, Goldman Sachs’a göre Ethereum güvenilir bilgi açısından da büyük bir piyasa olma potansiyeline sahip. Bilgiler Ethereum ile merkeziyetsiz bir defter de güvenli bir şekilde saklanabilir. Bu bilgi daha sonra bir token haline getirilerek alınıp satılabilir: “Bunlar Ethereum’un pratikteki kullanım alanlarına sadece küçük bir bakış olarak görülebilir. Ethereum örneğin tıbbi verileri güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilecek bir platform görev görüp daha sonra bu tıbbi veriler ilaç araştırma şirketlerine satılabilir. Ethereum, Amazon ya da Microsoft gibi merkezi bir server yerine merkeziyetsiz bir server’da çalışma avantajına sahip. Bu yüzden kişisel verilerin paylaşımı konusundaki endişeler ile ilgili bir çözüm fırsatı sunuyor.

Ancak Ethereum’un, Bitcoin’in piyasa değerini geçebilmesi için önünde uzun bir yolunun olduğunu da unutmamak gerek. Bu yazının yazıldığı anlarda Ethereum’un toplam piyasa değeri 298 milyar dolarken, Bitcoin piyasa değeri ise 707 milyar dolar seviyelerinde geziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend