5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Goldman Sachs, JPMorgan’ın Blockchain’i Üzerinden JPMCoin ile İlk Transfer İşlemini Gerçekleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yatırım bankası Goldman Sachs, JPMorgan’ın özel Blockchain ağı üzerinde ilk finansal işlemini gerçekleştirdi. İşlemde akıllı sözleşmeler ve stablecoin JPMCoin kullanıldı.

Binance indirim kodu

JPMorgan ve Goldman Sachs aylardır Blockchain sektöründe genişleme adımları atıyordu. İki banka da Blockchain teknolojisini kullanarak bankacılık işlemlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Goldman Sachs ve JPMorgan’dan Tarihi Blockchain Hamlesi

Bloomberg’in haberine göre iki şirket bu alanda ilk adımlarını atmış olabilir. 17 Haziran tarihinde Goldman Sachs, JPMorgan’ın Blockchain’i üzerinde ilk işlemini gerçekleştirdi. Goldman Sachs, token haline getirilmiş bir devlet tahvilini stablecoin JPMCoin karşılığında sattı. Goldman Sachs’ın dijital varlıklar departmanı yöneticisi Mathew McDermott’a göre gerçekleştirilen satın alım bir repo işlemiydi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

McDermott bu tarihi anı şöyle yorumladı: “Atılan bu adım finansal işlemlerin dijitalleştirilmesi alanında bir dönüm noktasını temsil ediyor. Geleneksel repo piyasasındaki durumun aksine, gerçekleştirilen bu işlemin ne kadar sürede tamamlandığı net bir şekilde biliniyor. Goldman Sachs’ın gerçekleştirdiği işlem toplamda 3 saat 5 dakika sürdü.”

Repo işlemi aslında bir tahvilin satışı ile daha sonra tekrar satın alımının aynı işlem içerisinde gerçekleşmesini temsil eden bir finansal işlem olarak biliniyor. Goldman Sachs gibi bankalar bu tür repo işlemlerini kısa vadeli finansal araç olarak kullanıyor. Bu tür repo işlemlerinin tamamlanması genel olarak bir gün ile bir yıl arasında sürebiliyor.

McDermott Yeni Yöntemin Birçok Avantaj Sağladığını Düşünüyor

Bloomberg ile yaptığı görüşmesinde işlemde el değiştiren para miktarını net olarak söylemeyen McDermott, işlemlerin gerçekleştirildiği bu yeni yöntemin beraberinde birçok avantajı da getirdiğini belirtti.

Blockchain teknolojisi sayesinde repo piyasasındaki işlemlerin ne kadar süre sonra tamamlanacağını bilebilmek mümkün oluyor. Blockchain teknolojisi sayesinde finansal işlemlerdeki genel güvenlik seviyesi epey artacağa benziyor.

İlgili Haber:  Bir Bitcoin Balinası Kripto Dalgalanmalarının Neden Azalacağını Açıkladı

Goldman Sachs kısa bir süre önce dijital varlık şirketi Galaxy Digital aracılıyla Bitcoin vadeli işlemleri için likidite sağlamıştı. Ayrıca bunun öncesinde Goldman Sachs Ethereum ile ilgili ürünleri müşterilerine sunmaya başlamıştı. Bitcoin ve diğer kripto paraların kurumsal adaptasyonları 2021 yılının başlarında büyük bir ivme kazanmış ancak Mayıs ayında Bitcoin fiyatındaki volalitenin artmasıyla beraber bir duraklama dönemine girmişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar