Goldman Sachs, JPMorgan’ın Blockchain’i Üzerinden JPMCoin ile İlk Transfer İşlemini Gerçekleştirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Yatırım bankası Goldman Sachs, JPMorgan’ın özel Blockchain ağı üzerinde ilk finansal işlemini gerçekleştirdi. İşlemde akıllı sözleşmeler ve stablecoin JPMCoin kullanıldı.

blank

JPMorgan ve Goldman Sachs aylardır Blockchain sektöründe genişleme adımları atıyordu. İki banka da Blockchain teknolojisini kullanarak bankacılık işlemlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor.

blank

Goldman Sachs ve JPMorgan’dan Tarihi Blockchain Hamlesi

Bloomberg’in haberine göre iki şirket bu alanda ilk adımlarını atmış olabilir. 17 Haziran tarihinde Goldman Sachs, JPMorgan’ın Blockchain’i üzerinde ilk işlemini gerçekleştirdi. Goldman Sachs, token haline getirilmiş bir devlet tahvilini stablecoin JPMCoin karşılığında sattı. Goldman Sachs’ın dijital varlıklar departmanı yöneticisi Mathew McDermott’a göre gerçekleştirilen satın alım bir repo işlemiydi.

McDermott bu tarihi anı şöyle yorumladı: “Atılan bu adım finansal işlemlerin dijitalleştirilmesi alanında bir dönüm noktasını temsil ediyor. Geleneksel repo piyasasındaki durumun aksine, gerçekleştirilen bu işlemin ne kadar sürede tamamlandığı net bir şekilde biliniyor. Goldman Sachs’ın gerçekleştirdiği işlem toplamda 3 saat 5 dakika sürdü.”

Repo işlemi aslında bir tahvilin satışı ile daha sonra tekrar satın alımının aynı işlem içerisinde gerçekleşmesini temsil eden bir finansal işlem olarak biliniyor. Goldman Sachs gibi bankalar bu tür repo işlemlerini kısa vadeli finansal araç olarak kullanıyor. Bu tür repo işlemlerinin tamamlanması genel olarak bir gün ile bir yıl arasında sürebiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

McDermott Yeni Yöntemin Birçok Avantaj Sağladığını Düşünüyor

Bloomberg ile yaptığı görüşmesinde işlemde el değiştiren para miktarını net olarak söylemeyen McDermott, işlemlerin gerçekleştirildiği bu yeni yöntemin beraberinde birçok avantajı da getirdiğini belirtti.

Blockchain teknolojisi sayesinde repo piyasasındaki işlemlerin ne kadar süre sonra tamamlanacağını bilebilmek mümkün oluyor. Blockchain teknolojisi sayesinde finansal işlemlerdeki genel güvenlik seviyesi epey artacağa benziyor.

Goldman Sachs kısa bir süre önce dijital varlık şirketi Galaxy Digital aracılıyla Bitcoin vadeli işlemleri için likidite sağlamıştı. Ayrıca bunun öncesinde Goldman Sachs Ethereum ile ilgili ürünleri müşterilerine sunmaya başlamıştı. Bitcoin ve diğer kripto paraların kurumsal adaptasyonları 2021 yılının başlarında büyük bir ivme kazanmış ancak Mayıs ayında Bitcoin fiyatındaki volalitenin artmasıyla beraber bir duraklama dönemine girmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend