12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Goldman Sachs’a Göre Bitcoin’i Dijital Altın Olarak Tanımlamak İçin Henüz Çok Erken

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Goldman Sachs’a göre, çevresel sorunlar, gerçek hayattaki kullanım kısıtlılığı ve Ethereum gibi diğer kripto paralar ile arasındaki rekabet nedeniyle Bitcoin’i ‘dijital altın’ olarak nitelendirebilmek için  henüz çok erken.

Binance indirim kodu

Birçok kripto para savunucusuna göre, dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, bir birikim varlığı olarak aynı altında olduğu gibi, enflasyon benzeri tehlikelere karşı ve küresel ekonominin stres altında olduğu zamanlarda güvenli bir liman olarak kullanılabilir.

Binance indirim kodu

Ancak Jeffrey Currie’nin liderlik ettiği Goldman analizcileri, Çarşamba günü yayınladıkları bir yazıda, Bitcoin’in, yatırımcıların risklerden korunmak için koşabilecekleri bir konumdan uzak olduğu ifade edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Bitcoin’de Yaşanan Son Yükseliş Koronavirüs Vakalarının Artmasının Ardından Gerçekleşti”

Yazıda ayrıca, yatırımcıların kısa bir süre önce yaşanan koronavirüs vakalarının tekrardan yükselişe geçmesiyle beraber risklerden korunmak amacıyla Bitcoin’e geçtiğini ve bununla birlikte Bitcoin fiyatlarında da yükseliş görüldüğü belirtildi.

Goldman Sachs’a göre, yatırımcıların Bitcoin için bir tür zayıflık olarak gördüğü diğer bir faktör de, dijital madencilik işleminde kullanılan çok yüksek enerji miktarları. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Bitcoin’in Arjantin’in tamamının tükettiği kadar enerji tükettiği ortaya çıkmıştı.

Bitcoin savunucularının çoğu ise, Bitcoin madenciliğinde giderek yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının arttığını söyleyerek bunun bir sorun olduğunu reddediyor.

Goldman analizcileri ayrıca, Bitcoin’in, Ethereum ve diğer altcoinler gibi kripto paraların oluşturulmasına zemin hazırladığını söyledi. Uzmanlara göre kripto paralar arasındaki bu tür bir rekabet Bitcoin sahibi olmanın risklerini arttırıyor.

“Bitcoin’in Gerçek Hayatta Yeterli Kullanım Potansiyeli Yok”

Bankaya göre, Bitcoin’in gerçek hayattaki kullanım senaryolarının kısıtlılığı da bu kripto paranın risklerden kaçmak için kullanılabilecek bir varlık olarak çekiciliğini azaltıyor. Analizciler; altın, sanat eserleri, elmas ve nadir eşyalar gibi geleneksel uzun vadeli yatırımların hepsinin sadece birikim araçları olmalarının ötesinde bir değeri ve kullanım amaçları olduğunu ifade ettiler.

İlgili Haber:  Bitcoin Kullanımı Oranında Türkiye 4. Sırada

Yatırım araçlarının gerçek birer kullanıma sahip olması fiyatlarındaki volalitenin daha az hissedilmesini sağlıyor. Gerçek hayattaki kullanım amaçları nedeniyle bu araçlara olan talep, yatırım olarak gerçekleşen talepteki dalgalanmaları bir nebze azaltmış oluyor. Ayrıca gerçek bir kullanım senaryosuna sahip olan bir ürünün değerinin sıfırlanması da çok mümkün değil.

Goldman’ın yayınladığı yazının sonunda, “Bitcoin’in gerçek dünyadaki kullanım senaryolarının azlığı ve çevresel olarak sergilediği düşük performansı, Bitcoin’de yaşanabilecek değer kayıplarına ve daha iyi dizayn edilmiş başka bir kripto paranın Bitcoin’in yerini almasına zemin hazırlayabilir.” dendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar