Golf ve Polo Alman otomobil devi Volkswagen’in ürettiği iki farklı araba modelidir. Golf ve Polo ilk bakışta birbirine çok benzer ve bundan dolayı bu araçların ayırt edilmesi oldukça zordur. Bu yazıda Golf ile Polo arasındaki farkları inceleyeceğiz fakat unutulmaması gereken nokta şu ki bu farklar Golf 6 ve Polo 6 modelleri için geçerlidir.

Volkswagen Golf

Golf Volkswagen’in ürettiği en popüler araba modellerinden biridir. İlk kez 1974 yılında piyasaya sunuldu ve C segmenti pek çok farklı nesil ve ülke tarafından yıllarca kullanıldı. Çok farklı isimler aldı. Golf, Polo’nun büyük abisi olarak görülebilir. Golf’un iç kısmı geniştir. Şehir içinde ve dışında zor koşullarda kullanmak için idealdir. Polo ile aynı motor kapasitesine sahip olmasına rağmen, daha güçlü versiyonları daha yüksek fiyatlarla alınabilir. Golf’un iç kısmı çok daha geniş, rahat ve konforludur.

Kıyasladığımızda Golf, Polo’ya göre daha konforludur fakat bu konfor farkı çok büyük değildir. İkiden fazla kişiyle seyahat edecekseniz, Golf’ün içi daha geniş ve rahattır. Golf Polo’dan daha hızlıdır çünkü Polo’da bulunmayan birkaç benzin ve dizel motoru vardır. Boyutundan dolayı Golf daha güvenlidir diyebiliriz.

İlgili Haber:  Otomatik Vites ile Düz Vites Arasındaki Fark

Volkswagen Polo

Polo ilk bakışta minyatür Golf olarak görülebilir. Aynı iç dizayn ve döşemeye sahip olmasına rağmen Golf’tan bir parça daha küçüktür. Polo’nun küçük versiyonları küçük aileler için ve park sorunu yaşayanlar için idealdir. Polo’nun motoru Golf kadar güçlü olmasa da her hızda kolayca manevra yapma yeteneğine sahiptir.

Polo, Golf’tan daha ucuzdur fakat ABS (Fren Sistemi), ESP (Elektronik Denge), ASR (Anti Patinaj Sistemi) gibi Golf’ta bulunan her türlü teknoloji aynı şekilde bulundurur. Polo’nun parkı daha kolaydır. Ağırlık olarak da Polo Golf’tan biraz daha hafiftir.

Golf ile Polo Arasındaki Fark

Golf ile Polo arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Polo ile Golf görünüm olarak birbirine çok yakındır fakat Polo daha küçüktür ve iç kısmı daha az geniştir.
  • Golf Polo’dan daha pahalıdır.
  • Geniş aileler Golf’ü tercih eder. Dar sokaklarda yaşayanlar ve park sorunu olanlar için Polo idealdir.
  • Golf Polo’dan daha güçlü ve hızlıdır.
  • Polo küçük aileler için idealdir.
  • Şehirler arası yolculuklar için Golf daha idealdir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here