Kripto dostu tarayıcı Brave, Google Play Store’da rakip Google Chrome’u geride bırakarak en iyi tarayıcı tercihi oldu.

Haberin Özeti

  • Brave, Google Play Store’da en çok oy alan tarayıcı oldu.
  • Gizlilik odaklı tarayıcı, Google’ın kendi tarayıcısı Chrome’u bile geride bıraktı.
  • Bu, Brave’in darknet aracılığıyla servis erişimi sağlayarak daha fazla gizlilik sunmasının ardından gerçekleşen bir durum olarak dikkat çekiyor.

Gizlilik merkezli tarayıcı Brave, Google Play Store’da rakiplerini geride bırakarak en yüksek puanlı tarayıcı oldu. Brave, Google’ın kendi Chrome tarayıcısını da bu alanda sollamayı başardı.

Toplam 238.000’den fazla inceleme sonucunda 5 üzerinden 4,8 yıldız alan Brave, rekabette ciddi bir avantaj elde etti: Chrome, Firefox ve diğer pek çok tarayıcıyı açık ara farkla geride bıraktı.

Brave pazarlama müdürü Des Martin, “Android üzerindeki Brave artık PlayStore’da en yüksek puan alan tarayıcı” diye tweet attı. Brave için yapılan incelemelerin sonucunda 5 üzerinden 4.8 yıldız almasının ardından diğer tarayıcıların puanları ise tartışma konusu oldu: Bu alanda Chrome 4.1, Edge 4.5, DDG 4.7, Firefox 3.9 gibi puanlar aldı.

Tarayıcı dünyasına göreceli olarak yeni katılan Brave’in temel sürümü geçen yıl Kasım ayında piyasaya girmişti. O zamandan bu yana önemli ilerleme kaydeden tarayıcı, Chrome gibi rakiplerini geride bıraktı. Bunu yaparken kullanıcılarına reklamlara göz atmak ve görüntülemek karşısında kripto tabanlı çeşitli ödüllerle cezbeden Brave, diğer tarayıcılar tarafından kullanılan, kullanıcı verilerini toplayan ve gizliliği azaltan reklam izleyicilerine karşı da farklı bir tavır aldı.

Sıkı bir biçimde veri gizliliğini benimsemesiyle Brave, Haziran ayından bu yana 15 milyondan fazla aylık aktif kullanıcı kazanmayı başardı. Bu, geçtiğimiz Kasım ayından bu yana %125 oranında bir artış anlamına geliyor.

Darknet Girişi

Bu hafta Brave, kullanıcılarına, firmanın izleyicileri engelleme ve kullanıcı verilerini koruma misyonunu ilerleten Tor aracılığıyla web sitelere erişim sağlayan (darknet portalı) bir gizlilik avantajı daha sundu.

Tipik olarak yasadışı uyuşturucular, kiralık cinayet hizmetleri ve diğer kriminal tekliflerle ilişkilendirilse de Tor, siyasi muhaliflere ve internet kısıtlamaları altında yaşayanlara dış dünyayla iletişim kurma ve etkileşim sağlama olanağı veriyor.

Milyonlarca insanı gözetlemek için sahte Chrome uzantılarının kullanıldığını öne süren son raporlarla birlikte, gizlilik konusunda bu denli özenli davranan Brave’in böylesine yüksek bir biçimde talep edilmesi şaşırtıcı değil.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın