Google Play Store’daki Sahte Uniswap Uygulaması Bir Kullanıcıya 20.000 Dolar Kaybettirdi

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

Uniswap borsası olduğunu iddia eden dolandırıcı bir mobil uygulamanın bir yatırımcıdan para çaldığı bildirildi ve yaşanan bu gelişme, yeni ortaya çıkan kripto para birimi endüstrisini sarmaya devam eden dolandırıcılıklara yönelik önemli bir hatırlatma olarak değerlendirildi.

blank

Avustralya merkezli Nuggets News’in kurucusu ve CEO’su Alex Saunders, kısa süre önce üyelerinden birinin Google Play Store’da listelenen sahte bir Uniswap mobil uygulamasına 20.000 dolar kaybettiğini bildirdi. Uniswap DEX adlı uygulamanın, 10 Kasım’da Uniswap Inc. isimli bir kişi veya kuruluş tarafından pazara sürüldüğü belirtildi.

Kullanıcının, hırsızlık meydana geldiğinde Uniswap merkezi olmayan borsaya eriştiğini düşünerek özel anahtar yedekleme ifadesini girdiği açıklandı.

Uygulamanın hali hazırda Google Play Store’da muhtemelen sahte olduğu düşünülen 123 olumlu yorum aldığı ve hala indirilebilir olduğu öğrenildi. Şimdiye kadar 100’den fazla kişinin bu uygulamayı indirmiş olduğu kaydedildi.

Dolandırıcılıkların yarattığı kayıplar çok büyük

Uniswap borsası, Coinbase veya Kraken gibi büyük platformlarda kolayca bulunmayan düşük değerli altcoinlere ve diğer varlıklara erişmek isteyen tüccarlar için en popüler merkezi olmayan borsa olarak piyasada hızla ortaya çıktı. Platformun, kullanıcıların Ethereum cüzdanlarından para yatırmalarına izin verse de hali hazırda bir mobil uygulamasının bulunmadığının altı çizildi.

Şu anda Uniswap’in kilitli toplam değerinin 1.3 milyar dolardan fazla olduğu ve bunun da onu en büyük merkezi olmayan finans borsası yaptığı belirtildi.

Saadet zincirlerinin, sahtekarlıkların ve bunlar gibi diğer dolandırıcılıkların, kripto para piyasasını yıllardır rahatsız etmeye devam ettiği bilinen bir gerçek olarak varlığını sürdürmeye devam ederken Chainanalysis’in yaptığı bir araştırma, dolandırıcılıkların yatırımcılara 2017 ve 2018 yıllarında 3 milyar dolardan fazla para kaybettirdiğini ve sadece 2019’da ise en az 4.3 milyar dolara mal olduğunu gösterdi.

Kripto dolandırıcılıklarının bu kadar yaygın bir hale gelmesi üzerine California başsavcısı, halkı bu sektördeki karanlık anlaşmalara karşı dikkatli olmaya çağırdı.

7 Ağustos’ta yayınlanan bir açıklamada Xavier Becerra; son zamanlarda, vicdansız aktörlerin, örneğin, belirli bir dijital varlık cüzdanına gönderilen dijital varlıkları ikiye katlama sözü verdikleri ‘hediye’ dolandırıcılıklarında sosyal medya veya YouTube kanalları üzerinden tanınmış politikacıları, ünlüleri ve işletme yöneticilerini taklit ettiklerini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend