Google Verilerine Göre Bitcoin ve DeFi’ye Olan İlgi Azalıyor

Google Trends verileri, hem DeFi hem de Bitcoin’e olan ilginin azaldığını gösteriyor.

Haberin Kısa Bir Özeti

  •      Google Trends’e göre Bitcoin’e olan ilgi azalıyor.
  •      DeFi’ye olan ilgi de bundan nasibini alıyor.
  •      Arama hacmine olan ilgi normalde fiyat düşüşleriyle ilişkilidir.

Bitcoin ve DeFi’ye olan ilgi azalıyor

Arama motoru Google’ın elindeki trend verileri geçerli kabul edilirse, bitcoin’e olan ilginin azalmasının yanı sıra merkezi olmayan finans (DeFi) dünyası için de ilgi süreleri kısalıyor.

Google Trends verileri şu şekilde çalışır: Her arama terimine, popülaritesinin bir göstergesi olan sayısal bir değer atanır. Eleştirel bir bakışla ele alındığında, Google’ın verilerinin, dünyanın kripto para piyasasının çeşitli yönlerine olan ilgisinin kabaca bir göstergesi olduğu iddia edilebilir.

Eylül ayının ilk haftasında Google, geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında Bitcoin’e popülerlik açısından 100 üzerinden 51 puan verdi. Bitcoin bu puanlamada, Bitcoin yarılanması sırasında Mayıs ayının ortasında 100’e ulaşmıştı. Bitcoin’in fiyatı Eylül başında düştüğünde, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimine ilgi 41 puana yükseldi.

Piyasa değeri bazında dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı geçtiğimiz haftalarda sabitlendiğinden beri faiz bu seviyede kaldı.

Bu yazın yeni ve popüler çılgınlığı olan merkezsiz finans, ya da kısaca DeFi’ye ne demeli? Garip bir şekilde, arama terimine olan ilgi Mart sonunda, Bitcoin’in bu yıl en düşük seviyesinde olduğu zaman diliminde zirveye ulaştı. Fiyatı ise, koronavirüs salgınının neden olduğu belirsizliğin ortasında düştü.

Ardından ilginin 100 üzerinden 99 puana geri döndüğü Eylül ayının ilk haftasına kadar sonraki aylarda hep düşüş kaydetti. O zamandan beri, bir tepeden aşağı yuvarlanan bir peynir çarkı gibi 65 puanlara kadar düştü.

Bunun, yatırımcıların birkaç ay içinde en son kripto para çılgınlığına milyarlarca dolar akıttığı bu yaz yaşanan DeFi patlamasına bağlı olduğunu söylemek mümkün.

Bitcoin’e olan ilgi bu yıl nispeten sabit kaldığından, dünya çapında Ethereum’a olan ilginin artması beklenebilir. Zira, çoğu DeFi projesi Ethereum platformu üzerine inşa edilmiş bulunuyor. Nitekim beklenti yerini buldu ve Ethereum’a olan ilgi mütevazı bir şekilde de olsa arttı. Bu, yılın başından bu yana %11 oranında bir artışa tekabül ediyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın