Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 Arasındaki Fark

Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 Arasındaki Fark

Gorilla Glass Corning tarafından geliştirilen sertleştirilmiş camdır ve aynı firma tarafından tescilli ticari markadır. Gorilla Glass ince, hafif ve şiddete dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tip sert cam sadece Corning firmasına özgü bir ürün değildir. Başka bazı firmalar da benzer cam ürünlerine sahiptir.

Gorilla Glass’da alkali-aluminosilikat kağıt cam cep telefonları gibi portatif elektronik cihazlar için ana kapak camı olarak kullanılır.

Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 Arasındaki Fark

Bu cam dayanıklığını sıcak potasyum tuzunda pişirilmesiyle elde eder.

Akıllı telefon piyasasının kızışmasıyla sağlam ve kırılmayan telefon ekranı için araştırmalar hızlandı ve 2010 itibariyle Gorilla Glass adı verilen sağlam ve dayanıklı cam dünya geneli cep telefonlarının %20’sinde kullanılmaya başlandı. Daha sonra üretilen ikinci nesil Gorilla Glass 2 2012 yılında duyuruldu. Corning firması 2012’de Gorilla Glass teknolojisi kullanan mobil cihaz sayısının 1 milyarı geçtiğini açıkladı. Gorilla Glass 2 Gorilla Glass 1’den yani ilk versiyondan %20 daha incedir.

Gorilla Glass 3 2013 yılında tanıtıldı. Yapılan açıklamaya göre Gorilla Glass 3 Gorilla Glass 2 ve 1’e kıyasla 3 kat daha dayanıklı ve derin çiziklere karşı da öncekilere kıyasla daha dayanıklı. Gorilla Glass 3’ün Gorilla Glass 2’den %40 daha çiziğe karşı dirençli ve daha esnek olduğu duyuruldu.

Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 Arasındaki Fark

Bugün bildiğimiz pek çok akıllı telefon Gorilla Glass teknolojisini kullanmaktadır. Bunlar arasında Asus, Amazon, Samsung, Nokia, LG gibi büyük markalar vardır.

Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 arasındaki fark özetlenecek olursa;

Gorilla Glass 2 Gorilla Glass 3
Üretici Firma Corning Inc. Corning Inc.
Yıl 2012 2013
Avantajları
  • Kimyasal olarak güçlendirilmiş koruma.
  • Tam geri dönüşümlü.
  • Gorilla Glass 1’den %20 daha ince.
  • Gorilla Glass 1’den %20 daha çiziğe dayanıklı.
  • Kimyasal olarak güçlendirilmiş koruma.
  • Tam geri dönüşümlü.
  • Gorilla Glass 2’den 3 kat daha fazla dayanıklı.
  • Daha esnek.
  • Gümüş iyonlar sayesinde üzerindeki bakterilerin %90’ını öldürebilecek kapasiteye sahip.

Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3 arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Bırakın