28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Görünüşe Göre 2020 Gizlilik Cüzdanlarının Yılı Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blok zinciri analitiğinde lider bir firma olan Elliptic, yasa dışı kripto kullanımındaki son trendlerde büyük değişimlerin yaşandığı gerçeğini ortaya koydu.

Binance indirim kodu

Firmanın çarşamba günü yayımlanan araştırması neticesinde, firma tarafından suç faaliyetleriyle ilişkilendirilen Bitcoin (BTC) işlemlerinin oranının, 2012 zirvesine göre kesinlikle çok daha düşük olduğu belirtildi.

Binance indirim kodu

Elliptic’in baş bilim insanı Tom Robinson, bunun kriptodaki birçok trendin sonucu olduğunu açıklayarak bu sonucun, artan döviz uyumu ve yasa uygulama faaliyetinin yanı sıra Elliptic’in kendisi gibi analitik firmalarının artan gücünü de içerdiğini ifade etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İlginç bir şekilde genel kullanımın basitçe yükselişte olduğunu söyleyen Robinson, diğer kripto kullanım durumlarının popülaritede patlamasının en dikkate değer spekülasyon olduğuna dikkat çekti. Kripto paranın çoğunun sadece borsalar arasında gönderildiğini hatırlatan bilim insanı, bu işlemlerin değerinin suçla ilgili her şeyi gölgede bıraktığını dile getirdi.

Bununla birlikte kötü oyuncuların, kripto yoluyla haksız kazanç elde etmenin yeni yollarını bulmaya devam ettiği kaydedildi.

Müşteri Tanımlama önlemleri işe yaradı

Elliptic, “kripto harmanlama” uygulamasının kullanımında hafif bir artış görüldüğünü ancak gizlilik cüzdanlarında ise oldukça büyük bir artış yaşandığını belirtti.

Operatörler üzerinde artan yasal baskıların ve cezai suçlamaların, yıllar içindeki bağımlılık oranını değiştirmiş olabileceğini ifade eden Robinson, bunun aynı zamanda paraları takip etmede başarılı olan Elliptic veya rakip Cyphertrace ve Chainalysis gibi firmalar sayesinde olabileceğinin de altını çizdi.

Küresel olarak artan “Müşteri Tanımlama” gereksinimleri ile karşı karşıya kalan borsaların, yasa dışı kripto için potansiyel hedefler olarak yerlerini kaybettiği kaydedilirken gizlilik cüzdanlarında görülen yoğun artış bir hayli dikkat çekti.

Elliptic’ten David Carlisle, gözlemlenilen en önemli trendin, Wasabi Cüzdan gibi gizlilik cüzdanlarının aklama sürecinde artan kullanımı olduğunu söyledi ve 2020’de Bitcoin’deki tüm cezai gelirlerin en az %13’ünün, 2019’da sadece %2 olan gizlilik cüzdanları aracılığıyla gönderildiğini açıkladı.

İlgili Haber:  Birleşik Krallık Kendi Merkez Bankası Dijital Parasını (CBDC) Oluşturmayı Düşünüyor

Bununla birlikte Elliptic’in, bu gizlilik cüzdanlarından geçen fonların kökenleri hakkında sınırlı bir bilgiye sahip olduğu kaydedildi.

Elliptic’in, bir Wasabi Cüzdanından geçmekte olan Bitcoin’in yasa dışı faaliyetle bağlantılı olup olmadığını nasıl bildiğiyle ilgili sorulara yanıt olarak Tom Robinson, bunu genel olarak yapamadıklarını, neler olup bittiğini görebildiklerini ancak ikisini birbirine bağlayamadıklarını ifade etti.

Wasabi, geçmişte gizlilik özelliklerinin dayanıklılığı konusunda bazı sorunlarla karşı karşıya kalmış ve bu tarz problemlerin en azından analitik firmaları için ciddi seviyede bir engel oluşturduğu sonucuna varılmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar