29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Grayscale 40.000 BTC’nin Kilidini Açacak! Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenebilir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yakında gerçekleşecek olan Grayscale Bitcoin Trust’ının (GBTC) bünyesindeki Bitcoin’lerin kilidini açması olayı, kripto para dünyasında bu yıl gerçekleşecek en büyük gelişmelerden biri olacak. Uzmanların bu olayın Bitcoin’e etkisi hakkında birbiriyle çelişen düşünceleri bulunuyor. Bazı uzmanlar olayın bir satış dalgasını tetikleyeceğini düşünürken bazıları ise uzun vadeli olarak boğa lehine bir tabloya odaklanıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin İçin 18 Temmuz Tarihi Önemli Olabilir

Bybt’e göre bu ay 40.000 BTC’nin kilidinin açılması bekleniyor. Aşağıdaki grafik incelendiğinde de görülebileceği gibi, en büyük BTC kilit açılması 16.240 Bitcoin ile 18 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

Binance indirim kodu

bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bazı piyasa analizcileri ve yatırımcıları ise bu önemli olay hakkında kendi görüşlerini açıkladılar. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried kısa bir süre önce attığı Tweet’inde şöyle dedi: “Uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının çoğunluğu piyasalarda alıcı olarak görev alıyor. O yüzden bu GBTC açılması çok da önemli bir olay değil, insanlar BTC’lerini satarlarsa bu alıcılar da bunları satın alacaktır.”

Bazı analizciler, yatırımcıların Bitcoin’lerini satmalarıyla birlikte bu satışların alış baskısıyla nötr hale gelmesiyle BTC fiyatının etkilenmeyeceğini düşünüyor. Kripto para finansal hizmetler şirketi Amber Group da buna benzer bir görüş sergiliyor.

Buna karşın bazı analizciler ise bu olayın Bitcoin fiyatına ve genel olarak kripto para piyasalarına olabilecek etkileri hakkında endişeli görünüyor.

Bazı Analizciler Fiyatın Çok da Etkilenmeyeceğini Söylüyor

Kraken tarafından yayınlanan bir araştırma raporuna göre ise Grayscale olayının kripto para piyasasında büyük bir etkisinin olması beklenmiyor: “Temmuz ayında 40.000 adet BTC değerindeki GBTC’nin kilidinin açılmasına rağmen piyasa koşullarına bakıldığında birçok kişinin iddia ettiği gibi, bu olayın Bitcoin spot piyasası için önemli bir etkisinin olmayacağı görülüyor.”

İlgili Haber:  BlockFi, SEC’e Bitcoin Trust İçin Başvuru Yaptı

Diğer bir raporda ise QCP Capital analizcileri bu tür bir görüşü tekrarladı ve şu açıklamayı yaptı: “Bu kilit açma olayının GBTC piyasası dışındaki genel piyasalarda büyük bir etkisi olmasını beklemiyoruz. In-kind aboneliğe sahip olan birçok büyük kurumsal yatırımcı zaten kendi BTC’lerinin kilidini açmıştı ancak düşük fiyattan satmayı reddetmişti.”

Bitcoin fiyatı Nisan ayında rekor düzey olan yaklaşık 65.000 dolara ulaşmış, bunun ardından ise Mayıs ayında aldığı darbeler ile beraber değerinin yaklaşık yarısını kaybetmişti. BTC bu yazının yazıldığı anlarda 33.200 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar