8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Grayscale Bitcoin Trust, Düşük Fiyattan Alım Satım Yapıyor: Peki, Yatırımcılar Endişelenmeli mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Grayscale Bitcoin Trust hisseleri, beş yıl sonra ilk kez temel Bitcoin maliyetinin altında satılıyor. Bazıları bunun büyük bir tehlike anlamına geldiğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Grayscale Bitcoin Trust yıllar sonra ilk kez temel Bitcoin fiyatının altında işlem görüyor.
  • Bazı analistler bunun piyasa için kötü bir şey olduğundan endişe ediyorlar.
  • Bazıları ise bunun endişe yaratacak bir durum olmadığını dile getiriyor.

Grayscale’in 32 milyar Dolarlık Bitcoin Trust hisseleri, beş yıldan fazla bir süredir ilk kez Bitcoin fiyatının altında işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatı Düşebilir mi?

Bazı analistler, bunun Bitcoin’in fiyatını düşürebileceğinden endişe duyuyor. Bu eğilim devam ederse, Grayscale’in Bitcoin’i satın almayı bırakabileceği görüşünü savunuyorlar. Ve şirketin, en büyük Bitcoin alıcılarından biri olduğu düşünülürse, bunu fiyatı düşürebileceği belirtiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto eleştirmeni Peter Schiff, Twitter’da şu ifadeleri kullandı: “Bu devam ederse, Vakfın daha fazla girişi olmayacak ve bu nedenle artık Bitcoin satın almayacaktır. Grayscale olmadan, Bitcoin fiyatını destekleyecek yeni alıcılar nereden gelecek?”

Schiff, ayrıca, “Piyasanın, gerçek paraya ihtiyaç duyan mevcut sahiplerinin bir şeyler satın almasına izin vermek için yeni alıcıların gelmesine ihtiyacı var.” diye ekledi.

Grayscale Bitcoin Trust Nedir?

Grayscale Bitcoin Trust, bir kripto fonu yöneticisi olan Grayscale’in Bitcoin için kullandığı devasa bir para havuzudur. Grayscale daha sonra, halka açık bir şekilde hisselerini satar.

ABD’de Bitcoin Borsası Yatırım Fonu bulunmadığından, Grayscale Trustları ABD’li yatırımcıların borsada Bitcoin satın alabilmelerinin tek yoludur.

Grayscale Trustları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlenir; kripto para borsaları ise düzenlemeye tabi değildir.

Kolaylık olması açısından Grayscale, yatırımcılardan yaklaşık %2 oranında yönetim ücreti talep eder. Başka bir deyişle, Grayscale kullanan yatırımcılar Bitcoin için fazladan ödeme yaparlar.

İlgili Haber:  Ruffer, Bitcoin'e Yatırım Yaptığını Açıkladı

Ancak dün, Grayscale sitesine ve bir finansal ölçümler sitesi olan yCharts’a göre, Bitcoin’in gerçek fiyatına göre -%0.68 indirimle işlem yapıldı.

QCP Capital CIO’su Darius Sit, konu ile ilgili endişelenecek bir şey olmadığını söyledi. Sit, birçok büyük ticaret masasının GBTC’nin yüksek primlerinden en iyi şekilde yararlanmak istediğini söyledi. Bu, genellikle vergi sorunlarını aşmak için tercih edilen bir noktadır.

“Primler düştüğünde, bu sadece ticaret masalarının primlerini bozdurduğunu gösterir.” diyen Sit, “Bu anlamda, Bitcoin fiyatına göre düşük seviyeden GBTC ticareti, mutlaka iniş çıkışları göstermez.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar