30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Grayscale Bitcoin Trust Primi, Tüm Zamanların En Düşük Seviyesine Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) primi, %20’nin altına gerileyerek tüm zamanların en düşük noktasında kaydedildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Grayscale Bitcoin Trust primi, -%20.48 ile en düşük noktasına geriledi.
  • Fonun hisseleri son iki aydır eksi primle işlem görüyor.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) primi, 12 Mayıs Çarşamba günü -%20.48 seviyesine düştü. Bu, Grayscale’in amiral gemisi ürünü için şimdiye kadarki en düşük nokta olarak kaydedil. Bu, geçmişte fon hisselerini satın alan yatırımcıların zarar gördüğü anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

GBTC Primi Nedir?

Tarihsel olarak, 2013’teki başlangıcından bu yana GBTC, temel Bitcoin fiyatına göre yüksek bir primle işlem gördü. Ancak fonun hisseleri bu yılın Şubat ayı sonunda ilk kez sıfırın altına düştü ve o zamandan beri de indirimli fiyattan işlem görüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bunun temel nedenleri arasında ise piyasada yeni rekabetçi ürünlerin ortaya çıkması dikkat çekiyor. Örneğin Kanada’daki Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF), yatırımcılar için daha ucuz seçenekler sunuyor ve bu da GBTC’ye yeni yatırımların gelmemesine neden oluyor.

Halihazırda 36.54 milyar Dolar değerinde kripto para varlığını yöneten GBTC, hizmetleri için %2’lik bir yönetim ücreti talep ediyor. Bu, yüksek profilli yatırımcıların SEC tarafından düzenlenen bir finansal araç aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak için ödediği ek bir ücret olarak tanımlanabilir. Ek olarak fon, belirli vergi avantajları sunuyor. Ancak GBTC yatırımcıları, hisselerini satın aldıktan sonraki ilk altı ay içinde satış yapamıyorlar.

GBTC Yatırımcıları Zarar Ediyor

Borç verme platformu BlockFi ve Singapurlu kripto hedge fonu 3 Arrows da dahil olmak üzere bir dizi GBTC yatırımcısının, yükselen primden daha fazla kâr elde etmeyi umarak ağır krediler aldıkları biliniyor.

GBTC’nin büyük bir yatırımcısı olan yatırım şirketi Marlton, geçen ay Grayscale yönetim kuruluna prim indirimini “berbat” olarak tanımladığı bir açık mektup iletti. Bir şirket temsilcisi ise, “GBTC’nin yeni yatırımcıları için indirimli işlem görmesi sorun değil; ancak Marlton gibi uzun vadeli hissedarlar için bu hiç doğru değil. Ayrıca GBTC gibi kapalı uçlu fonların bu açığı kapatmak için kullanabilecekleri birçok mekanizma var.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  USDC Stablecoin Piyasa Değeri Ocak Ayında İkiye Katlandı

Öte yandan Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group, kısa süre önce 557 milyon Dolarlık ek GBTC hissesi satın aldığını ve Trust’a yaptığı toplam yatırımı 750 milyon Dolara çıkardığını duyurdu.

Negatif primi tersine çevirmenin olası bir yolu, GBTC’yi Bitcoin ETF’ye dönüştürmek olabilir. Ancak bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin ETF’lerindeki mevcut pozisyonunu revize etmesini gerektirecektir. SEC, bugüne kadar yapılan tüm Bitcoin ETF başvurularını reddetti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar