10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Grayscale, Bitcoin Trust Uygulamasını Bir Bitcoin ETF’ye Dönüştürmeyi Planlıyor

Önemli Gelişmeler

Grayscale Investments, firmanın amiral gemisi uygulaması Bitcoin Trust’ı, bir ETF’ye dönüştürmek için başvuru yapmaya hazırlanıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Grayscale Investments, amiral gemisi uygulaması Bitcoin Trust’ı, bir ETF’ye dönüştürmek için başvuru yapmaya hazırlanıyor.
  • 15 Ekim itibariyle Grayscale 52.6 milyar Dolar değerinde varlığı yönetiyor ve bunun 38.6 milyar Doları (tüm fonların %73’ü) Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) tahsis edilmiş durumda.
  • Grayscale, SEC’in geçen Cuma günü ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamasının hemen ardından Bitcoin ETF başvurusu yapmak için harekete geçme kararı aldı.

Grayscale Investments, firmanın amiral gemisi uygulaması Bitcoin Trust’ı, bir Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için başvuru yapmaya hazırlanıyor. CNBC’nin haberine göre firma, bu hafta içinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) konu ile ilgili bir dosya sunacak.

blank

Grayscale ve Bitcoin ETF Planları

15 Ekim itibariyle Grayscale 52.6 milyar Dolar değerinde varlığı yönetiyor ve bunun 38.6 milyar Doları (tüm fonların %73’ü) Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) tahsis edilmiş durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte GBTC, bu yılın Şubat ayından bu yana Bitcoin fiyatına nazaran indirimli olarak işlem görüyor. Bugün GBTC indirimi %15.15 oranında seyrediyor.

CNBC haberine göre Grayscale, SEC’in geçen Cuma günü ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini onaylamasının hemen ardından spot Bitcoin ETF başvurusu yapmak için harekete geçme kararı aldı.

SEC, Bitcoin Fiyatındaki Artışı Tetikledi

Öte yandan SEC’in ProShares’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sine yeşil ışık yakması, büyük ölçüde Bitcoin’in 62.000 Doların üzerindeki son fiyat artışının da ana nedeni olarak kabul ediliyor.

SEC, kripto para ile ilgili bu denli önemli bir adım atmışken Grayscale’in de GBTC’sini bir Bitcoin ETF’ye dönüştürmek istemesi sürpriz değil.

İlgili Haber:  Yeni Bitcoin Satın Alımlarının Pandemiden Kaynaklandığı Ortaya Çıktı

Son olarak Grayscale, bu tür bir niyetini ilk olarak Nisan 2021’de açıklamış ve firmanın “GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda %100 kararlı olduğunu; zamanlamanın ise düzenleyici ortama göre belirleneceğini” dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend