10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Grayscale, Metaverse Sektörüne Dair Yeni Bir Rapor Yayınladı! Gelecek Metaverse’de mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi ve NFT’ler sayesinde Metaverse üzerinde hayata geçirilen kripto para oyun ekonomileri, finans alanında bir çağ atlanmasını sağlayabilir mi? Grayscale tarafından yayınlanan yeni bir rapor bunun mümkün olduğunu iddia ediyor. Peki, raporda neler var?

Binance indirim kodu

Facebook’un bir isim değişikliğine giderek Meta adını almasıyla birlikte son bir aydır Metaverse kelimesi dillerden düşmüyor. Bununla birlikte aralarında Microsoft, Adidas ve oyun şirketi Niantic’in de bulunduğu çok sayıda şirket, bu sanal dünya ile ilgili planlarını bir bir açıklamaya başladı.

Binance indirim kodu

Geleneksel teknoloji şirketleri her ne kadar bu alanda çalışmalar yapıyor olsa da kripto para dünyası konuyla ilgili fiili olarak harekete geçti bile.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Özellikle kripto para oyunları alanında ilk Metaverse’ler sahne almaya başladı. Sandbox (SAND), Decentraland (MANA) ve Axie Infinity (AXS), binlerce kullanıcının birbirleriyle iletişim kurabileceği devasa dünyalar inşa ettiler.

Yakında insanlığın sanal dünyalar üzerinde yaşayacağı fikri internet üzerinde çok fazla konuşulmaya başladı. Konuyla ilgili olarak özellikle de oyuncular ön plana çıkıyor. Grayscale de raporunda bu konudan bahsetti.

Dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi olan Grayscale’in kısa bir süre önce yayınladığı rapora göre, Metaverse sektörünün yıllık geliri yakın gelecekte 1 trilyon doların üstüne çıkabilir.

Grayscale bu tür bir gelecek senaryosunda özellikle de kripto para dünyasının kritik bir rol oynayacağını düşünüyor. Yayınlanan raporda bu, şu şekilde aktarıldı: “İnsanların hayatlarının giderek daha fazla bir bölümü internet dünyasına kaymasıyla birlikte, dijital nadir varlıklar, akıllı sözleşmeler, online mülkler, diğer kripto paralar, merkezsiz finans (DeFi) ve NFT’ler, Metaverse evrenindeki ekonomik gelişmelerin temelini oluşturacak.

Kripto Para Metaverse Oyunları 2025 Yılına Kadar 400 Milyar Dolar Gelir Elde Edebilir

Buna ek olarak Grayscale, özellikle kripto para oyunu sektörünün önünde oldukça parlak bir gelecek olduğunu düşünüyor. Varlık yöneticisine göre, Metaverse oyun dünyasının gelirleri, 2020 yılındaki 180 milyar dolar seviyesinden 2025 yılında 400 milyar dolara kadar yükselecek.

İlgili Haber:  Bitcoin'de Yeni Zirve 36.000 Dolar Oldu

Oyun geliştiricilerinin oyunlarından elde etmek için kullandığı mekanizmaların giderek değişmesi, bu büyüme trendinde kritik bir rol oynuyor. Birçok oyuncu hem paralarını hem de zamanlarını bir tür dijital zenginlik sahibi olmak için harcamasına rağmen bu alanda gerçek para kazanmayı başaramamışlardı.

Aslına bakılırsa bunun nedeni, geleneksel oyun geliştiricilerinin, oyun içerisinde kazanılan eşyaların ve karakterlerin gerçekte asla oyunculara ait olmasına izin vermemeleriydi. Oyun geliştiricileri genel olarak oyuncuların oyun içi eşyalarını satmalarını yasaklıyordu. Merkezsiz finans ve NFT’ler ise bu konuya çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Yeni sistem ile birlikte oyuncular, oyun içi dijital varlıklarına NFT formatında gerçekten de sahip olabilecek. Buna ek olarak oyuncular, oyun içerisinde kazandıkları eşyaları, DeFi sayesinde diğer oyuncular ile takas edebilecek ya da kiralayabilecek.

Bu durum, internet üzerinden ulaşılabilen tamamen yeni bir piyasa oluşmasını sağlayacak. Teorik olarak bu piyasada herkes, oyunlardan elde ettiği eşyalarını para kazanmak için kullanabilecek. Bu yüzden, Grayscale, giderek daha fazla sayıda oyuncunun kripto para oyunlarına yöneleceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar