Grayscale Popüler Bitcoin Trust’ını ETF’ye Çevireceğini Doğruladı

Son güncelleme: 1 hafta önce

Haber Özeti

  • Grayscale Investments, kendisine ait olan Grayscale Bitcoin Trust’ının ETF’ye çevirmeye kararlı olduğunu açıkladı.
  • Grayscale daha önce de 2016 yılında benzer bir başvuru yapmış ancak birtakım endişelerden dolayı bu başvurusunu geri çekmişti.
  • Grayscale’in ETF’ye katılmasının hissedarları arasında bir canlılık oluşturması bekleniyor.

Grayscale Investments Pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında kendisine ait olan Grayscale Bitcoin Trust’ını borsa yatırım fonuna (ETF) çevirmeye ‘%100 kararlı olduğunu’ açıkladı.

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale, daha önce onay almayı başaramadığı ETF konusu için SEC’e tekrar başvuru yapma niyetinde olduğunu söyledi.

Yaptığı açıklamada Grayscale şöyle dedi: “İlk ve en önemli konu olarak şunu açıklığa kavuşturalım, GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda %100 kararlıyız.”

Grayscale Bitcoin Trust’ı 2013 yılında başlatılmıştı ve bu tarihten beri de dijital varlıkları direkt olarak almak istemeyen yatırımcıların portföylerine Bitcoin eklemeleri için bir numaralı seçenek olarak varlığını sürdürmekteydi.

2016 Yılında da Benzer Bir Başvuru Yapılmıştı

Yatırım şirketinin blog yazısında belirttiği üzere şirket izin verildiği taktirde fonlarını borsa yatırım fonuna dönüştürmeyi dört gözle bekliyor. Grayscale aslında bu yönde bir Bitcoin ETF’si için 2016 yılında bir başvuru göndermişti ancak sonradan bu başvuruyu geri çekmişti çünkü o anki düzenleme ortamının bir Bitcoin ETF’sini mümkün kılmadığını düşünmüştü.

Şimdi ise Fidelity, NYDIG ve VanEck gibi birkaç firma ABD’de Bitcoin ETF’si için başvurularda bulundu ve 2021 yılının da bu başvurulardan birinin SEC tarafından onaylanacağı yıl olması umuluyor.

Grayscale açıklamalarına şöyle devam etti: “Birkaç şirket, S-1 ya da 19b-4 formunda Bitcoin ETF’si başvurularını gönderse de SEC ile şu anki pozisyonumuz ve girişimlerimiz açısından kendimize güveniyoruz. Bugün için GBTC’yi bir ETF’ye çevirme konusunda kararlı konumumuzu sürdürüyoruz ancak zamanlama konusunu düzenleme ortamı belirleyecek.

  Yatırım Şirketi Guggenheim, 500 Milyon Dolarlık Bitcoin Yatırımı Yapmayı Düşünüyor

Grayscale ayrıca GBTC fonunun düzenleme ücretlerinin, Trust ETF’ye dönüştükten sonra buna uygun olarak azaltılacağını da söyledi.

Fundstrat’ın dijital varlıklar baş stratejisti David Grider’ın yorumuna göre ise fonların ETF’ye dönüştürülme planlarının GBTC hisseleri üzerindeki satış baskısını azaltacağı ve GBTC’ye yatırım yapmak isteyen Bitcoin yatırımcılarına tekrar bir enerji katacağı öngörülüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın