8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Grayscale Popüler Bitcoin Trust’ını ETF’ye Çevireceğini Doğruladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Haber Özeti

  • Grayscale Investments, kendisine ait olan Grayscale Bitcoin Trust’ının ETF’ye çevirmeye kararlı olduğunu açıkladı.
  • Grayscale daha önce de 2016 yılında benzer bir başvuru yapmış ancak birtakım endişelerden dolayı bu başvurusunu geri çekmişti.
  • Grayscale’in ETF’ye katılmasının hissedarları arasında bir canlılık oluşturması bekleniyor.

Grayscale Investments Pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında kendisine ait olan Grayscale Bitcoin Trust’ını borsa yatırım fonuna (ETF) çevirmeye ‘%100 kararlı olduğunu’ açıkladı.

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale, daha önce onay almayı başaramadığı ETF konusu için SEC’e tekrar başvuru yapma niyetinde olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yaptığı açıklamada Grayscale şöyle dedi: “İlk ve en önemli konu olarak şunu açıklığa kavuşturalım, GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda %100 kararlıyız.”

Grayscale Bitcoin Trust’ı 2013 yılında başlatılmıştı ve bu tarihten beri de dijital varlıkları direkt olarak almak istemeyen yatırımcıların portföylerine Bitcoin eklemeleri için bir numaralı seçenek olarak varlığını sürdürmekteydi.

2016 Yılında da Benzer Bir Başvuru Yapılmıştı

Yatırım şirketinin blog yazısında belirttiği üzere şirket izin verildiği taktirde fonlarını borsa yatırım fonuna dönüştürmeyi dört gözle bekliyor. Grayscale aslında bu yönde bir Bitcoin ETF’si için 2016 yılında bir başvuru göndermişti ancak sonradan bu başvuruyu geri çekmişti çünkü o anki düzenleme ortamının bir Bitcoin ETF’sini mümkün kılmadığını düşünmüştü.

Şimdi ise Fidelity, NYDIG ve VanEck gibi birkaç firma ABD’de Bitcoin ETF’si için başvurularda bulundu ve 2021 yılının da bu başvurulardan birinin SEC tarafından onaylanacağı yıl olması umuluyor.

Grayscale açıklamalarına şöyle devam etti: “Birkaç şirket, S-1 ya da 19b-4 formunda Bitcoin ETF’si başvurularını gönderse de SEC ile şu anki pozisyonumuz ve girişimlerimiz açısından kendimize güveniyoruz. Bugün için GBTC’yi bir ETF’ye çevirme konusunda kararlı konumumuzu sürdürüyoruz ancak zamanlama konusunu düzenleme ortamı belirleyecek.

İlgili Haber:  Bitfinex Hacker Saldırısında Çalınan 100 Milyon Dolarlık Bitcoin, 4 Yılın Ardından Taşındı

Grayscale ayrıca GBTC fonunun düzenleme ücretlerinin, Trust ETF’ye dönüştükten sonra buna uygun olarak azaltılacağını da söyledi.

Fundstrat’ın dijital varlıklar baş stratejisti David Grider’ın yorumuna göre ise fonların ETF’ye dönüştürülme planlarının GBTC hisseleri üzerindeki satış baskısını azaltacağı ve GBTC’ye yatırım yapmak isteyen Bitcoin yatırımcılarına tekrar bir enerji katacağı öngörülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar