9 Ağustos 2022, Salı
32.6 C
İstanbul

Grayscale: “SEC, Bitcoin Spot ETF’sini Reddedemez!”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

29 Kasım tarihli bir açıklamada Grayscale Investesments, SEC’in Bitcoin Spot ETF’lerini sürekli ertelemesini değerlendirdi. Varlık yöneticisi Grayscale, SEC’in vadeli işlemler piyasasında işlemlere izin verirken BTC’nin kendisi ile alım satıma izin vermemesinin herhangi bir temeli bulunmadığını söyledi.

Binance indirim kodu

SEC son zamanlarda, içinde VanEck’in yaptığı başvuru da bulunan bir dizi ETF başvurusunu reddetmişti. Grayscale bu durumu “ayrımcılık olarak nitelerken, şirketin kendisi de Grayscale BTC Fund’ın (GBTC) bir spot hizmetine dönüşmesi için SEC’e bir başvuru yapmıştı.

Binance indirim kodu

Grayscale: “SEC Bitcoin İçin Ayrımcı Bir Tutum İzliyor”

Fiziksel olarak desteklenen ürünlere karşı çok güçlü bir talep olduğunu belirten Grayscale Investments’ın ETF sorumlusu yönetici Dave LaValle, daha önce yaptığı açıklamalarında şunları söylemişti: “Grayscale olarak, eğer yetkililer bir varlığın vadeli işlemler ETF’si ile ilgili onay veriyorsa, aynı yetkililerin aynı varlığın spot fiyatı için de benzer ETF’lere onay verebilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bahsedilen son açıklamada ise Grayscale, Bitcoin bir tür “menkul kıymet” olmadığı için 1940 Yatırım Şirketi Yasası uyarınca kayıt için herhangi bir önkoşul bulunmadığını yineledi. Buna ek olarak Grayscale, denetleyici kurumun dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu riski nedeniyle daha önce reddettiği başvuruları da sorguladı. Şirkete göre SEC, “haksız bir şekilde BTC ve BTC hissedarlarına karşı ayrımcılık” uyguluyor.

Kripto para endüstrisi uzun bir süredir fiziksel olarak desteklenen bir spot ETF’si için bekliyor. Geçtiğimiz ay, Bitwise CIO’su Matt Hougan şu açıklamaları yapmıştı: “Önünde sonunda birçok yatırımcının istediği şey bir spot Bitcoin ETF’sidir. Bizce bu tür bir ETF mümkün olmalı. Bu yüzden Bitwise, bu amaç için çalışmaya devam edecek ve ayrıca yatırımcıların kripto para dünyasındaki muhteşem fırsatlara erişebilmesi için diğer yollara da başvuracağız.”

İlgili Haber:  Uzmanlar BTC Tahminleri Konusunda İkiye Ayrıldı: Boğa mı Yoksa Süper Boğa mı?

Ancak SEC başkanı Gary Gensler’ın, spot ürünler yerine kripto para vadeli işlemler ETF’lerine daha sıcak baktığı biliniyor.

Grayscale yaptığı açıklamasında ayrıca, mevcut durumda işlem gören BTC vadeli işlemler ürünlerinin piyasa tarafından oldukça olumlu karşılanmasına rağmen SEC’in spot ve vadeli işlemler ürünleri arasında belirsiz ve ayrımcı bir tutum izlemeye devam ettiğini belirtti. Grayscale ayrıca, BTC spot ETF’si ile vadeli işlemler ürünleri arasında risk olarak herhangi bir fark olmadığının da altını çizdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar