Güney Kore, Dijital Para Testlerini Bu Yaz Başlatıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Güney Kore’nin merkez bankası (Kore Bankası), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bu yaz bir pilot program başlatacak.

blank

Haberin Özeti

  • Kore Bankası, dijital para geliştirme pilot programı için bir teknoloji ortağı arıyor.
  • Test, iki aşamada gerçekleştirilecek ve ilk etabın bu yaz başlaması planlanıyor.

Güney Kore’nin merkez bankası olarak bilinen Kore Bankası, bu yaz başlatmayı planladığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot programı için teknoloji ortağı arayışına girdi.

blank

CBDC Nedir?

Toplam 4.4 milyon Dolar (4.9 milyar Won) tahsis edilen test süreci, iki aşamalı bir “sanal ortamda” yürütülecek. İlk aşamanın Ağustos ayında başlayıp Aralık 2021’de sona ermesi planlanıyor.

Bununla birlikte banka yetkililerinin de vurguladığı gibi, Kore Bankası’nın şu anda dijital para birimi ihraç etme planı yok. Pilot programın temel amacı, CBDC’nin fizibilitesini ve genel etkinliğini incelemek olarak belirtiliyor.

Kore Bankasındaki üst düzey bir yetkili konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düştüğünde CBDC’nin güvenli bir varlık biçimi olarak ne şekillerde kullanılabileceğini görmek için bu pilot testi başlatıyoruz. Şu anda dijital para birimini ihraç etme gerekliliği bizim için acil değil.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

CBDC’ler, dünya çapındaki para sistemlerine hız ve güvenlik getirmeyi amaçlayan ABD Doları, Euro gibi fiat para birimlerinin merkezi ve dijital versiyonlarını ifade eder.

İki Aşamalı Test

Güney Kore’deki pilot programın ilk aşaması, CBDC’nin temel işlevlerine, yayınlanma gerekliliklerine ve dolaşımına odaklanacak. Haziran 2022’de tamamlanması planlanan ikinci aşamada ise sınır ötesi işlemler veya çevrimdışı ödemeler gibi CBDC’nin daha ayrıntılı yönleri yakından incelenecek. Ayrıca Kore Bankası, dijital para birimlerinin kullanıcı gizliliğini korumadaki etkinliğini de detaylı olarak araştıracağını belirtti.

Naver, Kakao ve LG de dahil olmak üzere birçok teknoloji devinin, söz konusu CBDC pilot programına teknoloji ortağı olmak konusunda yakından ilgilendikleri ifade edildi. Güney Kore’nin en büyük sanayi şirketi olan Samsung’un da söz konusu pilot program için teklif verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend