1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Güney Kore, Dijital Para Testlerini Bu Yaz Başlatıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Güney Kore’nin merkez bankası (Kore Bankası), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bu yaz bir pilot program başlatacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kore Bankası, dijital para geliştirme pilot programı için bir teknoloji ortağı arıyor.
  • Test, iki aşamada gerçekleştirilecek ve ilk etabın bu yaz başlaması planlanıyor.

Güney Kore’nin merkez bankası olarak bilinen Kore Bankası, bu yaz başlatmayı planladığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot programı için teknoloji ortağı arayışına girdi.

Binance indirim kodu

CBDC Nedir?

Toplam 4.4 milyon Dolar (4.9 milyar Won) tahsis edilen test süreci, iki aşamalı bir “sanal ortamda” yürütülecek. İlk aşamanın Ağustos ayında başlayıp Aralık 2021’de sona ermesi planlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bununla birlikte banka yetkililerinin de vurguladığı gibi, Kore Bankası’nın şu anda dijital para birimi ihraç etme planı yok. Pilot programın temel amacı, CBDC’nin fizibilitesini ve genel etkinliğini incelemek olarak belirtiliyor.

Kore Bankasındaki üst düzey bir yetkili konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düştüğünde CBDC’nin güvenli bir varlık biçimi olarak ne şekillerde kullanılabileceğini görmek için bu pilot testi başlatıyoruz. Şu anda dijital para birimini ihraç etme gerekliliği bizim için acil değil.” ifadelerini kullandı.

CBDC’ler, dünya çapındaki para sistemlerine hız ve güvenlik getirmeyi amaçlayan ABD Doları, Euro gibi fiat para birimlerinin merkezi ve dijital versiyonlarını ifade eder.

İki Aşamalı Test

Güney Kore’deki pilot programın ilk aşaması, CBDC’nin temel işlevlerine, yayınlanma gerekliliklerine ve dolaşımına odaklanacak. Haziran 2022’de tamamlanması planlanan ikinci aşamada ise sınır ötesi işlemler veya çevrimdışı ödemeler gibi CBDC’nin daha ayrıntılı yönleri yakından incelenecek. Ayrıca Kore Bankası, dijital para birimlerinin kullanıcı gizliliğini korumadaki etkinliğini de detaylı olarak araştıracağını belirtti.

İlgili Haber:  Paxful, Kendi Fiat-Kripto Kanalını Bithumb'a Taşıyor

Naver, Kakao ve LG de dahil olmak üzere birçok teknoloji devinin, söz konusu CBDC pilot programına teknoloji ortağı olmak konusunda yakından ilgilendikleri ifade edildi. Güney Kore’nin en büyük sanayi şirketi olan Samsung’un da söz konusu pilot program için teklif verebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar