Güney Kore Merkez Bankası, Samsung Galaxy Telefonlarda CBDC Pilot Uygulamasına Başlıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Güney Kore Merkez Bankası, Samsung’un Galaxy akıllı telefon serisi aracılığıyla çevrimdışı kripto para ödemelerini araştırıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Güney Kore Merkez Bankası, Galaxy akıllı telefonlarda yeni bir CBDC pilot uygulaması başlatıyor.
  • Düzenleyiciler, kullanıcılar arasında çevrimdışı kripto para ödemeleri yapmanın mümkün olup olmadığını test etmek istiyor.
  • Samsung, son iki yıldır telefonlarına blockchain dostu özellikler entegre etmesiyle biliniyor.

The Korea Times tarafından 8 Ağustos’ta yayınlanan bir rapora göre, Güney Kore Merkez Bankası, çok uluslu teknoloji devi Samsung Electronics’in Galaxy akıllı telefonları aracılığıyla dijital para birimini kullanıma sunmak istiyor.

blank

CBDC Nedir?

Güney Kore Merkez Bankası, Mayıs ayında CBDC için teknoloji tedarikçisini seçmek adına bir teklif vereceğini duyurmuştu. Sıkı bir rekabetin ardından sözleşme, Ground X’e verildi. Ground X, Koreli iletişim devi Kakao’nun bir blockchain yan kuruluşudur.

CBDC’ler merkez bankası destekli dijital para birimleridir. CBDC’nin amacı, bir ülkenin geleneksel itibari para birimine dijital bir alternatif sunmaktır. Çoğu ülke şu anda CBDC’leri araştırıyor. Bu anlamda öne çıkan ülke ise geçtiğimiz Nisan ayından bu yana aktif olarak dijital Yuanını kullanan Çin.

Güney Kore Merkez Bankası’nın bu yıl 28 Haziran’da başlatılan pilot uygulaması, özellikle de Galaxy telefonlarını kullanarak dijital ödemelerin pratikliğini test etmek istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Güney Kore’nin CBDC Çalışmaları

Adını açıklamayan bir banka yöneticisi The Korea Times’a verdiği demeçte, pilot programın “internet erişimi olmadan dijital para birimini kullanarak cep telefonları aracılığıyla ödeme yapmanın veya CBDC havalelerini diğer cep telefonlarına ve diğer bağlı banka hesaplarına göndermenin mümkün olup olmadığını” belirlemeyi amaçlıyor. .

Pilot uygulamanın ilk aşaması Aralık ayına kadar sürecek ve teknolojinin uygunluğunu test edecek. Ocak ayından gelecek Haziran ayına kadar sürmesi beklenen ikinci aşama ise Güney Kore Merkez Bankası’nın bankacılık uygulamalarını CBDC’yi içerecek şekilde genişletmesinin pratikteki karşılığını değerlendirecek.

Samsung, 2019’dan bu yana akıllı telefon donanımına kripto parayı entegre etmeye çalışıyor. Yerleşik kripto para cüzdanı bulunan S10’un lansmanını, 2020’de Blockchain Anahtar Deposu ile entegre blok zinciri işlevselliği sunan S20 serisi takip etti.

Pilot uygulamanın başarılı olması halinde Güney Kore, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan telefondan ödeme yapılmasını mümkün kılan Apple Pay ve Google Pay gibi hizmetlere CBDC alternatifi sunan ilk ülkelerden biri olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend