28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Güney Kore Merkez Bankası, Samsung Galaxy Telefonlarda CBDC Pilot Uygulamasına Başlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Güney Kore Merkez Bankası, Samsung’un Galaxy akıllı telefon serisi aracılığıyla çevrimdışı kripto para ödemelerini araştırıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Güney Kore Merkez Bankası, Galaxy akıllı telefonlarda yeni bir CBDC pilot uygulaması başlatıyor.
  • Düzenleyiciler, kullanıcılar arasında çevrimdışı kripto para ödemeleri yapmanın mümkün olup olmadığını test etmek istiyor.
  • Samsung, son iki yıldır telefonlarına blockchain dostu özellikler entegre etmesiyle biliniyor.

The Korea Times tarafından 8 Ağustos’ta yayınlanan bir rapora göre, Güney Kore Merkez Bankası, çok uluslu teknoloji devi Samsung Electronics’in Galaxy akıllı telefonları aracılığıyla dijital para birimini kullanıma sunmak istiyor.

Binance indirim kodu

CBDC Nedir?

Güney Kore Merkez Bankası, Mayıs ayında CBDC için teknoloji tedarikçisini seçmek adına bir teklif vereceğini duyurmuştu. Sıkı bir rekabetin ardından sözleşme, Ground X’e verildi. Ground X, Koreli iletişim devi Kakao’nun bir blockchain yan kuruluşudur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC’ler merkez bankası destekli dijital para birimleridir. CBDC’nin amacı, bir ülkenin geleneksel itibari para birimine dijital bir alternatif sunmaktır. Çoğu ülke şu anda CBDC’leri araştırıyor. Bu anlamda öne çıkan ülke ise geçtiğimiz Nisan ayından bu yana aktif olarak dijital Yuanını kullanan Çin.

Güney Kore Merkez Bankası’nın bu yıl 28 Haziran’da başlatılan pilot uygulaması, özellikle de Galaxy telefonlarını kullanarak dijital ödemelerin pratikliğini test etmek istiyor.

Güney Kore’nin CBDC Çalışmaları

Adını açıklamayan bir banka yöneticisi The Korea Times’a verdiği demeçte, pilot programın “internet erişimi olmadan dijital para birimini kullanarak cep telefonları aracılığıyla ödeme yapmanın veya CBDC havalelerini diğer cep telefonlarına ve diğer bağlı banka hesaplarına göndermenin mümkün olup olmadığını” belirlemeyi amaçlıyor. .

Pilot uygulamanın ilk aşaması Aralık ayına kadar sürecek ve teknolojinin uygunluğunu test edecek. Ocak ayından gelecek Haziran ayına kadar sürmesi beklenen ikinci aşama ise Güney Kore Merkez Bankası’nın bankacılık uygulamalarını CBDC’yi içerecek şekilde genişletmesinin pratikteki karşılığını değerlendirecek.

İlgili Haber:  CBDC'ler için Kripto Para Demek Zor

Samsung, 2019’dan bu yana akıllı telefon donanımına kripto parayı entegre etmeye çalışıyor. Yerleşik kripto para cüzdanı bulunan S10’un lansmanını, 2020’de Blockchain Anahtar Deposu ile entegre blok zinciri işlevselliği sunan S20 serisi takip etti.

Pilot uygulamanın başarılı olması halinde Güney Kore, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan telefondan ödeme yapılmasını mümkün kılan Apple Pay ve Google Pay gibi hizmetlere CBDC alternatifi sunan ilk ülkelerden biri olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar