Kore Bankası (The Bank of Korea), çıkarmayı planladığı dijital para birimi için perakende ve ticari sektörlerde yaklaşık iki yıllık bir pilot uygulama yürütecek.

Yerel haber kuruluşu Korea Herald tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, Güney Kore’nin 22 aylık bir pilot testin parçası olarak önümüzdeki yıl merkez bankası dijital para birimini (CBDC) dağıtmayı planladığı belirtildi.

Üç Aşamalı Bir Proje Planlanıyor

Raporda, Kore Bankası’nın Aralık 2021’e kadar pilot testleri başlatmayı planladığı, dağıtım ve sirkülasyon testinin de üç aşamalı bir CBDC programının son adımı olduğu dile getirildi.

İlk iki aşama incelendiğinde: Temmuz ayında tamamlanan 1. Aşama, CBDC araştırmasını ve tasarımını içerirken; halen devam etmekte olan 2. Aşama ise dijital para projesi ile ilgili üçüncü taraf danışmanlığı hakkında ilerliyor.

Raporda yer alan ifadelere göre, CBDC projesinin tüm dijital işlemlerini takip etmek için blockchain teknolojisinin etkin olarak kullanıldığının altı çizildi. Ancak Kore Bankası yetkilileri ise devam eden projenin henüz sıkı bir test ve değerlendirme aşamasında olduğu için, bu tür testlerin mutlaka CBDC’nin hayata geçirileceği anlamına gelmediğini savunuyor.

Komşu Ülke Çin Daha Hızlı Davranıyor

Daha öncesinde yayınlanmış olan bir rapora göre ise Güney Kore’nin dijital para birimi hedefleri, Kore Bankası’nın benzer gelişmeleri görmesi ve Japonya, ABD gibi ülkelerde CBDC araştırmalarının artmasının ardından bu yılın başlarında yeniden başlatıldı. Söz konusu hareketlenme, özel bir kripto para birimi araştırma ekibinin Kore hükümeti tarafından Ocak 2019 döneminde feshedilmesiyle gerçekleşti.

Bu arada, Güney Kore CBDC projesinin komşu ülke Çin’in izinden gittiği söylenebilir. Çin Halk Bankası tarafından dün yapılan duyuruya göre, üç milyondan fazla bireysel katılım ile 1,1 milyar yuan’ın (162 milyon dolar) üzerinde bir değer elde edilerek pilot test tamamlandı. Söz konusu pilot test, Çin’in kendi CBDC’si için resmi olarak “Dijital Para Birimi, Elektronik Ödeme” biçiminde isimlendirilmişti.

İlgili Haber:  Rusya Merkez Bankası: "Dijital Ruble Yaptırımlara Karşı Bir Araç Olabilir"

Çin tarafından tamamlanan test sürecinin ardından komşu ülke Güney Kore de bu gelişmenin gerisinde kalmak istemiyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın