1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Güney Kore, Yasadışı Bitcoin İşlemleriyle Mücadele Edeceğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Güney Kore’deki finansal düzenleyiciler, sınır ötesi kripto para birimi işlemleri için daha katı kurallar uygulayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Güney Kore, denizaşırı kripto para işlemlerine ilişkin yönergelerini güçlendirecek.
  • Güney Kore hükümeti, spekülatif ticaret ve Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanımı konusunda endişeli olduğunu belirtti.

The Korea Times’ın bildirdiğine göre Güney Kore hükümeti, Bitcoin’deki “kimchi priminden” yararlanmak için yapılan kripto para işlemleriyle ilgili düzenlemeleri sıkılaştıracak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Kripto Para Spekülatif Bir Araç”

Karar, geçtiğimiz Cuma günü, diğer düzenleyiciler ve büyük Güney Koreli bankalar da dahil olmak üzere katılımcıların kripto para spekülasyonu konusundaki endişelerini dile getirdiği Finansal Denetleme Servisi (FSS) tarafından düzenlenen sanal bir toplantıda alındı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Bitcoin, Güney Kore kripto para borsalarında yatırımcıların aktif olarak arbitraj yaptığına veya çeşitli pazarlar arasındaki fiyat farkından yararlanma pratiğine dair şüpheleri artırarak %20’nin üzerine çıkan bir primle işlem yaptı.

Kripto para işlemlerine artan ilgi, hükümetin Çinli sakinleri ilgilendiren şüpheli döviz havaleleri, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi potansiyel yasa dışı faaliyetlerle mücadele etme girişiminin nedeni haline geldi.

Bir hükümet yetkilisi The Korea Times’a verdiği demeçte, “Yetkililer, kripto para piyasasında yasadışı ticaret faaliyetlerinin herhangi bir işaretini izlemeye devam edecek ve denizaşırı borsalar yoluyla yapılan yasa dışı eylemlerle sistematik olarak başa çıkmak için küresel kurumlarla işbirliği içerisinde çalışacak.” dedi.

Bitcoin, Güney Kore’de 65.700 Dolar Seviyesinden İşlem Görüyor

Bahsedilen daha katı önlemler, Güney Koreli finans kurumlarının kripto para çekme işlemlerinin izlenmesini sıkılaştırmayı ve yasadışı para akışlarını izleyen hükümet kurumu Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) şüpheli işlemleri rapor etmeyi içeriyor. Bu arada, ülkenin vergi dairesi, fonlarını yetkililerden saklamak için kripto para kullanan ve vergi kaçıran kişilere odaklanacak.

İlgili Haber:  Ethereum Alış Opsiyonlarındaki 10.000 Dolarlık Yükseliş Yatırımcıları Heyecanlandırsa da Önemli Bir Sorun Söz Konusu

Hükümet Politika Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, “Bireylerin kripto para ile ilgili dikkatli kararlar alması gerekiyor. Çünkü bunların içsel bir değeri yok ve yatırımdan çok spekülasyon aracı olarak hizmet ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında, Güney Kore’deki ticari bankalar, perakende müşterileri için para transferlerine sınırlar getirdi ve 50.000 Doların üzerindeki sınır ötesi işlemlere doğrulama şartı uygulamaya başladı. Bu arada Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit de ilk kez ticaret yapan hesaplar için 72 saatlik bir para çekme kuralı uygulayarak arbitraj yapmayı daha zor hale getirdi.

Şu dakikalarda Bitcoin, Upbit’te 65.725 Dolar civarında işlem görüyor: bu değer, büyük batı borsalarında ise 56.500 Dolar civarında seyrediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar