Güney Kore, Yasadışı Bitcoin İşlemleriyle Mücadele Edeceğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

Güney Kore’deki finansal düzenleyiciler, sınır ötesi kripto para birimi işlemleri için daha katı kurallar uygulayacak.

Haberin Özeti

  • Güney Kore, denizaşırı kripto para işlemlerine ilişkin yönergelerini güçlendirecek.
  • Güney Kore hükümeti, spekülatif ticaret ve Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanımı konusunda endişeli olduğunu belirtti.

The Korea Times’ın bildirdiğine göre Güney Kore hükümeti, Bitcoin’deki “kimchi priminden” yararlanmak için yapılan kripto para işlemleriyle ilgili düzenlemeleri sıkılaştıracak.

“Kripto Para Spekülatif Bir Araç”

Karar, geçtiğimiz Cuma günü, diğer düzenleyiciler ve büyük Güney Koreli bankalar da dahil olmak üzere katılımcıların kripto para spekülasyonu konusundaki endişelerini dile getirdiği Finansal Denetleme Servisi (FSS) tarafından düzenlenen sanal bir toplantıda alındı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Bitcoin, Güney Kore kripto para borsalarında yatırımcıların aktif olarak arbitraj yaptığına veya çeşitli pazarlar arasındaki fiyat farkından yararlanma pratiğine dair şüpheleri artırarak %20’nin üzerine çıkan bir primle işlem yaptı.

Kripto para işlemlerine artan ilgi, hükümetin Çinli sakinleri ilgilendiren şüpheli döviz havaleleri, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi potansiyel yasa dışı faaliyetlerle mücadele etme girişiminin nedeni haline geldi.

Bir hükümet yetkilisi The Korea Times’a verdiği demeçte, “Yetkililer, kripto para piyasasında yasadışı ticaret faaliyetlerinin herhangi bir işaretini izlemeye devam edecek ve denizaşırı borsalar yoluyla yapılan yasa dışı eylemlerle sistematik olarak başa çıkmak için küresel kurumlarla işbirliği içerisinde çalışacak.” dedi.

Bitcoin, Güney Kore’de 65.700 Dolar Seviyesinden İşlem Görüyor

Bahsedilen daha katı önlemler, Güney Koreli finans kurumlarının kripto para çekme işlemlerinin izlenmesini sıkılaştırmayı ve yasadışı para akışlarını izleyen hükümet kurumu Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) şüpheli işlemleri rapor etmeyi içeriyor. Bu arada, ülkenin vergi dairesi, fonlarını yetkililerden saklamak için kripto para kullanan ve vergi kaçıran kişilere odaklanacak.

Hükümet Politika Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, “Bireylerin kripto para ile ilgili dikkatli kararlar alması gerekiyor. Çünkü bunların içsel bir değeri yok ve yatırımdan çok spekülasyon aracı olarak hizmet ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında, Güney Kore’deki ticari bankalar, perakende müşterileri için para transferlerine sınırlar getirdi ve 50.000 Doların üzerindeki sınır ötesi işlemlere doğrulama şartı uygulamaya başladı. Bu arada Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit de ilk kez ticaret yapan hesaplar için 72 saatlik bir para çekme kuralı uygulayarak arbitraj yapmayı daha zor hale getirdi.

Şu dakikalarda Bitcoin, Upbit’te 65.725 Dolar civarında işlem görüyor: bu değer, büyük batı borsalarında ise 56.500 Dolar civarında seyrediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Mike Novogratz Ripple’ı (XRP) ve Yatırımcılarını “Yerden Yere Vurdu”

Son aylarda XRP açısından, devam eden SEC davasının seyrindeki gelişmeler ve yaşadığı fiyat rallisi gibi önemli olaylar yaşandı. XRP...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend