Güney Kore Yetkilileri, Vergi Kaçakçılarından 47 Milyon Dolarlık Kripto Para Ele Geçirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Güney Kore’de düzenlenen bir vergi kaçakçılığı operasyonunda 12.000 kişinin kripto para varlıklarına el kondu.

blank

Haberin Özeti

  • Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletindeki yetkililer, vergi kaçakçılarından 47 milyon Dolarlık kripto para ele geçirdi.
  • Güney Kore borsaları, yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden önce pek çok kripto parayı delist ediyor.

Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletindeki yetkililer, ülkedeki en büyük vergi kaçakçılığı operasyonlarından birini gerçekleştirdi. Financial Times’a göre, aylarca süren soruşturma, Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto paralarda toplam 47 milyon Dolarlık bir varlığa el konulması ile sonuçlandı. Yetkililer, soruşturmayı “Kore tarihindeki vergi kaçakçılığı operasyonlarında ele geçirilen en yüksek miktardaki kripto para varlığı” olarak nitelendirdi.

Gyeonggi, Güney Kore’nin en kalabalık eyaletidir; ayrıca ülkenin başkenti Seul’ün de yer aldığı eyalettir.

Yetkililer, kripto para borsalarındaki faaliyetleri telefon numaraları ile ilişkilendirerek 12.000 vergi kaçakçısının varlıklarına el koydu. Soruşturmaya hangi borsaların dahil olduğu ise henüz açıklanmadı.

Güney Kore’deki Kripto Para Baskısı

Borsaların resmi KYC kimliğinin olmaması, Güney Kore’nin en son düzenleyici baskısının arkasındaki temel itici güçlerden biri olmuştur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Mart 2020’de Güney Kore Ulusal Meclisi, yerel borsaların, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadele yönergelerine uymasını talep eden bir yasa çıkardı. Bu yasa kapsamında kripto şirketleri, özellikle de borsalar, 24 Eylül 2021 tarihinden önce Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan da onay almak zorunda.

Güney Kore Borsaları Bazı Kripto Paraları Delist Edebilir

Söz konusu yasa, kullanıcıların net olarak tanımlanmasının yanında hangi kripto para varlıkların listelenebileceği konusunda da daha fazla netlik sunuyor. Yasa kapsamında, bir kripto para projesinin ve ticarette kullanılan tokenin hacmi düşükse, etkin olmayan bir geliştirme ekibi varsa veya geliştirme ekibiyle iletişim kurmakta sorun yaşanıyorsa kripto para borsaları tarafından delist edilebilir.

Güney Kore’deki dört büyük kripto borsasından biri olan Upbit, şimdiden birkaç kripto parayı listesinden çıkardı. Platform aynı zamanda Güney Kore’de faaliyet göstermeye devam etmek için düzenleyici lisans alan ilk şirketlerden biri oldu.

Daha küçük borsaların bu yasaya uyumu ise hayli zor oldu. Bunun en önemli nedeni de; platformların lisans almak için bir banka ile ortak olması yönünde sunulan gerekliliktir. Ancak bankalar, özellikle de küçük çaplı kripto para borsalarıyla ilişki kurmak konusunda isteksiz davranıyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend