5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Güney Kore Yetkilileri, Vergi Kaçakçılarından 47 Milyon Dolarlık Kripto Para Ele Geçirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Güney Kore’de düzenlenen bir vergi kaçakçılığı operasyonunda 12.000 kişinin kripto para varlıklarına el kondu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletindeki yetkililer, vergi kaçakçılarından 47 milyon Dolarlık kripto para ele geçirdi.
  • Güney Kore borsaları, yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden önce pek çok kripto parayı delist ediyor.

Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletindeki yetkililer, ülkedeki en büyük vergi kaçakçılığı operasyonlarından birini gerçekleştirdi. Financial Times’a göre, aylarca süren soruşturma, Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto paralarda toplam 47 milyon Dolarlık bir varlığa el konulması ile sonuçlandı. Yetkililer, soruşturmayı “Kore tarihindeki vergi kaçakçılığı operasyonlarında ele geçirilen en yüksek miktardaki kripto para varlığı” olarak nitelendirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Gyeonggi, Güney Kore’nin en kalabalık eyaletidir; ayrıca ülkenin başkenti Seul’ün de yer aldığı eyalettir.

Yetkililer, kripto para borsalarındaki faaliyetleri telefon numaraları ile ilişkilendirerek 12.000 vergi kaçakçısının varlıklarına el koydu. Soruşturmaya hangi borsaların dahil olduğu ise henüz açıklanmadı.

Güney Kore’deki Kripto Para Baskısı

Borsaların resmi KYC kimliğinin olmaması, Güney Kore’nin en son düzenleyici baskısının arkasındaki temel itici güçlerden biri olmuştur.

Mart 2020’de Güney Kore Ulusal Meclisi, yerel borsaların, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadele yönergelerine uymasını talep eden bir yasa çıkardı. Bu yasa kapsamında kripto şirketleri, özellikle de borsalar, 24 Eylül 2021 tarihinden önce Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan da onay almak zorunda.

Güney Kore Borsaları Bazı Kripto Paraları Delist Edebilir

Söz konusu yasa, kullanıcıların net olarak tanımlanmasının yanında hangi kripto para varlıkların listelenebileceği konusunda da daha fazla netlik sunuyor. Yasa kapsamında, bir kripto para projesinin ve ticarette kullanılan tokenin hacmi düşükse, etkin olmayan bir geliştirme ekibi varsa veya geliştirme ekibiyle iletişim kurmakta sorun yaşanıyorsa kripto para borsaları tarafından delist edilebilir.

İlgili Haber:  Bu 5 Altcoine Dikkat! Güney Kore Merkezli Kripto Borsası Upbit Platformundan Çıkarıyor

Güney Kore’deki dört büyük kripto borsasından biri olan Upbit, şimdiden birkaç kripto parayı listesinden çıkardı. Platform aynı zamanda Güney Kore’de faaliyet göstermeye devam etmek için düzenleyici lisans alan ilk şirketlerden biri oldu.

Daha küçük borsaların bu yasaya uyumu ise hayli zor oldu. Bunun en önemli nedeni de; platformların lisans almak için bir banka ile ortak olması yönünde sunulan gerekliliktir. Ancak bankalar, özellikle de küçük çaplı kripto para borsalarıyla ilişki kurmak konusunda isteksiz davranıyorlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar