8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Güney Kore’de Kripto Para Borsası Dolandırıcılığı: 1.5 Milyar Dolarlık Vurgun

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İddiaya göre Güney Koreli bir kripto para borsası, piramit şeması (saadet zinciri) sistemiyle yatırımcıları dolandırdı. Çalınan miktarın 214 milyon dolarına yetkililer el koydu.

Binance indirim kodu

Güney Koreli kripto para borsası V Global hakkında medyada çıkan dolandırıcılık suçlamalarının ardından polis birçok evde aramalar gerçekleştirdi. İlk raporlara göre çok büyük miktarlarda bir kripto para hırsızlığı söz konusu. Soruşturma devam ederken borsanın bankalardaki nakit parası da donduruldu. Gyeonggi bölgesinde polis 22 adrese operasyon düzenledi. Bu adreslerin içine Seul’daki şirketin merkez ofisi de dahil. Şirketin hesaplarında bulunan toplamda 240 milyar Won (214 milyon dolar) donduruldu.

Binance indirim kodu

Bu gelişmeler ile birlikte, borsasın CEO’sunun bir tür dolandırıcılık sistemi kurduğu değerlendiriliyor. Güney Koreli yetkililer şirketi, para toplama yasalarına aykırı bir şekilde hareket etmekle suçluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

40.000 İnsandan Toplamda 1.5 Milyar Dolar Toplanmış

Suçlamalar doğrulanırsa, V Global kripto borsasının klasik bir saadet zinciri işlettiği de ortaya çıkacak. 40.000 insanın mağdur olduğu, toplamda 1.5 milyar dolar eden 1.7 trilyon Won’un şirket hesaplarına aktarıldığı tespit edildi. V Global borsasına giren tüm yeni müşterilerin 6 milyon Won kadar tutarı borsaya yatırması şirketin şartlarından biriydi. Şirketin müşterileri yüksek getiri vaadiyle kandırdığı düşünülüyor. Borsa, bazı bölümlerinde yatırılan miktarın üç katı kadar getiri sunabileceğini iddia etmiş. Ayrıca müşteriler, yeni müşterileri sisteme getirdiği zaman da ödül olarak belirli bir miktar kripto para kazanıyordu.

Güney Kore Yönetimi Kripto Borsalarda Regülasyonu Arttırdı

Polis raporlarına göre, belirli bir sayıdaki müşterinin kazançları gerçekten de doğru olarak ödenmiş. Ancak bu ödemelerin, sisteme yeni giren müşterilerin paralarıyla karşılandığı düşünülüyor. Sisteme göre, zincire daha önceden dahil olmuş kişiler, daha sonra giren kişilerin paralarıyla ödeme alıyor. Alınan mahkeme kararına göre, 15 Nisan tarihinde şirketin Güney Kore’deki hesaplarında bulunan 240 milyar Won’u donduruldu. Bununla birlikte artık şirket, illegal olarak ele geçirildiği düşünülen paralar ile daha fazla işlem yapamayacak.

İlgili Haber:  CP2000 Kripto Vergi Mektubuyla Nasıl Başa Çıkılır

Global V şirketinin bu operasyondan önce de polis tarafından yakından takip edildiği öğrenildi. Güney Kore yönetimi de kısa bir süre önce kripto para borsaları üzerindeki denetim mekanizmalarını sıkılaştıracağını söylemişti. Kripto para borsalarıyla ilgili son zamanlarda çok sayıda benzer vaka yaşandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar