Güney Koreli Yetkililer NFT Tabanlı Oyunlara Karşı Temkinli

Güney Kore blockchain oyun endüstrisi, Oyun Derecelendirme ve Yönetim Komitesi’nin (GRAC) 22 Eylül’de NTF tabanlı Five Stars için yapılan bir başvuruyu ertelemesinin ardından, düzenleyicilerin değiştirilemez token (NFT) tabanlı oyunlara olumsuz bakmasından endişe duyuyor.

iNews24’ün haberine göre, denetçi kurum, Güney Koreli teknoloji devi Kakao tarafından geliştirilen bir oyun olan Five Stars için derecelendirme vermekten vazgeçmeye karar verdi. Şirket, yerel kripto endüstrisindeki son girişimleriyle ismini duyurmuştu.

Geri ödenebilir olmayan tokenler veya diğer adıyla NFT’ler, kendi türlerinin diğer tokenleri ile aynı özellikler altında yayınlanmalarına rağmen her biri doğrulanabilir şekilde benzersiz olan kripto tokenler olarak tanımlanabilir.

Yerel yasalar, GRAC’ın Güney Koreli firmalar tarafından yaratılan çevrimiçi veya çevrimdışı herhangi bir video oyununa yayınlanmadan önce bir derecelendirme vermesini gerekli kılıyor. GRAC, Five Stars uygulamasının geliştiricileri tarafından sunulan başvuruyu neden geciktirdiklerine dair henüz resmi bir neden açıklamadı.

Ancak, iNews24, gecikmenin yüksek olasılıklı nedeninin, kripto dahil finansal hizmetler için kara para aklamayı önleme (AML) kurallarını güçlendiren Özel Ödeme Yasasının 2021 yılında uygulanacak olmasını öne sürüyor. Bu, NFT tabanlı oyunların, kullanıcıların gelecekte birbirleriyle ticaret yapmalarına izin vermek için KYC’yi uygulamak zorunda kalabileceğine dair spekülasyonlara yol açtı.

Blockchain tabanlı bir oyunun, oyun düzenleyicisi tarafından onaylanmasıyla ilgili bu sorun ilk kez yaşanmıyor. Yerel firma NodeBrick tarafından üretilen NFT ile ilgili bir oyun olan Infinity Start, 2019 yılında GRAC tarafından yeşil ışığı alamamıştı.

Güney Koreli yetkililer, Ethereum (ETH) blok zincirinde kullanıcılar tarafından satın alınabilen, satılabilen ve takas edilebilen bir oyuna derecelendirme veremeyeceklerini açıklamıştı.

Yerel analistler ise blockchain tabanlı oyunların yapımcı firmalarının reddedilen talepleri konusunda iyimser değiller:

NFT öğeleri bir sorun teşkil ediyorsa, blockchain oyunlarının ölüm emri zaten imzalanmıştır.

İlgili Haber:  MintGox, Başarılı Olan Çevrimiçi Oyunculara Bitcoin Hediye Ediyor

Oyun Endüstrisi Ne Diyor

Geçtiğimiz günlerde NFT’lerin oluşturulması, yönetimi ve dağıtımına adanmış bir yatırım şirketi olan Polyient Games’te İnovasyon Direktörü olan Craig Russo bir röportaj verdi.

Russo, NFT pazarının tüm dijital varlıklar arasında en çekici fırsatlardan birini temsil ettiğine inandığını belirtti. “NFT’nin kullanım alanı sanatta, koleksiyonlarda ve hatta oyun endüstrisinde ilgi çekici şekilde bulunuyor.” dedi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın