25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Güney Koreliler, Yabancı Borsalardaki Kripto Para Varlıklarını Bildirmek Zorunda Kalacak

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Dünya üzerindeki birçok ülke gibi Güney Kore’nin kripto para endüstrisi de son yıllarda büyük bir denetimsel baskı ile karşı karşıya kaldı. Ülke yetkilileri, kısa bir süre önce yeni kurallar ile birlikte sektöre karşı uyguladığı politikayı sertleştirdi.

Binance indirim kodu

Bununla birlikte yetkililer, dijital varlık yatırımlarıyla ilgili ödenebilecek vergiler hakkında da araştırmalar yapıyor. Aynı zamanda ülke, kripto paraların vergi kaçakçıları ve diğer finansal suçlular tarafından kullanılmasından endişe ediyor.

Binance indirim kodu

Güney Koreliler, Yabancı Borsalardaki Kripto Paralarını Vergi Dairesine Bildirecek

Bu senaryoda Güney Koreli yetkililerin, hedef alacakları kripto yatırımcılarının demografisini de daha iyi anlamaları gerekiyor. Bu amaçla yetkililer, vatandaşların yabancı borsalarda bulunan kripto yatırımlarını bildirmelerini isteyecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Güney Kore Ekonomi ve Finans Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yıl kılavuzuna göre, deniz aşırı hesaplarda 500 milyon won üzerinde varlığa sahip olan vatandaşlar ve yurtiçi şirketler, bu varlıklarını vergi dairesine bildirmek zorunda kalacak.

Deniz aşırı kripto hesaplarının da bu sınıflandırmada belirtilmesiyle birlikte, kripto para sermaye kazançlarına dair 2023 yılında oluşturulacak vergi yasalarının daha iyi formüle edilmesi amaçlanıyor. Aslına bakılırsa bu yılın başında getirilmesi planlanan %20’lik vergi, bir seçim döneminde ülkedeki yatırımcıların yoğun tepkisiyle karşılaşan politikacıların bu tutumlarını geçici olarak değiştirmelerine neden olmuştu.

Dahası, geçtiğimiz yıl boyunca illegal yabancı borsalarda kripto ile yapılan işlemlerin arttığının yetkililer tarafından fark edilmesi, sıkı doğrulama yönergelerinin oluşturulmasına neden olmuştu.

Şimdi ise Güney Koreli yetkililer, yabancı borsalarda kripto para alım satımı ve yatırımı ile ilgili daha iyi bir konuma geçiş yapmak istiyor. Ülkede geçtiğimiz yıl boyunca bildiri ve lisanslama gereksinimlerinin artması sonucunda birçok kripto para borsasının kapatılmasının ardından yerel kuruluşlar çok daha fazla yasalar çerçevesinde hareket etmeye çalışıyor.

İlgili Haber:  Alameda Research, DeFi Ekosistemi Coin98 Finance’a 4 Milyon Dolar Yatırımda Bulundu

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinone, kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, yetkililerin kara para aklama ile ilgili oluşturduğu kurallara uygun bir şekilde, doğrulanmamış dış cüzdanlara para çekimlerini durduracağını duyurdu. Dış cüzdan adreslerinin doğrulanmasının 24 Ocak tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Bu tarihten itibaren ise ünlü kripto borsası, doğrulanmamış kripto cüzdanı adreslerini içeren hiçbir transferi kabul etmeyecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend