29 Mayıs 2022, Pazar
22.6 C
İstanbul

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında alarm moduna geçerek ağı dolandırıcılık hamlelerinden koruma imkanı bulacak. Bununla birlikte sisteme gelen saldırılar, sistemsel bug’ların bulunup bildirilmesinden daha az kazanç sağlayacak. RUNE fiyatı ise yaşadığı düşüşün ardından tekrar yükselişe geçti.

Binance indirim kodu

Son haftalar THORChain gelişticileri için oldukça hareketli geçti. Blockchain’ler arası likidite protokolü olan THORChain, Temmuz ayında uğradığı iki Hack saldırısıyla beraber yalnızca kendi kripto parası olan RUNE fiyatının zarar görmesine ve birkaç hacker’ın zengin olmasına neden olmadı, bununla birlikte yatırımcıların THORChain’e olan güvenleri de zedelendi.

Binance indirim kodu

Tabii ki siber suçların oluşmasını önlemek mümkün değil ancak gerekli şartların sağlanmasıyla beraber en azından bu saldırıların yapıldığı yöntemlerde düzenlemeler gerçekleştirilebilir. Bu mantıkla THORChain geçmişteki saldırılardan ders aldı ve bir dizi değişikliği hayata geçirmeye karar verdi. Yeni değişiklikler ile beraber protokol saldırılara karşı daha az hassas olacak ve düğümler de şüpheli aktiviteler karşısında daha hızlı tepki verebilecek. Bunun sonucunda düğümler daha fazla yetkilere sahip olacak ve sistem daha fazla kontrol edilerek ağdan çıkarılan likidite miktarının azaltılması sağlanacak. Bu sayede saldırganların, THORChain üzerinde bir açık bulduklarında, bu açığı kullanarak para kazanmalarının zahmete değmeyeceğini düşünmeleri sağlanacak. Bunun yerine sistemde açık bulan kişiler bu açığı yetkililere bildirerek belirli bir ödül kazanacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

THORChain Yeni Bir Güvenlik Ağı Oluşturuyor

Hesapların otomatik olarak kontrol edilmesiyle beraber düğümler gelecekte cüzdandaki bakiyeleri kontrol edecek ve zincir üzerindeki hesap durumuyla THORChain üzerinde kayıtlı olan hesap durumu arasındaki negatif sapmaları bildirecek. Bununla birlikte gelen transferler toplanarak giden transferlerin toplam miktarından düşülecek. Kontrollerde dikkat çeken sapmaları ağ üzerindeki düğümler birbirine bildirecek. Düğümler arasında üçte iki çoğunluk sağlandığında ise hem içe hem de dışa ödemeler durdurulacak. Her bir ya da iki dakikada bir bu tarama gerçekleştirilecek.

İlgili Haber:  DeFi Protokolü Popsicle Finance, 25 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Düğümlerin bu kontrolleri gerçekleştirebilmesi için bir de “koruyucu mod” bulunuyor. Bu mod, saldırılar henüz gerçekleşmeden bu saldırıları yakalayabilme kapasitesine sahip olacak. Mod ile birlikte düğümler, dışarıya yönelik bir transfer isteği geldiğinde ilk önce, bu transfer gerçekleştiğinde kasanın bu ödemeyi yapıp yapamayacağını kontrol edecek. Ödeme yapılamıyorsa onay reddedilecek ve bir tür “ödeyememe” durumu olduğu raporlanacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar