28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Hackerlar, Foxconn’dan 34 Milyon Dolarlık Bitcoin Talep Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çok uluslu elektronik ve teknoloji şirketinin 29 Kasım’da DoppelPaymer tarafından bir fidye yazılımı saldırısına uğradığı bildirildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çok uluslu teknoloji şirketi Foxconn’un bir fidye yazılımı grubu tarafından saldırıya uğradığı belirtildi.
  • DoppelPaymer grubu, şirket dosyalarını şifrelediğini ve bazı yedeklemeleri yok ettiğini söylüyor.
  • Foxconn’un bir şifre çözme aracı için 1.804 Bitcoin ödemesi talep ediliyor.

Siber güvenliğe büyük önem veren çok uluslu teknoloji şirketleri bile fidye yazılımı grupları tarafından hedef alınabilir.

Binance indirim kodu

Merkezi Tayvan’da bulunan halka açık bir elektronik ve teknoloji şirketi olan Foxconn, bilgi güvenliği haber sitesi Bleeping Computer’ın haberine göre, 29 Kasım’da bir fidye yazılımı saldırısına uğradı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

1804 Bitcoin Talep Edildi

Saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanları, Kuzey Amerika operasyonları ile ilgili verileri şifrelediklerini ve Foxconn’a şifreyi vermek için 1.804 Bitcoin (şu anki değeri yaklaşık 34.5 milyon Dolar) talep ettiklerini dile getirdi.

DopperPaymer olarak bilinen bilgisayar korsanlarından gelen bir fidye notunda, “Saldırıdan sonraki 3 iş günü içinde iletişim kurulmazsa, verilerin ilk kısmı kamuya paylaşılacaktır.” ifadesi yer aldı.

Son tarihin geçtiğimiz hafta içinde olduğu göz önüne alınırsa, Foxconn muhtemelen bilgisayar korsanlarına ulaştı. Ancak şirket tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Saldırının, şirkete ait olan Meksika’daki elektronik montaj ve nakliye tesisine yönelik gerçekleştirildiği bildirildi. Bleeping Computer ile yapılan bir röportajda DoppelPaymer, Foxconn’un elini zorlamak adına 1200-1400 arasında sunucuyu şifrelediğini ve 30 TB’a kadar yedek dosyayı da yok ettiğini söyledi.

Foxconn, Kripto Yatırımları ile Adını Duyurmuştu

Foxconn, Bitcoin teknolojisine aşina bir şirket olarak biliniyor. Şirket, bir kripto yatırım platformu olan Abra gibi blockchain girişimlerine ve bir dijital kimlik firması olan Cambridge Blockchain’e yatırım yapmasıyla gündeme gelmişti.

İlgili Haber:  Çin, Kripto Para İle İlgili Ticari Faaliyetlerin “Yasadışı” Olduğunu Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Ciddi Düşüş Yaşadı!

Ödemesi istenen 34 milyon Dolarlık Bitcoin, Foxconn için önemli bir kayıp olacak. BT güvenlik şirketi BlackFog, yalnızca Kasım ayında Mattel oyuncak şirketi, Manchester United Futbol Kulübü ve Baltimore Devlet Okulları dahil olmak üzere 28 farklı şirketin fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını kaydetti.

Sophos’un yaptığı araştırmaya göre ise, saldırıya uğrayan şirketler için fidyeyi ödemek, verileri başka yollarla geri almaktan iki kat daha pahalı.

Foxconn’un cevabı merak ediliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar