10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Hackerlar, KuCoin Borsasından 45 Milyon Dolar Ele Geçirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto borsası KuCoin, çalınan toplam 285 milyon Dolarlık kripto paranın %84’ünü kurtarmayı başardı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto borsası KuCoin, geçtiğimiz Eylül ayında bilgisayar korsanları tarafından çalınan 239 milyon Dolarlık kriptoyu geri aldığını açıkladı.
  • Ancak, platformun kendi sigorta fonunu kullanarak 45 milyon Dolarlık kaybı karşılaması gerekiyor.
  • Bilgisayar korsanları hala izleniyor.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu’nun yaptığı açıklamaya göre borsa, geçen Eylül ayında çalınan fonların %84’ünü kurtarmayı başardı. Bilgisayar korsanları kalan %16’lık (yaklaşık 45 milyon Dolar) payı hala daha ellerinde tutuyor.

Binance indirim kodu

45 Milyon Dolarlık Kaybı Sigorta Fonu Karşılayacak

KuCoin ise kullanıcılarının bu kaybını sigorta fonunu kullanarak karşılayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto borsası KuCoin geçen yıl 26 Eylül’de saldırıya uğradı. Takip eden soruşturma sürecinde, toplamda 280 milyon Dolarlık kripto paranın çalındığı ortaya çıktı. Çalınan paralar arasında Bitcoin ve bazı Ethereum tabanlı tokenler vardı.

Lyu, “Bu olayın toplam değerinin yaklaşık 285 milyon Dolar olduğu tespit ettik” diye yazdı.

Bugün yaptığı açıklamada ise Lyu, bilgisayar korsanlarının gelişmiş bir kalıcı tehdit (APT) saldırısı aracılığıyla KuCoin’in sıcak cüzdanlarından birkaç özel anahtarı ele geçirdiğini ve fonları da bu sayede çaldıklarını belirtti.

Lyu açıklamasında, “KuCoin’in Eylül 2020’de karmaşık bir APT saldırısıyla karşılaştığını gördük. Saldırgan uzun süredir pusuda bekliyordu ve bu saldırı iç ağımıza ciddi şekilde zarar verdi. Saldırgan, KuCoin’in güvenlik sistemini atlatmayı ve birkaç kişinin özel anahtarını çalmayı başardı.” ifadelerini kullandı.

Kripto Para Sektöründe Nadir Görülen Bir Saldırı

Aynı zamanda Lyu, KuCoin hack ölçeğinin sektörde nadir karşılaşılan bir durum olduğunu ve bununla başa çıkmanın da zor olduğunu savundu.

Lyu, gelecekte borsadaki güvenlik yatırımlarını artırmayı planlıyor. KuCoin, saldırıdan bu yana halihazırda tüm güvenlik sistemini güncelledi ve güvenlik ekibini yeniden düzenledi.

İlgili Haber:  Dogecoin'de 1 Dolar Seviyesi Mümkün Mü?

Lyu, ayrıca daha önce saldırganların gerçekte kim olduklarına dair önemli kanıtları olduğunu söylemişti. Ancak bugün sadece “İzlemeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar