26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Hackerlar, NFT Pazaryeri Nifty Gateway Kullanıcılarına Saldırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Birkaç kullanıcı bugün tüm NFT koleksiyonlarının çalındığını bildirdi; ancak Nifty Gateway saldırının etkisinin sınırlı olduğunu söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bugün birkaç Nifty Gateway kullanıcısı, hesaplarının ele geçirildiğini ve tüm NFT koleksiyonlarının çalındığını bildirdi.
  • NFT pazarına göre ise platformunun güvenliği ihlal edilmedi ve saldırganlar hesaplara geçerli kimlik bilgileri kullanarak erişti.

Bugün birkaç Twitter kullanıcısı, NFT pazarı Nifty Gateway’deki hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini, saldırganların tüm değiştirilemez token (NFT) koleksiyonlarını çaldığını ve hatta yeni satın alımlar için kayıtlı kredi kartlarını kullandıklarını bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Michael J. Miraflor isimli bir Twitter kullanıcısı, “Birisi bugün Nifty Gateway’deki NFT’lerimi çaldı ve bilgim olmadan bugünün 10.000 Doların üzerinde satın alım yaptı. NFT’ler daha sonra başka bir hesaba aktarıldı.” diye yazdı.

Decrypt’e konuşan Nifty Gateway sözcüsü ise, “Nifty Gateway platformundan ödün verildiğine dair hiçbir gösterge olmadığını” belirtti. NFT pazarı, bir hesap devralmadan etkilenmiş gibi görünen az sayıda kullanıcıyla iletişim kurduğunu bildirdi. Başka bir deyişle, kullanıcılar Nifty Gateway platformunun saldırıya uğraması yerine doğrudan telefonları aracılığıyla hedef alınmış olabilir.

NFT’ler Nereye Gönderildi?

Miraflor, Nifty Gateway’de bir ürün satın alma konusunda bir uyarı mesajı aldı. Ancak, bu noktaya kadar tüm koleksiyonunun zaten boşaltılmış olduğunu iddia ediyor.

Miraflor ayrıca kredi kartı sağlayıcısından birden fazla dolandırıcılık uyarısı aldığını da açıkladı. Kullanıcı, “Transferler dahil tüm işlemler kaydedildiğinden, çalınan NFT’lerimin gönderildiği 2 hesabı biliyorum.” diye ekledi.

Bildirildiğine göre, bu hesaplardan birinde yüzlerce NFT bulunuyordu; diğeri ise bunları çalıyor ve ikincil piyasalarda hemen satıyordu.

Ayrıca Miraflor, Nifty Gateway’in de NFT’lerin nasıl satıldığını bildiğini iddia etti. Hackerların, Discord kanallarında alıcı aradıklarının altı çizildi.

İlgili Haber:  2 Temel Ölçüm, Bitcoin Fiyatının Uzun Süre 33.000 Doların Altına Düşmeyeceğini Gösteriyor

Twitter’daki farklı bazı kullanıcılar da hafta sonu benzer hacker saldırılarına maruz kaldıklarını belirtti. Keyboard Monkey adlı bir hesap, “Birisi bu gece Nifty Gateway hesabımı hackledi ve hesabıma bağlı kredi kartımı kullanarak 20.000 Dolar değerinde sanat eseri satın aldı.” diye yazdı.

Güvenlik Doğrulama Adımları Mutlaka Yerine Getirilmeli

Nifty Gateway ise olaya yönelik araştırmanın devam ettiğini belirtti. Nifty Gateway sözcüsü, “İlk değerlendirmemiz, etkinin sınırlı olduğunu, etkilenen hesapların hiçbirinde 2FA’nın etkin olmadığını ve erişimin geçerli hesap kimlik bilgileriyle elde edildiğini gösteriyor. Bu hesap devralmalarında yer alan NFT’lerin Discord veya Twitter üzerinden müzakere edilen işlemlerde satıldığına dair bazı detaylar gördük. Tüm Nifty Gateway müşterilerinin NFT’lerini resmi Nifty Gateway pazarından satın almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.” dedi.

Nifty Gateway, kullanıcıların 2FA’yı etkinleştirmek ve şifreleri asla tekrar kullanmamak gibi güvenlik önlemlerini yerine getirmesi gerektiğini ekledi.

Siber suçluların dikkatlerini NFT alanına çevirmesi şaşırtıcı değil. Dijital sanat eserleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılabilen NFT’ler son iki – üç aydır patlama yaşıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar