Pakistan’ın en büyük güç üreticisi bu hafta bilgisayar korsanlarının kurbanı oldu. Şirket, kendi verilerine yeniden erişmek için milyonlarca Bitcoin ödemek zorunda kaldı.

Siber güvenlik sitesi Bleeping Computer’ın haberine göre, Pakistan’ın en büyük güç üreticisi ve Karaçi şehrindeki tek sağlayıcı olan K-Electric şirketi, bu hafta bilgisayar korsanları tarafından çalınmış olan hizmetleri geri yüklemek için 7 milyon dolardan fazla Bitcoin talebine yanıt vermek zorunda kaldı.

K-Electric şirketi, ülkede 2,5 milyondan fazla müşteriye hizmet sağlıyor. Şirket, saldırıdan sonra faturalama ve çevrimiçi ödeme hizmetlerinde kesinti yaşadı. Saldırı 7 Eylül’de K-Electric mühendisleri tarafından tespit edildi. Ancak şehirdeki elektrik arzı büyük oranda etkilenmedi.

Rapora göre, bilgisayar korsanları, şirketin güvenliğini aşmak için bir “NetWalker” saldırısı kullandı. NetWalker yöntemi, 2019’da keşfedilen ve Office, Word ve Excel gibi Microsoft Windows ürünleri üzerinde çalışan ve bazı diğer popüler yazılım uygulamalarına bulaşan bir virüs türü. NetWalker, kurban bilgisayarlarındaki verilere eriştikten sonra şifreleri belirlenmiş olan fidye miktarı ödenene kadar devre dışı bırakıyor.

Hackerlar, elektrik firmasının verilerine eriştikten sonra, anonim tarayıcı Tor aracılığıyla Bitcoin’de 3,8 milyon dolarlık bir fidye ödenmesini talep ettiler. Bilgisayar korsanları, şirkete gönderdiği bir mesajla, “15 Eylül’e kadar ödeme yapılmazsa, fiyat iki kat artar ve 7,7 milyon dolar olarak güncellenir” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Fark

Hackerlar tarafından çalınmış olan verilerin tam türü veya çalınan toplam dosya miktarı henüz net olarak açıklanmadı. K-Electric, Decrypt’e yaptığı açıklamada, KE ekiplerinin uluslararası bilgi güvenliği uzmanlarıyla konu ile ilgili derhal bir istişare başlattığını ve bu konuda yerel makamlarla da işbirliğinin sağlandığını belirtti.

Hafta Başında Benzer Bir Saldırı Arjantin’de Yaşanmıştı

Hackerların söz konusu saldırısı, Arjantin sınır güçlerinin bu hafta başlarında aynı NetWalker virüsünden muzdarip olmasının ardından yaşanması ile birlikte durumun ciddiyetini tekrar ortaya koydu. Arjantin özelindeki saldırıda hackerlar 4 milyon dolar fidye talep ettiler ancak Arjantinli yetkililer söz konusu miktarı ödemeyi reddetti.

Bireyler yerine genel olarak şirketleri hedefleyen NetWalker saldırıları ile birlikte dünya çapında hackerlar 25 milyon dolar seviyesinin üzerinde fidye sağladılar. Bu istatistik de söz konusu hacker saldırılarının küresel ölçekte ne denli büyük bir tehdide dönüştüğünü kanıtlar nitelikte. Ve bu tehdit blockchain ağlarının kolaylıkla çözebileceği bir sorun olarak görünmüyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here