26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Hacker’lar Pakistanlı Elektrik Şirketinden 7,7 Milyon Dolarlık Bitcoin Talebinde Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Pakistan’ın en büyük güç üreticisi bu hafta bilgisayar korsanlarının kurbanı oldu. Şirket, kendi verilerine yeniden erişmek için milyonlarca Bitcoin ödemek zorunda kaldı.

Binance indirim kodu

Siber güvenlik sitesi Bleeping Computer’ın haberine göre, Pakistan’ın en büyük güç üreticisi ve Karaçi şehrindeki tek sağlayıcı olan K-Electric şirketi, bu hafta bilgisayar korsanları tarafından çalınmış olan hizmetleri geri yüklemek için 7 milyon dolardan fazla Bitcoin talebine yanıt vermek zorunda kaldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

K-Electric şirketi, ülkede 2,5 milyondan fazla müşteriye hizmet sağlıyor. Şirket, saldırıdan sonra faturalama ve çevrimiçi ödeme hizmetlerinde kesinti yaşadı. Saldırı 7 Eylül’de K-Electric mühendisleri tarafından tespit edildi. Ancak şehirdeki elektrik arzı büyük oranda etkilenmedi.

Rapora göre, bilgisayar korsanları, şirketin güvenliğini aşmak için bir “NetWalker” saldırısı kullandı. NetWalker yöntemi, 2019’da keşfedilen ve Office, Word ve Excel gibi Microsoft Windows ürünleri üzerinde çalışan ve bazı diğer popüler yazılım uygulamalarına bulaşan bir virüs türü. NetWalker, kurban bilgisayarlarındaki verilere eriştikten sonra şifreleri belirlenmiş olan fidye miktarı ödenene kadar devre dışı bırakıyor.

Hackerlar, elektrik firmasının verilerine eriştikten sonra, anonim tarayıcı Tor aracılığıyla Bitcoin’de 3,8 milyon dolarlık bir fidye ödenmesini talep ettiler. Bilgisayar korsanları, şirkete gönderdiği bir mesajla, “15 Eylül’e kadar ödeme yapılmazsa, fiyat iki kat artar ve 7,7 milyon dolar olarak güncellenir” dedi.

Hackerlar tarafından çalınmış olan verilerin tam türü veya çalınan toplam dosya miktarı henüz net olarak açıklanmadı. K-Electric, Decrypt’e yaptığı açıklamada, KE ekiplerinin uluslararası bilgi güvenliği uzmanlarıyla konu ile ilgili derhal bir istişare başlattığını ve bu konuda yerel makamlarla da işbirliğinin sağlandığını belirtti.

Hafta Başında Benzer Bir Saldırı Arjantin’de Yaşanmıştı

Hackerların söz konusu saldırısı, Arjantin sınır güçlerinin bu hafta başlarında aynı NetWalker virüsünden muzdarip olmasının ardından yaşanması ile birlikte durumun ciddiyetini tekrar ortaya koydu. Arjantin özelindeki saldırıda hackerlar 4 milyon dolar fidye talep ettiler ancak Arjantinli yetkililer söz konusu miktarı ödemeyi reddetti.

İlgili Haber:  Elon Musk’ın Bitcoin Açıklamalarına Kripto Endüstrisinden Sert Tepki Geldi

Bireyler yerine genel olarak şirketleri hedefleyen NetWalker saldırıları ile birlikte dünya çapında hackerlar 25 milyon dolar seviyesinin üzerinde fidye sağladılar. Bu istatistik de söz konusu hacker saldırılarının küresel ölçekte ne denli büyük bir tehdide dönüştüğünü kanıtlar nitelikte. Ve bu tehdit blockchain ağlarının kolaylıkla çözebileceği bir sorun olarak görünmüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar