9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Hacker’lar PancakeBunny’ye Saldırdı: 200 Milyon Dolarlık Kayıp

Önemli Gelişmeler

DeFi protokollerinden PancakeBunny bir Flash-Loan (flaş kredi) saldırısının hedefi oldu. 200 milyon dolarlık bir miktar PancakeBunny’den çalındı. BUNNY tokeni de bu saldırıların ardından keskin bir düşüş sergiledi.

blank

Kripto para çöküşlerinde coinler incelendiğinde özellikle bir coinin diğerlerinden daha fazla hasar aldığını görüyoruz: PancakeBunny (BUNNY). Aynı isimdeki DeFi protokolünün kendi tokeni olan BUNNY, bir gün içerisinde %80’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Bu yazının yazıldığı anlarda 45 dolar seviyelerinde olan Bunny, kısa bir süre önce kırdığı 553 dolarlık kendisine ait rekorundan oldukça uzakta yer alıyor. Bu tür bir fiyat düşüşünün ardındaki neden ise, tüm kripto para piyasalarını kasıp kavuran satış dalgası değil. Kripto paralarda çöküş krizi yaşanırken PancakeBunny bir Flash Loan (flaş kredi) saldırısının hedefi oldu ve BUNNY fiyatı dakikalar içerisinde 11 dolardan 150 dolara düştü.

blank

Flash Loan Saldırısı Nedir?

Flash Loan kavramı aslında DeFi ekosistemlerindeki kredi veya borç verme sisteminde, borcu alan kişinin borcunu aynı işlem içerisinde geri ödemesini tanımlıyor. Garip görünse de bu tür bir işlem, farklı borsalarda işlem yapan alım satımcılar ve kripto arbitrajcıları için birçok avantaja sahip. Borç alma sırasında gerçekleştirilen tüm işlemler bir akıllı sözleşme içerisinde tamamlanıyor, ilk önce para borç olarak alınıyor ve kullanılıyor ve aynı işlem içerisinde geri ödeniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu işlemi yapan kişinin, borç verme hizmeti sunan DeFi platformlarından MakerDAO’da olduğu gibi, herhangi bir para yatırmasına gerek olmuyor. Yani burada bir depozitosuz krediden söz ediyoruz. Borç alınan para aynı işlem içerisine geri ödendiği için sistemde giren çıkan arasındaki fark sıfır olarak gözüküyor.

Bu özellikten faydalanan kişiler de Flash Loan aracılığıyla kısa bir sürede kendi cüzdanlarını dolduruyorlar. Örneğin bir kripto para bir borsada düşük bir seviyedeyken borç olarak alınıp, bu kripto parayı yüksek bir fiyattan satan başka bir borsada elden çıkarılabiliyor. Sonuç olarak borç alan kullanıcı aldığı parayı faiziyle birlikte ödüyor ve kazancı da kendisine kalıyor. Ödeme zamanında gerçekleşmezse işlemler yarıda kalıyor ve krediyi veren aracı parasını geri alıyor.

İlgili Haber:  PayPal'da Bitcoin Karşıtları Son Gelişmelere Tepkili

Saldırganlar PancakeBunny’den 200 Milyon Dolar Elde Etti

PancakeBunny üzerinden gerçekleşen saldırılarda da tam olarak bu özelliğin bir açığından faydalanıldı. Kaynağı tam olarak bilinemese de, saldırganlar Binance Smart Chain Borsası PancakeSwap’tan yüklü miktarlarda borç BNB alıp bu BNB’yi daha sonra USDT/BNB ve BUNNY/BNB işlem çiftlerini manipüle etmek için kullandılar. Merkeziyetsiz borsalarda likidite konusu büyük bir sıkıntı olduğu için fiyatlar kolaylıkla manipüle edilebiliyor. Saldırganlar fiyatları yüksek seviyelere çektikten sonra ellerindeki tüm BUNNY tokenlerini sattılar ve PancakeSwap’tan aldıkları borcu geri ödediler. BUNNY fiyatları yaşadığı pump’tan kısa bir süre sonra çakıldı. Saldırganlar için ise bu oldukça karlı bir iş oldu ve bu yolla 200 milyon doları çalmış oldular. Bu haberin yayılmasının ardından PancakeBunny platform üzerindeki çekme işlemlerini durdurdu ve yatırımcıların fonlarının güvende olduğunu bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend