4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Hacker’lar PancakeBunny’ye Saldırdı: 200 Milyon Dolarlık Kayıp

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi protokollerinden PancakeBunny bir Flash-Loan (flaş kredi) saldırısının hedefi oldu. 200 milyon dolarlık bir miktar PancakeBunny’den çalındı. BUNNY tokeni de bu saldırıların ardından keskin bir düşüş sergiledi.

Binance indirim kodu

Kripto para çöküşlerinde coinler incelendiğinde özellikle bir coinin diğerlerinden daha fazla hasar aldığını görüyoruz: PancakeBunny (BUNNY). Aynı isimdeki DeFi protokolünün kendi tokeni olan BUNNY, bir gün içerisinde %80’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Bu yazının yazıldığı anlarda 45 dolar seviyelerinde olan Bunny, kısa bir süre önce kırdığı 553 dolarlık kendisine ait rekorundan oldukça uzakta yer alıyor. Bu tür bir fiyat düşüşünün ardındaki neden ise, tüm kripto para piyasalarını kasıp kavuran satış dalgası değil. Kripto paralarda çöküş krizi yaşanırken PancakeBunny bir Flash Loan (flaş kredi) saldırısının hedefi oldu ve BUNNY fiyatı dakikalar içerisinde 11 dolardan 150 dolara düştü.

Binance indirim kodu

Flash Loan Saldırısı Nedir?

Flash Loan kavramı aslında DeFi ekosistemlerindeki kredi veya borç verme sisteminde, borcu alan kişinin borcunu aynı işlem içerisinde geri ödemesini tanımlıyor. Garip görünse de bu tür bir işlem, farklı borsalarda işlem yapan alım satımcılar ve kripto arbitrajcıları için birçok avantaja sahip. Borç alma sırasında gerçekleştirilen tüm işlemler bir akıllı sözleşme içerisinde tamamlanıyor, ilk önce para borç olarak alınıyor ve kullanılıyor ve aynı işlem içerisinde geri ödeniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu işlemi yapan kişinin, borç verme hizmeti sunan DeFi platformlarından MakerDAO’da olduğu gibi, herhangi bir para yatırmasına gerek olmuyor. Yani burada bir depozitosuz krediden söz ediyoruz. Borç alınan para aynı işlem içerisine geri ödendiği için sistemde giren çıkan arasındaki fark sıfır olarak gözüküyor.

Bu özellikten faydalanan kişiler de Flash Loan aracılığıyla kısa bir sürede kendi cüzdanlarını dolduruyorlar. Örneğin bir kripto para bir borsada düşük bir seviyedeyken borç olarak alınıp, bu kripto parayı yüksek bir fiyattan satan başka bir borsada elden çıkarılabiliyor. Sonuç olarak borç alan kullanıcı aldığı parayı faiziyle birlikte ödüyor ve kazancı da kendisine kalıyor. Ödeme zamanında gerçekleşmezse işlemler yarıda kalıyor ve krediyi veren aracı parasını geri alıyor.

İlgili Haber:  Mt. GoX Mağdurlarına 2.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Ödeme Planının Taslağı Hazırlandı

Saldırganlar PancakeBunny’den 200 Milyon Dolar Elde Etti

PancakeBunny üzerinden gerçekleşen saldırılarda da tam olarak bu özelliğin bir açığından faydalanıldı. Kaynağı tam olarak bilinemese de, saldırganlar Binance Smart Chain Borsası PancakeSwap’tan yüklü miktarlarda borç BNB alıp bu BNB’yi daha sonra USDT/BNB ve BUNNY/BNB işlem çiftlerini manipüle etmek için kullandılar. Merkeziyetsiz borsalarda likidite konusu büyük bir sıkıntı olduğu için fiyatlar kolaylıkla manipüle edilebiliyor. Saldırganlar fiyatları yüksek seviyelere çektikten sonra ellerindeki tüm BUNNY tokenlerini sattılar ve PancakeSwap’tan aldıkları borcu geri ödediler. BUNNY fiyatları yaşadığı pump’tan kısa bir süre sonra çakıldı. Saldırganlar için ise bu oldukça karlı bir iş oldu ve bu yolla 200 milyon doları çalmış oldular. Bu haberin yayılmasının ardından PancakeBunny platform üzerindeki çekme işlemlerini durdurdu ve yatırımcıların fonlarının güvende olduğunu bildirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar