Yaklaşan ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Trump’ın seçim kampanyasını yürüttüğü web sitesi saldırılara maruz kalmaya devam ediyor. Son olarak, kripto para Monero’yu seven ve ona bağış yapmanızı talep eden hackerlar siteye saldırıda bulundu.

Bugün yarım saatlik süre boyunca, Başkan Trump’ın potansiyel destekçileri seçim kampanyasının yürütüldüğü web siteye erişemedi.

Ancak donaldjtrump.com’a saldırmaktan sorumlu hackerlara Monero gönderme imkanları oldu.

30 Dakikalık Şöhret

Bilgisayar korsanları, 30 dakikalık şöhretleri boyunca çeşitli mesajlar yayınladılar. Bunlardan ilki, “bu siteye el konuldu” mesajıydı. Hackerlar tarafından sonrasında yayınlanan mesajlarda ise, “Dünya, Başkan Donald Trump tarafından her gün yayılan sahte haberlerin yeterince etkisi altında kaldı” denildi. Söz konusu mesajlar Adalet Bakanlığı ve FBI’nın çoğaltma mühürleri kullanılarak yayımlandı.

Bu açıklamalar, belki de, 2020 seçimlerinde dil bilgisi açısından en çok meydan okunan dezenformasyon kampanyası olarak tanımlanabilir; Charlie Amca’nın gönderdiği e-postayı saymazsak…

Yaptıkları açıklamalara göre, bilgisayar korsanları, “kesinlikle gizli kalmış bilgileri ortaya çıkaran ve korona virüsünün kökeninde neyin yer aldığını kanıtlayan” cihazlara erişim kazandıklarını ilan ettiler.

İlk bomba!

Sadece bu da değil. Trump da, görünüşe göre, 2020 seçimlerini manipüle etmek amacıyla çeşitli yabancı aktörlerle suç ilişkisi ve işbirliği kurmuştu.

İkinci bomba!

Hackerlar, daha sonrasında ise, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkla kullanılan bir gizlilik parası olan Monero’yu kullanarak ellerindeki dataları paylaşıp paylaşmama konusunda bir anket başlattı. “Evet” veya “hayır” seçenekleri ile site ziyaretçilerine sunulan ankette kullanıcıların oy vermesi talep edildi.

Kampanya Sözcüsü Sitenin Güvende Olduğunu Söyledi

Hackerlar, konu ile ilgili “Son teslim tarihinin ardından fonları karşılaştıracağız ve sizi bilgilendireceğiz.”

Trump’ın Başkanlık kampanyası sözcüsü, web sitesinden herhangi bir hassas verinin alınmadığını ve sitenin artık normal seyrine döndüğünü ifade etti.

İlgili Haber:  ShapeShift, Gizlilik Odaklı Koinlerini Borsasından Çıkarıyor

Bunun gibi kripto para birimi dolandırıcılıkları ve hacker saldırıları son derece yaygın olsa da, 2020 ABD başkanlık seçimlerine sadece bir hafta kaldığı ve ulusal istihbarat kurumlarının yabancı aktörler tarafından gerçekleştirilebilecek potansiyel dezenformasyon kampanyaları için yüksek alarmda olduğu göz önüne alındığında, bu hacklenme sinir bozucu olarak tanımlandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın